Cross News

Cross News: #19-25 luty 2023

Witajcie w kolejnej odsłonie Cross News!

Po tegorocznych eventach Xbox & Bethesda Developer Direct oraz Nintendo Direct, do zaprezentowania planowanych premier przestąpił w minionym tygodniu ostatni duży gracz na rynku – Sony. W najnowszej odsłonie State of Play, która odbyła się w czwartek 23 lutego, zobaczyliśmy między innymi Baldurs’s Gate 3, dodatek do Destiny 2 czy też najnowszy zwiastun Resident Evil 4. Po więcej szczegół zapraszamy do dalszej części artykułu!

Miniony tydzień na portalu Cross-Play to publikacja dwóch potężnych i bardzo obszernych felietonów. W pierwszym z nich Tom podejmuje bardzo ciekawy temat psychologii w grach, a konkretnie co przyciąga nas do interaktywnych horrorów. Jesteście fanami gatunku? Nie gracie, bo robicie w gacie na samą myśl o przeżywania horroru na własnej skórze? Nie istotne. Każdy znajdzie w tekście coś ciekawego dla siebie – zapraszamy!

Druga publikacja to potężny wywiad z Patrykiem Polewiakiem, współzałożycielem studia Polyslash, pracującym na co dzień w gamedevie jako level/gameplay designer. May_Day miał przyjemność przeprowadzić z nim wywiad podczas odbywającego się w dniach 3-5 luty eventu Krak Jam 2023. Tegoroczne wydarzenie było już dziesiątą edycją corocznego konkursu. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wywiadu na stronie Cross-Play, a także do materiału filmowego na naszym kanale YouTube.

Cross News - Sony

State of Play

Najnowszą odsłonę State of Play rozpoczęła prezentacja pięciu największych premier na najnowszy sprzęt Sony – gogle PlayStation VR2. Wśród nich zobaczyć mogliśmy między innymi pierwszoosobową strzelankę The Foglands od studia Well Told Entertainment, VR-owy port gry Green Hell z 2019 roku czy też zapowiadaną na jesień tego roku grę przygodową Journey to Foundation od studia Archiact.

Bungie zaprezentowało zwiastun najnowszego dodatku do Destiny 2Lightfall (w polskiej wersji Upadek Światła). Rozszerzenie zaproponuje długo wyczekiwany nowy rozdział kampanii fabularnej, w którym weźmiemy udział w nowym konflikcie z siłami Ciemności. Akcja dodatku ma rozgrywać się głównie w mieście Neomuna na Neptunie. Lightfall zadebiutuje 28 lutego na wszystkich platformach na których gra jest dostępna. Zainteresowanych większą ilością szczegółów, odsyłamy na oficjalną stronę gry.


Zwiastuny Baldur’s Gate 3, Resident Evil 4, Street Fighter 6

State of Play przyniósł wiele zapowiedzi, jednak najważniejszą z punktu widzenia fanów staroszkolnych gier RPG, jest z pewnością najnowsze dzieło Larian Studios – Baldur’s Gate 3. Na nowym materiale zobaczyliśmy kilka izometrycznych fragmentów rozgrywki, krótkich trzecioosobowych etapów eksploracji oraz skromny rzut oka na fabularny zarys całości. Tytuł zadebiutuje 31 sierpnia 2023 na konsoli PlayStation 5 oraz komputerach osobistych. Przynamniej póki co, bo według zapowiedzi pracowników studia Larian, w opracowaniu jest również wersja na konsole Xbox Series X/S. Ze względu jednak na napotkane problemy techniczne, żadnego oficjalnego ogłoszenia w tej sprawie jeszcze nie opublikowano.

Cross News - Baldur


Najnowszego zwiastuna doczekała się również gra Street Fighter 6. Capcom przygotował ponad 3-minutowy materiał, który w widowiskowych fragmentach pojedynków prezentuje trzy grywalne postaci – Zangief, Lily oraz Cammy. Premiera gry 2 czerwca 2023 roku na konsolach PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox Series X/S oraz na komputerach osobistych.

Ciekawostką którą stosunkowo rzadko spotyka się w naszej branży, jest sposób w jaki Capcom próbuje zachęcić graczy do wypróbowania swoich sił w swojej najnowszej bijatyce. Za pomocą Twittera japoński wydawca ogłosił główną nagrodę turnieju Capcom Cup X dla graczy Street Fighter 6 – okrągły milion dolarów! Problem w tym, że o ile data premiery gry jest już znana, o tyle terminy związane z turniejem kulminacyjnym, jak i poprzedzającym go cyklu Capcom Pro Tour, nie są jeszcze upublicznione. E-sportowcy miejcie się na baczności – nie znacie dnia ani godziny!


Zwiastunem który zaprezentował najciekawsze nowości i zrobił największe wrażenie na autorze niniejszego artykułu, był zdecydowanie najnowszy trailer Resident Evil 4. Na nowym materiale pokazanym w ramach State of Play, Capcom zaserwował wiele świeżych i wcześniej niepublikowanych fragmentów, zwłaszcza z późniejszych etapów rozgrywki. Na filmie możemy zobaczyć postaci Osmunda Saddlera i Jacka Krausera, starcia Leona z kultystami na zamku Salazara, walkę z dwoma El Gigante jednocześnie oraz etap przejażdżki górniczym wagonikiem. Nie zabraknie niańczenia obiektu naszej misji oraz morderczej walki z pasożytem Las Plagas.

Ku uciesze wielu fanów marki, do gry powróci tryb The Mercenaries, który z odświeżonej części trzeciej niestety wyleciał. Na podstawie dotychczasowych materiałów promocyjnych można śmiało oczekiwać jednego z najlepszych remake’ów w branży. Tytuł wygląda rewelacyjnie i może powtórzyć sukces odświeżonej drugiej części Resident Evil z 2019 roku. Premiera 24 marca 2023 na konsolach PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox Series X/S oraz PC.


Suicide Squad: Kill The Justice League

Po krótkim wystąpieniu dyrektora ze studia Rocksteady – Dariusa Sadeghiana, na State of Play zaprezentowany został długi fragment rozgrywki z nadchodzącego wielkimi krokami Suicide Squad: Kill The Justice League. Produkcja ma być częścią tak zwanego Arkhamverse i ma kontynuować część wątków z popularnej serii o Batmanie. Gra zapowiadana jest jako strzelanka TPP nastawiona na sieciową rozgrywkę kooperacyjną. Gracze będą mogli wcielić się w czwórkę bohaterów – Harley Quinn, Captain Boomerang, King Sharka oraz Deadshota.

Grę opracowuje ekipa znana ze świetnie przyjętej serii Batman Arkham i dla fanów uniwersum DC może być wreszcie powrotem do wspaniałych jakościowo gier i ogromnym powodem do radości. Warto jednak zaznaczyć, że po średnio udanym zeszłorocznym Gotham Knights, poprzeczka nie jest ustawiona zbyt wysoko. Premiera gry 26 maja 2023 na konsolach Xbox Series X/S, PlayStation 5 oraz na komputerach osobistych.

Cross News - 1


Zapowiedź PlayStation Plus na marzec 2023

Podczas State of Play Sony zaprezentowało nowości w usłudze PS Plus, które trafią do graczy w przyszłym miesiącu. Użytkownicy konsoli PlayStation 5 wypróbować będą mogli najnowszą odsłonę flagowej serii strzelanek od EA DICE – Battlefield 2042. Dodatkowo w wersji na PS4 udostępniona będzie wysoko oceniania gra action-RPG od Bandai Namco z 2019 roku – Code Vein oraz wydana przez Xbox Game Studios w 2020 roku gra Minecraft Dungeons.

Sony zaanonsowało również nowości które udostępnione zostaną dla subskrybentów PlayStation Plus Premium i Extra. Od 21 marca gracze będą mogli pobrać takie hity jak Uncharted: Legacy of Thieves Collection, Ghostwire: Tokyo, Immortals Fenyx Rising oraz Rainbow Six Extraction. W usłudze pojawi się również jedna produkcja premierowa – Tchia. Propozycja od studia Awaceb zapowiadana jest jako gra przygodowa z otwartym światem. Całość stylizowana jest na kolorową i gorącą wyprawę w archipelag wysp tropikalnych, nawiązując klimatem przykładowo do produkcji Disneya – Moana. Jeśli nie jesteście użytkownikami sprzętu Sony, gra będzie dostępna również na PC za sprawą platformy Steam, gdzie na karcie gry możecie sprawdzić wymagania sprzętowe.


Amnesia: The Bunker

Jeśli jesteście fanami horrorów, być może zainteresuje was najnowszy fragment gry Amnesia: The Bunker. W minionym tygodniu studio Frictional Games opublikowało na swoim oficjalnym kanale YouTube bardzo krótki, acz ciekawy fragment rozgrywki. Nie jest zaskoczeniem, że mierząc się z potwornościami kryjącymi się w tytułowym bunkrze, ogromną rolę odegra oświetlenie. Nadchodząca odsłona serii Amnesia ma wprowadzić wiele nowości względem poprzednich części, jak nieliniowa rozgrywka oraz możliwość przeciwstawienia się zagrożeniu, np. za pomocą rewolweru. Przypomnijmy że Amnesia: The Bunker zapowiada jest na 16 maja 2023 roku na konsolach Sony i Microsoftu zarówno aktualnej, jak i poprzedniej generacji, a także na komputerach osobistych.


Wo Long: Fallen Dynasty nadchodzi!

Już w najbliższy piątek 3 marca, premierę będzie miało kolejne nowe IP w portfolio Team Ninja, znanego między innymi z serii NioH oraz Dead or AliveWo Long: Fallen Dynasty. Poza opublikowanym w serwisie YouTube najnowszym zwiastunem gry, twórcy udostępnili również wersję demonstracyjną do ogrania na wszystkich platformach, na których gra będzie miała premierę – konsolach Xbox Series X/S, Xbox One, PlayStation 5, PlayStation oraz PC. Śmiałkowie którzy ukończą udostępniony fragment, będą mogli po premierze przenieść postęp do głównej rozgrywki, a także otrzymają w nagrodę unikalny hełm. Przypominamy również, że gra od dnia premiery będzie dostępna w usłudze Xbox Game Pass.

To wszystko na dzisiaj. W kolejnej odsłonie magazynu Cross News, przyjrzymy się najciekawszym premierom marca 2023. Do zobaczenia za tydzień!

3 thoughts on “Cross News: #19-25 luty 2023

  1. Gameplay z Suicide Squad: Kill the Justice League kompletnie do mnie nie trafił. Połączenie Saints Row z plecakami odrzutowymi rodem z Anthem. Gdzieś klimat uleciał, może za bardzo jestem przyzwyczajony do mrocznego uniwersum DC bo tutaj mamy trochę za dynamicznie i cukierkowo. Ciekawy jestem jak się przyjmie produkcja tydzień po premierze, ale obstawiam już teraz, że fani DC będą kręcić nosem i wyjdzie średnio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *