Cross News

Cross News #21-27 stycznia 2024

Witajcie w kolejnej odsłonie Cross News!

Dzisiaj przyjrzymy się najnowszej podróbce Pokemonów, która szturmem zdobyła serca graczy i przy okazji pobiła kilka rekordów na platformie Steam. Poza opisanymi niżej tematami, warto zwrócić uwagę również na grę Last Epoch, która po długim okresie wczesnego dostępu premierę zaliczy 21 lutego 2024, a także na niezależny tytuł Lysfanga: The Time Shift Warrior, który zadebiutuje jeszcze prędzej – 13 lutego 2024 roku. Zapraszam do lektury!

Cross News - NintendoPalworld rozbija bank i prowokuje Nintendo

Hitem minionego tygodnia została gra Palworld od mało znanego japońskiego studia Pocketpair. Właściwie to mówimy o sukcesie pierwszej wersji wczesnego dostępu gry, której premiera planowana jest dopiero na 2025 rok. Tytuł jest survivalową grą TPP mocno inspirowaną legendarną serią Pokemon. W Palworld również możemy łapać kolorowe potworki i wysyłać je do walki, jednak to co wyróżnia nową produkcję, to położenie dużego akcentu na aspekty typowo survivalowe (m.in. zbieranie surowców i ich wykorzystanie do budowy osady), a także podejście do naszych pupili i zakres możliwości ich wykorzystania. Podporządkowane nam stworzenia możemy uzbroić w karabiny i wysłać do walki, wykorzystać do pracy w naszej osadzie, a w razie potrzeby zaspokojenia głodu, zwyczajnie zarżnąć tasakiem i zjeść. Dodając do tego graficzny styl Fortnite’a, intuicyjne sterowanie oraz możliwość gry zarówno w pojedynkę, jak i w trybie multiplayer, otrzymaliśmy idealnego kandydata do odniesienia gigantycznego sukcesu.

Palworld bardzo szybko zaczął przebijać kolejne progi sprzedażowe oraz wykręcać niesamowite liczby w zakresie ilości grających jednocześnie osób. Milion sprzedanych kopii uzyskano już po 8 godzinach od premiery wczesnego dostępu. Gra szybko zaczęła piąć się w drabince najchętniej ogrywanych tytułów, ostatecznie przebijając rekordowy wynik gry Counter Strike. Aktualny „all-time peak” gry pochodzi z wczoraj i wynosi ponad 2,1 miliona grających jednocześnie, co daje mu drugie miejsce na liście rekordów Steam, ustępując miejsca tylko historycznemu wynikowy gry PUBG sprzed sześciu lat.

Jak można się było spodziewać, Nintendo zalane zostało falą zapytań o nowy tytuł z walczącymi potworkami. Twórcy z The Pokemon Company opublikowali w minionym tygodniu krótkie ogłoszenie, w którym zapowiadają przyjrzenie się sprawie oraz podjęcie odpowiednich kroków. Z kolei dyrektor generalny studia Pocketpair – Takuro Mizobe zapewnił, że ich gra przed premierą przeszła szereg kontroli prawnych. Tym samym szef studia jest pewny, że tytuł nie narusza żadnych interesów ani własności intelektualnych innych firm. Czy sprawa skończy się głośnym pozwem, czas pokaże. 

Palworld cieszy się fantastycznym przyjęciem przez graczy. W serwisie Steam opublikowano już ponad 125 tysięcy recenzji gry, z czego aż 94% jest pozytywnych. Poza platformą Steam gra dostępna jest również na konsolach Xbox One, Xbox Series X/S oraz w usługach PC Game Pass i Xbox Game Pass. Jeżeli próbowaliście już Palworld, dajcie znać w komentarzach jakie są wasze odczucia na temat gry.


Wyłączenie usług sieciowych konsol 3DS i Wii U

Kolejna wiadomość związana z Nintendo jest niestety znacznie bardziej przykra, zwłaszcza dla osób ciągle użytkujących nieco starszy sprzęt japońskiego giganta. Na stronie pomocy technicznej amerykańskiego oddziału Nintendo, opublikowano oficjalną datę wyłączenia usług sieciowych dla dwóch poprzedników Switcha, czyli konsol Nintendo Wii U i 3DS. Zgodnie z zapowiedzią wyłączenie serwerów nastąpi 8 kwietnia 2024 roku, o godzinie 16:00 zachodnio amerykańskiego czasu PDT, czyli w okolicach północy z 8 na 9 kwietnia czasu polskiego. Od tego momentu niedostępne będą wszelkie usługi sieciowe, poza aplikacjami służącymi do przenoszenia Pokemonów – Poke Transporter i Pokemon Bank.

Do 11 marca gracze mają czas, aby połączyć swoje konta na wspomnianych konsolach ze swoim profilem Nintendo. Zaowocuje to konwersją pozostałej na kontach waluty i dodaniem jej do portfela w sklepie Nintendo eShop. Jeżeli ktoś tego nie zrobi w podanym terminie, pozostałe środki przepadną. Warto również zaznaczyć, że jeżeli do tego czasu posiadaliśmy własną bibliotekę tytułów zakupioną w cyfrowych sklepach na konsolach Wii U i 3DS, po podanym terminie możliwość pobierania tych gier dalej będzie możliwa.


Masowe zwolnienia w Activision-Blizzard

Część branży gier dopiero co świętowała ogromne przejęcie Activision-Blizzard przez Microsoft, a już doczekaliśmy się pierwszych niewesołych informacji. Amerykańska korporacja postanowiła rozpocząć ten rok od zwolnienia około 1900 ludzi pracujących w segmencie Xbox Game Studios! Większość z nich stanowią pracownicy korporacji Activision Blizzard King, jednak są wśród nich również osoby związane z ZeniMax. Posadę stracili między innymi prezes Blizzarda – Mike Ybarra oraz główny projektant Allen Adham – ostatni pracujący jeszcze w Blizzardzie założyciel studia. Pełny tekst noty służbowej rozesłanej wewnątrz firmy, ujawnił serwis The Verge. Możemy w niej przeczytać między innymi:

Dzisiejsze działania mają wpływ na wiele zespołów w Blizzardzie, w tym zespoły programistów, organizacje świadczące usługi wspólne i funkcje korporacyjne. Blizzard kończy również prace nad projektem gry survivalowej i przeniesie część osób nad nim pracujących do jednego z kilku obiecujących nowych projektów, które znajdują się na wczesnym etapie rozwoju.

Bez względu na powód tych decyzji, nigdy nie są one podejmowane pochopnie. Takie zmiany wpływają na życie naszych kolegów i przyjaciół i wszyscy jesteśmy wdzięczni, za ich znaczący wkład w rozwój Blizzarda i gier które tworzyli. Jak stwierdził Phil, zapewnimy pełne wsparcie osobom których dotkną zmiany w okresie przejściowym, w tym świadczenia z tytułu odpraw zgodnie z lokalnymi przepisami prawa pracy. Dziękujemy, że wspólnie z nami próbujecie przepracować te zmiany. Razem będziemy nadal tworzyć niesamowite gry dla naszych graczy, w kulturze która pozwala każdemu być najbardziej autentycznym i wykonywać pracę najlepiej jak potrafi.

Matt Booty, Microsoft

Cross News - SonyTop pobieranych gier na PlayStation

Na oficjalnym blogu marki PlayStation opublikowana została coroczna lista najchętniej pobieranych tytułów na sprzęt Sony. Biorąc pod uwagę cały 2023 rok, wyniki są dosyć zaskakujące. Zgodnie z tradycją listy zostały podzielone według platformy oraz regionu.

Na konsolach PlayStation 5 najczęściej pobieraną grą w Europie było EA Sports FC 24, drugim tytułem okazał się Hogwarts Legacy, a podium zamyka Call of Duty: Modern Warfare III. W przypadku regonu US/Canada, gra w uniwersum Harry’ego Pottera była pobierana jeszcze chętniej, bowiem zwyciężyła w rankingu wyprzedzając nowe Call of Duty oraz Marvel’s Spider-Man 2. W przypadku konsol PlayStation 4, europejskie zestawienie również wygrała nowa piłka nożna od Electronic Arts, wyprzedzając jednak tytuły nieco starsze – Minecrafta i Red Dead Redemption 2. Region amerykański podbił nowy CoD, wyprzedzając Hogwarts Legacy oraz MLB The Show 23. W zakresie gier darmowych niezależnie od platformy i regionu bezkonkurencyjny okazał się Fortnite, wyprzedzając Robloksa i Call of Dutu: Warzone. Zainteresowanych pełnymi listami tytułów w ramach wszystkich kategorii, odsyłam do wpisu na blogu PlayStation.


Horizon Forbidden West zadebiutuje na PC

Kolejny wielki hit Sony zaliczy premierę na PC! Tym razem mowa o Horizon Forbidden West Complete Edition, czyli edycji kompletnej gry z 2022 roku, zawierającej dodatek The Burning Shores. Edycja ta trafiła na konsole PlayStation 5 w październiku zeszłego roku, zaś 21 marca 2024 trafi do rąk użytkowników komputerów osobistych. Poza bazową grą i dodatkiem, pakiet zawiera zestaw cyfrowych bonusów, takich jak stroje dla Aloy, pakiety surowców, czy kosmetyczne dodatki do trybu fotograficznego. Na oficjalnym kanale YouTube studia Guerrilla Games, pojawił się trailer zapowiadający premierę na PC, który możecie zobaczyć poniżej. Produkcję można zamówić w przedsprzedaży w sklepach Steam i Epic Games za 259 zł.

To wszystko na dzisiaj. Do zobaczenia za tydzień!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *