Cross News

Cross News: #20-26 listopad 2022

Witajcie w kolejnej odsłonie Cross News!

Jako że poza ogłoszeniem wyników plebiscytu Golden Joystick, niewiele się w tym tygodniu wydarzyło w naszej branży, dzisiejszy odcinek cyklu jest trochę krótszy niż zwykle. Nadrobimy z nawiązką w przyszłym tygodniu, gdy omówimy sobie najciekawsze premiery grudnia! Zapraszam do lektury!

Cross News - Multiplayer

Pierwsze nagrody za najlepsze tytuły 2022 roku zostały rozdane. We wtorek 22 listopada, odbyła się jubileuszowa, czterdziesta gala Golden Joystick Awards. Sezon nagradzania najlepszych rozpoczęty i już w przedbiegach na prowadzenie wysuwa się Elden Ring. Najnowsze dzieło japońskiego FromSoftware, zgarnęło pierwsze miejsce w kategorii Ultimate Game of the Year, wyprzedzając drugie God of War Ragnarök oraz trzecie Horizon Forbidden West. Duchowy spadkobierca serii Dark Souls, zgarnął również nagrody w kategoriach Best Visual Design oraz Best Multiplayer.

Za najlepszą grę niezależną z gatunku Indie, wyróżniono Cult of the Lamb od studia Massive Monster. Cuphead: The Delicious Last Course uznany został za najlepszy tegoroczny dodatek, natomiast nagrodę w kategorii Best Community otrzymało Final Fantasy XIV. Najlepszą oprawą audio może pochwalić się gra Metal: Hellsinger, natomiast w kategorii Best Storytelling, wygrała druga przygoda Aloy – Horizon Forbidden West.

Tradycyjnie przyznane zostały również nagrody z podziałem na platformy. I tak za najlepszą tegoroczną grę od Nintendo uznano Pokémon Legends: Arceus. W przypadku innych platform były to Grounded (Xbox), Stray (PlayStation) oraz Return to Monkey Island (PC). W kategorii Studio of the Year nie było niespodzianki – zwyciężyło studio FromSoftware. Pełną listę nominowanych oraz zwycięzców, znajdziecie na stronie organizatora plebiscytu – Gamesradar.com. Ponadto dla chętnych do zapoznania się z wydarzeniem, film ogłaszający zwycięzców został udostępniony w serwisie YouTube.


W minionym tygodniu miało miejsce spore zamieszanie w sklepie Microsoft Store. Gry Forza Horizon 4 i Forza Horizon 5 wraz z dodatkami, były dostępne do kupienia w pakiecie za około 3 zł. Oferta była wynikiem błędu, jednak zanim problem został wykryty spora liczba graczy (również polskich) zdążyła zakupić gry i nawet rozpocząć w nich zabawę. Gdy tylko Microsoft wykrył zdarzenie (co trwało tydzień), skorygował cenę. Na tym jednak nie koniec, gdyż jak się okazało wszystkie osoby które zakupiły produkt po zaniżonej cenie, po kilku dniach zabawy dostały blokadę produktu. Producent postanowił usunąć wszystkie zakupione w złej cenie gry z bibliotek graczy oraz zwrócić im pieniądze.

Infolinia była przez wiele dni bombardowana telefonami od niezadowolonych fanów. Jeśli jednak już komuś udało się dodzwonić został odesłany z kwitkiem, usłyszawszy że zakupiony produkt nie był promocją, a tzw. “błędem cenowym”. Zgodnie z regulaminem zaś, tego typu błędy deweloper ma prawo usuwać i zwracać pieniądze.

Jeśli więc ktoś z Was planuje odwoływać się od powyższej decyzji, życzymy powodzenia!


Cross News - Crystal Dynamics

Z okazji 30-tej rocznicy powstania studia Crystal Dynamics, na kanale Noclip – Video Game Documentaries, pojawił się bardzo ciekawy film dokumentalny na temat historii studia The 30 Year History of Crystal Dynamics. Danny O’dwyer w prawie dwugodzinnym materiale przeprowadza nas przez największe hity studia, czemu towarzyszą obszerne wywiady z twórcami odpowiedzialnymi za poszczególne gry. Od ery 3DO, poprzez platformówki z serii GEX, serię Legacy of Kain, aż po przygarnięcie pod swoje skrzydła serii Tomb Raider. Wiele czasu poświęcono na omówienie procesu twórczego gry Tomb Raider: Legends oraz procesowi rebootowania serii, co zapoczątkowało nową trylogię. Najnowszym projektem z którego studio obecnie jest znane, jest gra Marvel’s Avengers z 2020 roku.

Film jest zdecydowanie godny polecenia, zwłaszcza jeśli jesteście fanami któregokolwiek z dzieł Crystal Dynamics lub po prostu serii Tomb Raider.

Cross News - Sony

Sony za pomocą Twittera ogłosiło pierwsze wyniki sprzedaży gry God of War Ragnarök. Według Japończyków gra rozeszła się w premierowym tygodniu w ilości 5,1 mln kopii, stając się jednocześnie najlepiej sprzedającym się na premierę tytułem Sony. Nie mamy niestety możliwości porównania tego rezultatu z innymi hitami Sony, ponieważ dla takich gier jak The Last of Us czy Marvel’s Spider-Man, dostępne są jedynie wyniki z trzech pierwszych dni sprzedaży. Jest to również sprzedażowy rekord jeśli chodzi o samą markę God of War, czego studiu Santa Monica serdecznie gratulujemy!


Jedną z wielu promocji jakie Sony oferuje dla swoich klientów z okazji zbliżającego się Black Friday, jest promocja na wszystkie oferowane rodzaje abonamentów. Oferta obejmuje jednak zniżkę jedynie przy opłaceniu z góry 12-miesięcznej usługi. Możemy wówczas liczyć na 25% rabatu, co przy abonamencie Essential daje kwotę 180 zł, przy PS Plus Extra 300 zł, natomiast przy PS Plus Premium 360 zł. Dla kogoś kto i tak planuje opłacać tego typu abonament przez cały rok, jest to świetna okazja.

Oferta jest aktualna do 28 listopada.


Na oficjalnym blogu PlayStation community menager studia Guerrilla Games – Annie Lee, zaanonsowała najnowszą propozycję autorstwa Dark Horse Books. Chodzi o obszerny artbook o nazwie The Art of Horizon Forbidden West. 200-stronicowa książka ma zawierać mnóstwo grafik koncepcyjnych i komentarzy autorów gry, podzielonych na 12 obszernych rozdziałów.

To co najbardziej uderza mnie, gdy przewracam te strony i widzę niesamowite widoki pełne wspaniałych pomysłów i budzących podziw maszyn, to poczucie że nasza wizja jest naprawdę zaprezentowana w Horizon Forbidden West. A w niektórych miejscach wyszło nawet lepiej niż sobie wyobrażaliśmy.

– Misja Baas, dyrektor artystyczny projektu

Książka dostępna będzie w dwóch wersjach – standardowej i deluxe. Ta druga oprócz złotej okładki, zawierała będzie kolekcjonerskie folio oraz etui inspirowane Far Zenith. Publikacje mają trafić na rynek 25 kwietnia 2023. Pre-ordery można już składać w serwisach Amazon oraz Barnes&Nobles w cenie 49.99 dolarów za edycję standardową, lub 99.99 dolarów za edycję deluxe.

Cross News - Ogłoszenia

Zgodnie z zeszłotygodniową zapowiedzią, na naszym portalu premierę miał wyjątkowy materiał. May_Day wybrał się na Steelworks Game Jam 2022, który odbył się w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie od 28 do 30 października. Redakcyjny kolega wziął w nim udział zarówno jako uczestnik zabawy, jak i dziennikarz naszego portalu, przygotowując relację oraz przeprowadzając kilka wywiadów. W artykule zajdziecie obszerny opis trzech dni zabawy, końcowe wyniki wraz z fragmentami wykonanych prac. Wisienką na torcie są wywiady zarówno z organizatorem eventu jak i uczestnikami i sędziami. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji przeczytać – zapraszamy do lektury.

W przyszłym tygodniu powracamy do recenzowania gier. Zaczniemy od publikacji recenzji gry XIII z 2003 roku, która będzie wstępem do kolejnego tekstu, dotyczącego niesławnego remaku Trzynastki autorstwa PlayMagic. Dzięki uprzejmości firmy Plaion, mogliśmy dla Was ograć poprawioną wersję tej gry z 2022 roku, o czym przeczytacie już w przyszłym miesiącu.

Jako że listopad nieuchronnie zbliża się do końca, w kolejnym odcinku Cross News poza najświeższymi nowościami z branży, omówimy również dla Was wybrane, najciekawsze naszym zdaniem premiery grudnia.

Dziękuję serdecznie za uwagę i do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *