Cross News

Cross News #30 lipiec – 5 sierpień 2023

Witajcie w kolejnej odsłonie Cross News!

Wyczekiwany od ponad dwóch dekad Baldur’s Gate 3 w końcu zadebiutował na ekranach naszych monitorów, zgarniając fantastyczne noty w pierwszych recenzjach. Wrota Baldura w wykonaniu Larian Studios to przeogromny świat, którego według zapewnień twórców, mało kto zobaczy w całości. Pececiarze od lat nie mieli tak mocnego tytułu ekskluzywnego na choćby czasową wyłączność. Przypominamy, że ta skończy się za miesiąc – 6 września, gdy to premierę będzie miała wersja gry na konsolę PlayStation 5. O edycji na konsole Microsoftu póki co nic nie wiadomo.

W minionym tygodniu na portalu Cross-Play pojawiły się dwie nowe publikacje. Z racji faktu, iż w tym miesiącu premierę będzie miała gra Blasphemous II, redaktor Tom przyjrzał się pierwszej odsłonie serii z 2019 roku. Wrażenia z wcale nie łatwych potyczek z dwuwymiarowymi bossami, przeczytacie w recenzji gry. Drugim tekstem jest zakrawające o recenzję podsumowanie zmagań z gry Darkest Dungeon, w ramach trzech wydanych do niej dodatków DLC. Jako uzupełnienie swojej recenzji, hrabia poddał analizie rozszerzenia, które fantastycznie wzbogaciły i tak już wyśmienitą grę. Zapraszamy do lektury.

Cross News - MultiStar Wars Jedi: Survivor jednak na PS4 i Xbox One

Rozpoczynamy od bardzo dobrej wiadomości dla graczy, którym nie po drodze było ostatnio z międzygeneracyjną aktualizacją sprzętu i którzy ciągle tkwią w ósmej generacji konsol. Electronic Arts podało w minionym tygodniu informację, o planowanej premierze gry Star Wars Jedi: Survivor na konsolach PlayStation 4 oraz Xbox One. Przypomnijmy, że pierwotnie premiera sequela Fallen Order miała miejsce 28 kwietnia 2023 roku na PC oraz konsolach Xbox Series X/S i PlayStation 5.

Początkowo EA miało w planie przygotowanie wersji na sprzęt starszej generacji. Z czasem jednak twórcy zrewidowali plany i anulowali porty na starsze konsole. Powodem miał być zbyt duży rozmiar gry, zbyt wolne czasy ładowania oraz chęć stworzenia znacznie większej i bardziej szczegółowej mapy świata, wykraczającej poza możliwości konsol PS4 i Xbox One. Jak się teraz okazało – twórcy zmienili zdanie. Powodem zmiany decyzji jest prawdopodobnie fakt, że gra mocno przyczyniła się do fantastycznych wyników finansowych za kwartał trwający od początku kwietnia, do końca czerwca. Pozostaje uzasadnione pytanie – co z tego wyjdzie, gdyż nawet wersja na obecną generację ma do dzisiaj spore problemy techniczne, pomimo upływu czterech miesięcy od debiutu. Data premiery wydania na poprzednią generację konsol nie jest jeszcze znana.


Fort Solis – nowe informacje i fragment rozgrywki

Mimo iż w zeszłotygodniowym zestawieniu najciekawszych premier sierpnia zabrakło gry Fort Solis, jest to tytuł na którego zdecydowanie warto rzucić okiem. Według naszego informatora gra osiągnęła złoty status, zaś twórcy ogłosili, że w ramach tego projekt nawiązali współpracę ze znaną kompozytorką i wokalistką Mary Komasą. Produkcję promować będzie utwór If You Let Me który zaprezentowany ma zostać 17 sierpnia. Krótki fragment tego utworu możecie sprawdzić już teraz:

Gra zyskała przedpremierowy rozgłos głównie za sprawą gwiazdorskiej obsady zaangażowanej w produkcję, z pierwszoplanowymi rolami Rogera Clarka (głos Arthura Morgana w Red Dead Redemption 2) oraz Troya Bakera (głos Joela w The Last of Us). Gra jest debiutem polsko-brytyjskiego studia Fallen Leaf, przy współudziale warszawskiego studia Black Drakkar Games.

W minionym tygodniu w sieci udostępniony został prawie 15-minutowy fragment rozgrywki z gry. Opublikowany film prezentuje sam początek rozdziału pierwszego i skupia się na postaci Jacka (w którego wcielił się Roger Clark), eksplorującego samotnie tytułową stację kosmiczną na Marsie – Fort Solis. Pierwszoplanowym akcentem są tutaj proste zagadki środowiskowe, czytanie notatek oraz wsłuchiwanie się w częste rozmowy z Jessicą, komentującą nasze poczynania. Wolny i ociężały gameplay początkowo nie zachwyca, jednak całości nie można odmówić bardzo szczegółowego wykonania, świetnego udźwiękowienia oraz fantastycznego klimatu. Gra reklamowana jest jako przygodowa gra akcji w konwencji thrillera science fiction. Jeśli całość będzie wyglądała tak, jak opublikowany fragment, to jest to zdecydowanie propozycja skierowana do osób, dla których ważniejszy jest aspekt poznawania opowiadanej historii, niż zajmujący i ciekawy gameplay.

Premiera gry 22 sierpnia na konsolach PlayStation 5 oraz komputerach osobistych.


Yuka Kitamura odchodzi z FromSoftware

Jedną z ciekawszych wiadomości minionego tygodnia, była informacja o odejściu z szeregów FromSoftware kompozytorki Yuki Kitamury. Postać ta jest dla japońskiego dewelopera mniej więcej tak ważna, jak swego czasu Akira Yamaoka dla Konami, tworzącego najlepsze odsłony swojej flagowej serii survival horrorów. Japonka związana była ze studiem od ponad 10 lat i w międzyczasie pracowała nad ścieżkami dźwiękowymi do takich hitów jak Bloodborne, Dark Souls III, Sekiro: Shadow Die Twice, czy w końcu najbardziej utytułowanej gry zeszłego roku – Elden Ring. Kompozytorka ogłosiła swoją decyzję między innymi na twitterze.

Odejście z FromSoftware nie powoduje jednak zerwania kontaktów biznesowych i bardzo prawdopodobne, że usłyszymy kompozycje artystki w kolejnych dziełach studia. Głównym powodem tego ruchu jest chęć podjęcia się tzw. freelancingu, czyli niezależnej działalności, w ramach której japonka będzie mogła sama decydować, nad którymi projektami chce pracować. Dzięki temu kompozytorka będzie mogła wyrazić własną twórczość również w innych gatunkach muzycznych, nie tylko nawiązujących do mrocznego fantasy gier FromSoftware.


Fani Nintendo strzeżcie się – nadchodzi GOTHIC!

Jedna z najbardziej drewnianych gier RPG, a jednocześnie otoczona jednym z największych gamingowych kultów w naszym kraju – Gothic, pojawi się niebawem na konsoli Nintendo Switch! Edycja gry Gothic Classic Switch pojawiła się w oficjalnym sklepie wydawcy THQ Nordic i została wyceniona na 29.99 euro. Fantastyczną wiadomością dla polskich graczy jest fakt, że jedną z czterech pełnych lokalizacji zaimplementowanych w tej edycji, będzie język polski. Ponadto na oficjalnym kanale YouTube THQ zamieszczony został oficjalny zwiastun gry. Według zapowiedzi twórców nowa wersja ma posiadać jedynie drobne poprawki względem oryginału. Jej głównym celem jest jak najwierniejsze odwzorowanie oryginalnego doświadczenia z gry, która pierwotnie ukazała się w 2001 roku. Warto również nadmienić, że pomimo ponad 20 lat na karku, będzie to pierwszy port tej gry na jakąkolwiek konsolę. Na przyszły rok z kolei, zapowiedziany jest Gothic Remake, który ma ukazać się na komputerach osobistych oraz konsolach dziewiątej generacji.

Premierę Gothic Classic na konsoli Nintendo Switch zapowiedziano na 28 września 2023!

To wszystko na dzisiaj! Do zobaczenia w kolejnym Cross News!

One thought on “Cross News #30 lipiec – 5 sierpień 2023

  1. Ładna ta Yuka. Ze dwie sake bym z nią zrobił…

    Turlam się ze śmiechu, ilekroć słyszę słowo ‘Gothic’. Polacy grali w to szkopskie gówno, bo zostało spolonizowane. Nawet w Niemczech wyrzygali się na to, ale Polacy się tym smrodem zajadali. Do dziś nie rozumiem tej tępej fascynacji jedną z najgorszych gier RPG w historii gamingu. Fajne czasy to były – napisz na pudełku PL, a ułomni kupią i jeszcze będę zachwalać, jakie to dobre. Cały świat ma wywalone na tę grę, ale w Polsce hit. Komedia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *