Cross News

Cross News #17-23 grudnia 2023

Witajcie w kolejnej odsłonie Cross News!

Choinki udekorowane? Pierniki upieczone? Prezenty spakowane? George Michael radośnie podśpiewuje w głośnikach naszych radioodbiorników, a my na ostatniej prostej zachodzimy w głowę, o czym jeszcze zapomnieliśmy? Jeżeli znaleźliście chwilkę, by w natłoku świątecznych przygotowań zerknąć na nasz portal, to zostańcie chwilkę dłużej i zapoznajcie się z najnowszym podsumowaniem tygodnia.

Nie bez powodu podjęliśmy decyzję o opublikowaniu dzisiejszego artykułu z serii Cross News w sobotę. Podobnie jak miało to miejsce rok temu, na 24 grudnia przewidziany jest specjalny świąteczny tekst, będący wspólnym dziełem niemal całej redakcji Cross-Play. Gdy już więc uporacie się z wigilijną wieczerzą i nadejdzie czas odpoczynku, koniecznie zajrzyjcie na nasz portal!

Cross News - SonyPlayStation Blog Game of the Year 2023

Na oficjalnym blogu marki PlayStation opublikowano coroczne zestawienie najlepszych gier kończącego się właśnie 2023 roku. Nie jest żadnym zaskoczeniem, że tak jak w zeszłorocznym konkursie brylował God of War Ragnarök, tak i w tegorocznym zestawieniu najobficiej nagrodzoną produkcją została największa perełka niebieskich – Marvel’s Spider-Man 2. Druga część przygód Człowieka Pająka wygrała w aż 9 z 18 kategorii, w tym za najlepszą fabułę, grafikę, udźwiękowienie, ścieżkę dźwiękową, najlepsze wykorzystanie technologii DualSense, czy za najlepszą postać z gry (Venom, nie mylić z pewnym redaktorem). Platyna za „Best Story” dla Spider-Mana 2, który wyprzedził w tej kategorii Baldur’s Gate 3, Alana Wake’a II oraz Final Fantasy XVI, jasno pokazuje, jak śmieszne i niepoważne są te nagrody. Sony mistrzem Sony, wielkie brawa dla Sony!

W pozostałych kategoriach, nagrodę za „Best Art Direction” otrzymał Alan Wake II, za najlepsze rozszerzenie uznano Cyberpunk 2077: Phantom Liberty, najlepszą grę sportową EA Sports FC 24, a za najlepszą grę niezależną – Sea of Stars. Za najlepsze doświadczenie multiplayer uznano Baldur’s Gate 3, najlepszą ciągle rozwijaną grę Fortnite, a najlepszą grę wykorzystującą gogle PS VR2 – Resident Evil Village VR Mode.

Oficjalne zestawienie laureatów konkursu, wraz z wszystkimi pozostałymi miejscami na podium, znajdziecie w oficjalnym ogłoszeniu na stronie PlayStation Blog.

Cross News - PS Blog Game of the Year 2023

Cross News - Multiplatform

Tryb PvP w Armored Core VI: Fires of Rubicon

Na oficjalnym kanale YouTube Bandai Namco, pojawił się zwiastun najnowszej aktualizacji do gry Armored Core VI: Fires of Rubicon. Wprowadzane zmiany obejmą zarówno wersje na konsole Sony i Microsoftu, jak i użytkowników komputerów osobistych. Patch 1.05 wprowadza do gry między innymi nowe elementy interfejsu, zestaw czterech nowych broni oraz kilka nowych fragmentów pancerza, którymi możemy modyfikować naszego mecha.

Największą nowością jest oczywiście wprowadzenie trybu PvP, służącego do rywalizacji online pomiędzy graczami. System rankingowy podzielony zostanie na rangi D, C, B, A oraz S, zaś promocja na wyższe szczeble rankingu będzie możliwa poprzez uzbieranie odpowiedniej ilości punktów RP (Rank Points). Po zdobyciu najwyższej ranki S, graczom przypisywany będzie tzw. „rating” oparty na umiejętnościach i uzyskiwanych wynikach. Pierwsze setka graczy rankingowej listy, otrzyma specjalną odznakę widzianą w podglądzie profilu, informującą o aktualnie zajmowanym miejscu na rankingowej liście. Jak w niemal wszystkich produkcjach opartych o rankingową rywalizację, twórcy zapowiadają okresowe resety rankingu. Najbliższy taki reset będzie miał miejsce 29 lutego 2024. Pełną listę zmian i poprawionych bugów znajdziecie w ogłoszeniu wydawcy.


W marcu zagramy w South Park: Snow Day!

Przedświąteczny prezent otrzymaliśmy od THQ Nordic, który na swoim oficjalnym kanale YouTube opublikował najnowszy zwiastun gry South Park: Snow Day! Krótki film poza kolejnymi scenami z gry, potwierdził również oficjalną datę premiery – 26 marca 2024! Tytuł wydany zostanie na konsolach PlayStation 5, Xbox Series X/S, Nintendo Switch oraz na komputerach osobistych. Produkcja zapowiadana jest jako wieloosobowa gra akcji, oparta na rozgrywce kooperacyjnej do czterech graczy, w której historia skupi się na uratowaniu świata przed atakiem nieskończonych śnieżyc i mrozów.

Osobny film na kanale YouTube dedykowano prezentacji Edycji Kolekcjonerskiej. THQ Nordic przygotował bogate wydanie, w składzie którego otrzymamy grę na wybraną przez siebie platformę, czapkę zimową z logiem South Park, kulę śnieżną z Cartmanem, zestaw kart tarota, oficjalną ścieżkę dźwiękową z gry na płycie CD, a także… gadający uchwyt na papier toaletowy! Fani serialu powinni poczuć się usatysfakcjonowani. Collector’s Edition wyceniono na 219,99 euro, tj. prawie tysiąc złotych! Zamówienia przedpremierowe można już składać w oficjalnym sklepie internetowym wydawcy.

Cross News - South Park Snow Day!


Wyłączenie serwerów Dark Souls II

Jeżeli wśród naszych czytelników są fanatycy zagrywający się w Dark Souls II na konsolach siódmej generacji, nie mamy dla Was dobrych wiadomości. Twórcy ze studia FromSoftware zapowiedzieli za pośrednictwem wpisu w serwisie X (Twitter), plany zamknięcia serwerów online na platformach Xbox 360 i PlayStation 3. Termin ostatecznego zamknięcia serwerów – 31 marca 2024. Możliwe pozostanie dalsze ogrywanie drugich Soulsów w trybie offline. Zamknięcie serwerów nie wpływa w tym przypadku na możliwość zdobycia platyny, bowiem żadne z trofeów które oferuje gra, nie wymaga połączenia z serwerami online. Bez zmian pozostaje stan serwerów na platformach PlayStation 4, Xbox One i PC.


Starfield – statystyki i plany na przyszłość

Bethesda na swojej oficjalnej stronie opublikowała w środę obszerne ogłoszenie dotyczące ich najnowszego dzieła – Starfielda. Podzielono się w nim kilkoma ciekawymi statystykami, które są dla twórców powodem do dumy i zadowolenia. Według zamieszczonych grafik w Starfielda zagrało już 13 milionów osób, spędzając w nim średnio 40 godzin. Najwięcej graczy ginęło do tej pory z rąk stworzeń zwanych Ashta – ponad 1,7 miliona śmierci, zaś najbardziej niebezpieczną frakcją jest Ecliptic – ponad 12 milionów zgonów.

To co jest jednak najbardziej ciekawe w zamieszczonym ogłoszeniu, to dalsze plany rozwoju gry. Twórcy z Bethesdy zapowiedzieli, że Starfield otrzymywał będzie regularne aktualizacje, które publikowane będą w odstępach mniej więcej sześciotygodniowych. W przyszłym roku premierę ma mieć pakiet Creation Kit, który będzie oficjalnie wspieranym narzędziem do modowania, a także pierwszy dodatek fabularny do gry – Shattered Space. Rozszerzenie ma zapewnić nową historię, nowe lokacje, a także wiele nowych elementów uzbrojenia. Data premiery nie została póki co ogłoszona.

Cross News - Starfield


Dalszy rozwój Fallouta 76

Starfield nie jest jedyną produkcją, o którą Bethesda ma zamiar konkretnie się zatroszczyć w nadchodzącym roku. Ostatnia odsłona serii Fallout również może liczyć na spore wsparcie, o czym dyrektor artystyczny gry – Jonathan Rush, poinformował w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie studia. Co nowego otrzyma gra? Przede wszystkim kolejne fragmenty rozszerzenia Atlantic City, które ze względu na swój rozmiar podzielone zostało przez twórców na kilka części. Wraz z premierą części drugiej zatytułowanej America’s Playground, gracze otrzymają dostęp do nowego wątku fabularnego, w ramach którego zwiedzimy nowe miejsca, zrealizujemy nowe zadania, a także otrzymamy wiele nowych nagród. W kolejnych etapach rozbudowy Fallouta 76, twórcy planują między innymi dodanie do gry lesistych terenów Shenandoah, które związane będą z nową frakcją oraz masą nowych questów.


To wszystko w dzisiejszym podsumowaniu. Do zobaczenia za tydzień, w ostatnim w tym roku artykule z serii Cross News! Wesołych świąt!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *