Cross News

Cross News #24-31 grudnia 2023

Witajcie w ostatniej w tym roku odsłonie Cross News!

Minął już okrągły rok od ostatniego sylwestrowego podsumowania tygodnia. Jak ten czas szybko leci… Kończący się właśnie rok był dla branży gier jednym z najlepszych od wielu lat, a dla portalu Cross-Play szczególną okazją do wykazania się pasją i rzetelnością, której, mam nadzieję, podołaliśmy. Nie chcąc się zanadto powtarzać, po więcej zdań na temat minionego roku odsyłam do opublikowanego wczoraj Podsumowania roku 2023. Dzisiaj z kolei, podobnie jak to ma miejsce na koniec każdego miesiąca, rozpoczniemy artykuł od zestawienia najciekawszych premier rozpoczynającego się za chwilę miesiąca, w tym przypadku stycznia 2024. Zanim jednak przystąpimy do tradycyjnej rozpiski, garść życzeń noworocznych.

Z okazji nadchodzącego 2024 roku w imieniu swoim i całej redakcji Cross-Play, życzę wszystkim czytelnikom i sympatykom naszego portalu, by nadchodzący rok był jeszcze bardziej udany niż obecny. W ciągu kolejnych dwunastu miesięcy niech zdrowie nie stanowi dla nikogo problemu, niech nasze marzenia urzeczywistnią się w takiej formie, o jakiej śnimy i niech uśmiech dnia codziennego nie schodzi z naszych twarzy zbyt często. Pod kątem gier, życzmy sobie samych udanych produkcji, wymarzonych premier i łatwych platyn. Do siego roku!

Cross News - Premiery miesiąca

11 stycznia 2024War Hospital

PC, PlayStation 5, Xbox Series X/S

Debiutancki projekt założonego przez Sebastiana Gajdzińskiego warszawskiego studia Brave Lamb Studio, którego premiera była wielokrotnie przekładana. Według wcześniejszych zapowiedzi i trailerów, gra miała ukazać się jeszcze w 2022 roku, następnie 31 sierpnia 2023 roku, a po kolejnym opóźnieniu – 26 października 2023. Aktualna data wydaje się ostateczna, bowiem do premiery zostało mniej niż dwa tygodnie, a twórcy niedawno potwierdzili datę premiery na oficjalnym facebooku studia.

War Hospital zapowiadany jest jako tzw. society survival, który nastawiony będzie na ratowanie ludzkich istnień w opanowanej przez I Wojnę Światową Europie. Technicznie gra ma być strategią czasu rzeczywistego, w której prowadzić będziemy jeden z szpitali polowych postawionych na froncie zachodnim. Naszym zadaniem będzie dbanie o pojawiające się w naszym namiocie ofiary wojny oraz rannych żołnierzy, przy użyciu wszelkich dostępnych mechanik. Więcej szczegółów na temat gry znaleźć można na karcie gry na platformie Steam.


18 stycznia 2024Prince of Persia: The Lost Crown

PlayStation 5, Xbox Series X/S, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, PC

Wielki i długo wyczekiwany powrót Księcia Persji, w formie nieco odmiennej, niż oczekiwaliby tego sympatycy wcześniejszych, trójwymiarowych odsłon. Zagubiona Korona zapowiadana jest jako gra zręcznościowa zrealizowana w formule platformówki 2,5D, która stanowić będzie kolejny reboot serii, niepowiązany w żaden sposób fabularnie z wcześniejszymi grami. Produkcję wyróżni również to, że nie wcielimy się w niej w tytułowego bohatera, a w postać Sargona, jednego z elitarnych wojowników królewskiej gwardii, którego zadaniem będzie wytropienie i uratowanie porwanego księcia Persji.

The Lost Crown stanowić będzie mieszankę znanych w gatunku mechanik, takich jak skakanie i bieganie po ścianach, wykonywanie przeróżnych powietrznych akrobacji oraz wykorzystywanie wielu mocy specjalnych naszego bohatera. Magiczne amulety zapewnią nam dostęp do nowych zdolności, a mocno zręcznościowy system unikania pułapek i napotykanych zagrożeń, przetestuje naszą cierpliwość.


19 stycznia 2024Another Code: Recollection

Nintendo Switch

Reedycja dwóch gier wydanych w przeszłości na starszy sprzęt Nintendo – Another Code: Two Memories  2005 roku oraz Another Code R z 2009 roku. Gry te wychodziły kolejno na konsolach Nintendo DS. oraz Nintendo Wii. Obie odsłony serii reprezentują gatunek gier przygodowych, w których główny nacisk położono na mechaniki point&click, rozwiązywanie łamigłówek oraz rozmawianiu z napotkanymi postaciami. Poznajemy w nich historię Ashley Robbins, która otrzymawszy list od zaginionego ojca, wyrusza na wyspę Blood Edward w celu odkrycia tajemnic swojej rodziny.


26 stycznia 2024Tekken 8

PlayStation 5, Xbox Series X/S, PC

Dla fanów bijatyk nowy Tekken będzie zapewne najważniejszą premierą tego roku. Ósma iteracja kultowej serii Bandai Namco ponownie zabierze nas w pełne emocji perypetie rodów Kazama i Mishima, oferując podobny do części siódmej tryb fabularny, a także wieloosobowe rozgrywki zarówno w wersji lokalnej, jak i sieciowej. Studio odpowiedzialne za serię potwierdziło pod koniec tego roku, że do gry podstawowo trafią 32 grywalne postacie, w tym 3 całkowicie nowe – pochodząca z Peru Azucena, odznaczający się cyberpunkowym charakterem francuz Victor Chevalier, a także walcząca w stylu Mishima wojowniczka Reina. Kolejni bohaterowie zapewne trafią do gry w wydawanych cyklicznie DLC, podobnie jak to miało miejsce w przypadku Tekkena 7.


26 stycznia 2024Like a Dragon: Infinite Wealth

PlayStation 5, Xbox Series X/S, PlayStation 4, Xbox One, PC

Roboczo znana pod nazwą Yakuza 8, najnowsza odsłona serii Like a Dragon ponownie od japońskiego Ryu ga Gotoku Studio. Podobnie jak poprzednia główna odsłona – Yakuza: Like a Dragon, Infinite Wealth zaoferuje graczom turowe starcia w stylu gier jRPG. W grze wcielimy się w dwóch znanych z serii głównych bohaterów – Kazumę Kiryu i Ichibana Kasugę, zaś jej fabuła będzie bezpośrednią kontynuacją historii z Yakuza: Like a Dragon.

Cross News - SonySony zapowiada nowości na 2024 rok

Za pośrednictwem opublikowanego na oficjalnym blogu marki PlayStation wpisu, Sony przypomniało o najważniejszych tytułach które zasilą niebieski katalog w pierwszych miesiącach nadchodzącego roku. Poza długo wyczekiwanym przez wielu graczy remasterem The Last of Us Part II oraz wspomnianym wyżej Tekkenem 8, użytkownicy PlayStation mogą liczyć między innymi na premiery Helldivers II (8 lutego), Final Fantasy VII Rebirth (29 lutego), Rise of the Ronin (22 marca), czy Destiny 2: The Final Shape (4 czerwca). Poza grami Sony pochwaliło się również premierą nowego zestawu słuchawkowego Pulse Elite oraz nowymi panelami do konsoli PlayStation 5. Po więcej szczegółów odsyłamy do dedykowanego nowościom artykułu.


Spokojne życie w starożytnych Chinach

W sieci pojawił się zwiastun gry The Bustling World, będący debiutanckim tworem chińskiego studia FireWo Games. Ponad trzyminutowy trailer przedstawia między innymi mechaniki budowania miasta, hodowania roślin, czy prowadzenia walki za pomocą miecza. Gra ma stawiać na szeroko pojętą różnorodność i da graczom wolny wybór w kwestii prowadzenia swojej kariery. Od zwykłego rybaka lub farmera, bo dyktatora wprowadzającego własny reżim. Całe doświadczenie przedstawione zostanie w ślicznej oprawie audiowizualnej, emanujące orientalnym klimatem starożytnych Chin.

Oficjalny profil gry na Steamie opisuje grę w następujący sposób: „The Bustling World to gra RPG z otwartym światem, której akcja rozgrywa się w starożytnych Chinach. Możesz uprawiać ziemię, rozmnażać się, wytwarzać, budować, walczyć, zabijać, ustanawiać reżim, kierować krajem, prowadzić dyplomację, tworzyć miasto, prowadzić wojny… Otwartość, wolność i nieograniczoność to najważniejsze cechy gry.”. Założona przez twórców zbiórka na platformie Kickstarter potrwa do 13 lutego i zakłada uzbieranie 80 tyś. dolarów, czyli około 315 tyś. złotych. Gra ma ukazać się w ostatnim kwartale 2024 roku, póki co wyłącznie na komputerach osobistych.


Najgorsze porty PC minionego roku

Redakcja Digital Foundry opracowała bardzo ciekawe zestawienie najgorszych portów na PC w 2023 roku. Przy wyborze tytułów uwzględniono przede wszystkich karygodną optymalizację, która w większości przypadków uniemożliwiała poprawne funkcjonowanie gier nawet na najmocniejszych dostępnych na rynku sprzętach. Najgorszym portem PC 2023 roku uznano dostępną w usłudze Game Pass grę akcji Wild Hearts od studia Omega Force. Zaraz za nią, na drugim stopniu podium znalazł się Star Wars Jedi: Survivor, a na trzecim Dead Space Remake. Poza wspomnianymi tytułami, w obszernym materiale omówiono również inne fatalne premiery, takie jak Forspoken, pecetowe wydanie The Last of Us Part I oraz Redfall. Szczegóły znajdziecie w materiale wideo na oficjalnym kanale DF.

To wszystko na dzisiaj. Do zobaczenia w przyszłym roku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *