Cross News

Cross News: #5-11 luty 2023

Witajcie w kolejnej odsłonie Cross News!

Nintendo zorganizowało pierwsze tegoroczne wydarzenia z cyklu Nintendo Direct, poświęcone tytułom wychodzącym w pierwszej połowie 2023 roku. Choć nie podano daty premiery Metroid Prime 4, fani produkcji Nintendo i tak mają na co czekać. Nowa Zelda ujrzy światło dzienne lada miesiąc, siedzący w krainie Aionios dostaną nową zawartość fabularną, zaś tęskniący za serią Pikmin mogą już szykować szampana na powitanie części czwartej. Więcej szczegółów dowiecie się w dzisiejszym odcinku cyklu Cross News!

Mimo iż styczniowe felietony o serii Dark Souls,  za sprawą niezrównoważonego psychicznie spamera stały się najgorzej ocenianymi tekstami na naszej stronie, hrabia nie przejął się tym faktem. Kończąc swój mini-cykl, opowiedział o swoich wrażeniach z trzech DLC do drugiej odsłony Mrocznych Dusz, znanych jako trylogia The Lost Crowns. Jeśli nie mieliście okazji – zapraszamy do nadrobienia.

W minionym tygodniu premierę miała również kolejna, czwarta już odsłona cyklu graVITAcja. Tym razem wśród gier dostępnych na platformę PlayStation Vita, Grifter wybrał dwóch reprezentantów horroru – Dead Nation oraz Silent Hill: Book of Memories. Urazy psychiczne będące następstwem tego poświęcenia, będą przez Tomka leczone jeszcze bardzo długo. Nawet Piramidogłowego rozbolała piramida. Doceniamy i zapraszamy do lektury!

Cross News - Nintendo

Nintendo Direct – 08.02.2023

Najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia (poza oczywiście premierą Hogwarts Legacy), było transmitowane 8 lutego Nintendo Direct. Event zorganizowano aby ogłosić i szerzej omówić zaplanowane przez Nitendo premiery pierwszego półrocza. Shinya Takahashi pstrykając paluszkami poprowadził nas przez najważniejsze marki Nintendo, zaplanowane premiery nowych tytułów oraz nowości związane z usługą Nintendo Switch Online.

Pokaz rozpoczęła zapowiedź gry Pikmin 4. Na kolorowym zwiastunie możemy zobaczyć ogrodowe zmagania grupki Pikninów, w typowej dla serii rozgrywce zawierającej elementy platformowe, strategiczne oraz sporo rozwiązywania łamigłówek. Zaprezentowano również starcia z różnymi przeciwnikami oraz wykorzystanie przypominającego pieska stworka Otachi. Ostatnia numerowana odsłona serii – Pikmin 3, premierę miała w 2013 roku na konsoli Wii U, natomiast od 2020 roku sprawdzić ją mogą również posiadacze konsoli Nintendo Switch. Premiera Pikmin 4 – 21 lipca 2023!

Kilka nowych fragmentów rozgrywki zostało zaprezentowanych dla Bayonetta Origins: Cereza and the Lost Demon. Młoda wiedźma Cereza będzie musiała przeżyć fascynującą podróż w głąb mrocznego lasu, poszukując źródeł mocy niezbędnych do uwolnienia swojej matki. Nasza bronią nie będziecie zestaw pistoletów i broni białych, a demon o imieniu Cheshire, dla którego główna bohaterka będzie wsparciem. Premiera gry 17 marca 2023 wyłącznie na konsoli Nintendo Switch!

Zaskoczeniem była zapowiedź, a jednocześnie premiera gry Metroid Prime Remastered, będącej odświeżeniem przygodowej gry akcji wydanej w 2002 roku na konsoli Nintendo GameCube. Cyfrowa wersja gry udostępniona została w eshopie od razu po prezentacji Nintendo Direct, zaś fizyczną wersję zapowiedziano na 3 marca 2023. W polskiej wersji sklepu, gra jest do nabycia za 169,80 zł. W sieci pojawiły się ciekawe materiały zestawiające ze sobą wersje Metroid Prime z różnych konsol Nintendo – GameCube’a, Wii oraz Switcha. Zainteresowanych odsyłamy do YouTube’a.


The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

Głównym daniem i najbardziej wyczekiwaną produkcją z katalogu Nintendo, jest oczywiście The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom. Kończącym event Nintendo Direct drugim zwiastunem gry, twórcy ogłosili przy okazji datę premiery – 12 maj 2023! Spełniły się również plotki odnośnie nowego standardu cenowego najnowszych gier Nintendo. Tears of the Kingdom wyceniono na 70 dolarów, co ma przełożenie na 269 zł, za które można już zamówić grę w przedsprzedaży.

Następca Breath of the Wild doczeka się również rozszerzonego wydania gry o nazwie Collector’s Edition. W krótkim zwiastunie Nintendo zaprezentowało zawartość zestawu. Oprócz pudełkowego wydania najnowszej odsłony serii, gracze otrzymają kolekcjonerski steelbook, zestaw czterech przypinek, artbook oraz metalowy obrazek z grafiką z gry. Cały zestaw wyceniono na 130 dolarów.


Moc dodatków DLC

Poza premierami nowych gier, Nintendo duży nacisk kładzie na dalszy rozwój tytułów już wydanych. Stąd zapowiedź sporej ilości rozszerzeń DLC. Jednym z nich będzie trzeci dodatek do Xenoblade Chronicles 3, który wprowadzi do gry nową postać – specjalizującą się w craftingu Lapidarist Mashę. Premiera dodatku już w nadchodzącym tygodniu – 16 lutego! Nadmieniono również, że pod koniec roku fani gry dostaną czwarte rozszerzenie przygody.

Jednym z najciekawszych dodatków z pewnością jest Dead Cells: Return to Castlevania. Fani uniwersum Castlevania może nie takiego powrotu marki się spodziewali, ale zaprezentowane fragmenty rozgrywki w ramach formuły znanej z Dead Cells robią świetne wrażenie. Będzie to już piąte rozszerzenie do gry z 2018 roku przygotowane przez francuskie studio Motion Twin. Gracze do dyspozycji dostaną dwa nowe biomy oraz trzech nowych bossów do pokonania. Premiera dodatku Return to Castlevania 6 marca 2023!

Dla kolejnych dwóch dużych tytułów, zapowiedziano zestaw dodatków znanych jako usługa Expansion Pass. Splatoon 3 w czasie zbliżającej się wiosny dostanie pierwszy dodatek – Inkopolis. Rozszerzenie zabierze nas do miejsc znanych z pierwszej odsłony serii, oferując nowych sklepikarzy ze sporą ilością świeżego asortymentu. W Fire Emblem Engage kolejne fale nowości przyniosą nowe Emblematy. Hector, Soren i Camilla dołączą do gry w fali drugiej (która jest już dostępna), natomiast Veronica oraz Chrom i Robin w fali trzeciej. Przedstawienie bohaterów możecie zobaczyć w zaprezentowanym na Nintendo Direct zwiastunie. Fala czwarta przyniesie rozszerzenie fabularne zwane Fell Xenologue, jednak data jej wydania nie jest jeszcze znana.

Poza kontynuacjami najbardziej popularnych marek Nintendo, ogłoszono również wiele innych nowości. W najbliższych miesiącach premierę zaliczą takie tytuły jak Samba de Amigo: Party Central, Fashion Dreamer, TRON: Identity, Ghost Trick: Phantom Detective, Deca Police, Disney Illusion Island, Octopath Traveler II czy Advance Wars 1+2 Re-Boot Camp.

Cross News - Multi

Nowe sezony w Apex Legends i Diablo II: Resurrected

Apex Legends to jedna z najpopularniejszych i najlepszych obecnie gier multiplayer typu battle royal. 14 lutego rozpocznie się nowy, szesnasty już sezon rozgrywkowy. Poza nowymi rankingami, twórcy ze studia Respawn Entertainment postanowili wprowadzić do gry nowy tryb – Team Deathmatch! Dwie sześcioosobowe drużyny walczyły będą między sobą o to, która pierwsza zdobędzie 30 zabójstw. Początkowo do dyspozycji graczy oddane będą 3 mapy – Kings Canyon, Habitat 4 oraz Party Crasher. Tryb ten ma zastąpić dotychczasowy tryb Arena, który ku zaskoczeniu twórców zyskał ogromną popularność wśród graczy Apexa.

Na oficjalnym kanale YouTube gry, pojawił się oficjalny zwiastun nowego sezonu o nazwie Revalry. Co ciekawe, będzie to pierwszy start sezonu od początku funkcjonowania gry, w którym gracze nie dostaną nowej legendy (postaci do wyboru). Dodana za to zostanie nowa broń – Nemesis. Wprowadzony będzie również ogromny balans rozgrywki,  polegający na zmianach w umiejętnościach postaci i perkach. Pełną listę zmian które przyniesie nowy sezon, znajdziecie w komunikacje na oficjalnej stronie gry.


Już 15 lutego do gry Diablo II: Resurrected dodany zostanie patch 2.6. Dzień później natomiast – 16 lutego, rozpocznie się nowy, trzeci już sezon rozgrywek rankingowych. Najważniejszą nowością będzie wprowadzenie 8 nowych słów runicznych. Dodatkowo wprowadzone wcześniej Obszary Grozy, które mają na celu usprawnienie procesu levelowania postaci, udostępnione zostaną w trybie single player, czy jak kto woli – w trybie offline.

Zbliżająca się z kolei kolejna odsłona serii – Diablo IV, być może już niebawem doczeka się otwartej bety. Tak sugeruje przynajmniej wypowiedź producenta gry – Roda Tergussona, który na Twitterze poinformował, że już wkrótce będziemy mogli wypróbować wczesną wersję gry. Oficjalna premiera zapowiedziana jest 6 czerwca i gra ma ukazać się na PC oraz konsolach Xbox Series X/S, Xbox One, PlayStation 5 i PlayStation 4.


Materiały z Star War Jedi: Survivor i Tekken 8

Bandai Namco udostępniło w minionym tygodniu obszerny, 36-minutowy materiał z ich najnowszej produkcji – Tekken 8. Zaprezentowano w nim szczegóły wielu nowych mechanik, którymi gra ma się wyróżniać od poprzednich odsłon serii. Zapoczątkowany w Tekkenie 6 Rage System zostanie usprawniony, a postacie dostaną nowy zestaw efektownych ataków z cyklu Rage Art, które po raz pierwszy pojawiły się w siódmej odsłonie. Nowością która pojawiła się już w podobnej formie w podserii Tekken Tag Tournament, będzie tzw. Recoverable Gauge, czyli mechanika pozwalająca przywrócić postaci część straconego życia, poprzez udane kombinacje ataków, lub ciągu udanie wykonanych bloków.

Zaimplementowany zostanie również System Heat, który pozwoli wprowadzić naszą postać w specjalny stan, pozwalający na wykonywanie unikatowych ataków. Nasza postać otoczona będzie wówczas niebieskimi płomieniami. System ten ma się wpasować w filozofię agresywnego ataku, do której twórcy przywiązują szczególną uwagę. Pokaz nowości i demonstrację nowych mechanik, możecie zobaczyć w materiale filmowym.


Portal IGN na swoim oficjalnym kanale YouTube, udostępnił 9-minutowy materiał z najnowszego działa Respawn EntertainmenStar War Jedi: Survivor. Głównych bohaterem gry ponownie będzie Cal Kestis, w skórze którego będziemy mogli zwiedzić planetę Koboh. Zaprezentowane fragmenty rozgrywki przedstawiają eksplorację terenu, sekwencje platformowe, pojedynki z różnymi rodzajami przeciwników oraz wykorzystanie mocy Jedi. Rozgrywka nie różni się znacząco od tej z Jedi: Fallen Order, jednak reżyser gry – Stig Amussen, w wywiadzie dla magazynu Play zapowiedział kilka nowości, jak mechanika szybkiej podróży, czy wykorzystywanie do transportu wierzchowców.

Premiera Star War Jedi: Survivor 28 kwietnia na konsolach PlayStation 5, Xbox Series X/S oraz na komputerach osobistych.

To wszystko na dzisiaj. Do usłyszenia za tydzień!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *