Cross News

Cross News #4-10 czerwiec 2023

Witajcie w kolejnej odsłonie Cross News!

Urodzinowy ból głowy po hucznym świętowaniu dopiero co zaczął odpuszczać, a już przyszło nam świętować kolejną okazję. Pojawienie się w naszych kalendarzach czerwca oznacza wejście w długo oczekiwane lato, z całym dobrodziejstwem temperaturowo-słoneczno-wakacyjnym. Jego pierwszą zapowiedzią w branży gier, był event o nazwie Summer Game Fest, którego szerokim omówieniem zajmiemy się w dzisiejszej odsłonie Cross News.

Sezon na branżowe pokazy dopiero się rozkręca! Jeszcze dzisiaj – 11 czerwca odbędzie się event Xbox Games Showcase, zaś jutro będziemy świadkami kolejnego wydarzenia z cyklu Ubisoft Forward. Omówienie obu wydarzeń, trochę po czasie – ale jednak, przeczytacie w kolejnym materiale z cyklu Cross News!

Cross News - Multiplatform

Summer Game Fest 2023

9 czerwca na scenie YouTube Theater w Los Angeles, odbyła się kolejna edycja wydarzenia znanego jako Summer Game Fest. Geoff Keighley ponownie pełnił rolę prowadzącego oraz duszy całego eventu, który swoim entuzjazmem i pasją zarażał na żywo około 6 tysięcy osób oglądających show na miejscu w sali koncertowej. Choć na graczy nie spadły zmieniające światopogląd bomby, a o wielu z zaprezentowanych produkcji już wcześniej wiedzieliśmy, cały spektakl i tak wyszedł nadzwyczaj dobrze.

Pokaz otwarty został trailerem całkowicie nowego, niezapowiadanego wcześniej tytułu. Jeden z największych wydawców na świecie – Ubisoft, zaprezentował zwiastun gry Prince of Persia The Lost Crown. Ku zaskoczeniu wszystkich, nowa odsłona legendarnej serii powraca do swoich korzeni i zaproponuje zręcznościową rozgrywkę w dwóch wymiarach. Fabularnie The Lost Crown nie ma mieć nic wspólnego z jakąkolwiek iteracją wcześniejszych przygód Księcia Persji. Niestety propozycja francuskiego giganta, już na tym etapie spotkała się ze sporą krytyką. Rozczarowani fani marki, którzy przypomnijmy – dopiero co dostali informację o restarcie projektu zapowiadanego remake’u Prince of Persia Sands of Time, delikatnie mówiąc nie takiego powrotu swojej ulubionej marki się spodziewali.

Premiera gry 18 stycznia 2024 roku na konsolach PlayStation 5, Xbox Series X/S, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch oraz na komputerach osobistych za pośrednictwem między innymi Ubisoft Store oraz Epic Games Store. Więcej na jej temat mamy dowiedzieć się na zbliżającym się Ubisoft Forward.

Cross News - PoP The Lost Crown Trailer

Pokaz Summer Game Fest pełen był krótkich wzmianek i kilkunastosekundowych mini-zwiastunów, wśród których zobaczyliśmy między innymi Path of Exile 2 (premiera 18 lipca na PC, PS5 i Xbox Series X/S), Witchfire (wczesny dostęp od 20 września), Remnant II (premiera 25 lipca na PS5, Xbox Series X/S oraz PC), Palworld, przedstawiciela gatunku hack and slash – Lysfanga (premiera w 2023 roku na PC), czy też Immortals of Aveum (premiera 20 lipca na PC, PS5 i Xbox Series X/S)


Jednym z ciekawszych wydarzeń na gali Summer Game Fest, był występ na żywo Nicolasa Cage’a, który wcieli się w ocalałego w nadchodzącym dodatku DLC do gry Dead by Daylight. Wcieli się on w… aktora Nicka Cage’a, który udając się na kolejny plan filmowy, nieoczekiwanie wyląduje w sercu morderczej gry o przetrwanie, w której będzie musiał współpracować z innymi uciekinierami. Na scenie aktor opowiedział o tym, jak ciekawym doświadczeniem było dla niego dubbingowanie postaci w grze video i że dzięki temu występowi, dotrze swoją twórczością do całkowicie nowego grona odbiorów. Trudno nie przyznać mu racji, choć obiektywnie nie jest to rola na miarę Keanu Reevesa w Cyberpunku 2077. Można wręcz powiedzieć, że jaka gwiazda – taki wkład w branżę gier. Efekt końcowy poznamy jeszcze tego lata – więcej szczegółów twórcy ujawnią 5 lipca!


Nowości – Sonic Superstars i Sand Land

Jedną z niespodzianek na minionym Summer Game Fest, była przygotowywana przez SEGĘ nowa odsłona przygód niebieskiego jeża – Sonic Superstars. Zaprezentowany zwiastun pokazuje klasyczną zabawę we współczesnej oprawie, nowe mechaniki i moce specjalne bohatera, a także zapowiadany tryb kooperacji do czterech graczy jednocześnie. Gra ma ukazać się jesienią 2023 roku (konkretna data premiery nie jest znana) na konsolach Xbox Series X/S, Xbox One, PlayStation 5, PlayStation 4, Nintendo Switch oraz na komputerach osobistych.

Bandai Namco za pośrednictwem eventu Summer Game Fest zaprezentowało swoje nowe IP – Sand Land, które reklamowane jest nazwiskiem jednego z najpopularniejszych twórców japońskich mang – Akiry Toriyamy. Charakterystyczny styl graficzny oprawiono cel-shadingową otoczką, a pustynne przejażdżki futurystycznymi maszynami, mocno nawiązują klimatem do Borderlands. Zaznajomieni z uniwersum Dragon Ball, wychwycą pewnie wiele smaczków i nawiązań do największego dzieła Toriyamy. Data premiery nie jest niestety jeszcze znana.

Gra zapowiadana jest jako action-RPG w której pokierujemy drużyną pod przewodnictwem księcia Beelzebuba. Tytuł powstaje na silniku Unreal Engine i ma pojawić się na konsolach PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X/S oraz na komputerach osobistych. Za produkcję odpowiada studio ILCA, znane między innymi z wydanego na początku roku One Piece Odyssey. Nieco więcej szczegółów na temat gry, możecie wyczytać już z karty gry na platformie Steam.

Cross News - Sony

Wyczekiwane kontynuacje wyłącznie na PlayStation 5

Poza prezentacją całkowicie nowych gier lub kolejnymi materiałami do już wyczekiwanych nowych IP, na Summer Game Fest pokazano nowości w ramach uznanych i kochanych marek. Jednym z takich tytułów jest Baldur’s Gate III autorstwa Larian Studios. Najnowszy zwiastun gry prezentuje kilka nowych fabularnych fragmentów, a także rzut oka na sesje nagraniowe do angielskiego dubbingu, w których udział wziął rewelacyjny brytyjski aktor – Jason Isaacs. Premiera gry 31 sierpnia 2023 na konsolach PlayStation 5 oraz komputerach osobistych.

Marvel’s Spider-Man 2 to prawdopodobnie najbardziej wyczekiwany tytuł ekskluzywny Sony tego roku. Z tej okazji na scenie YouTube Theater wystąpił dyrektor kreatywny ze studia Insomniac Games – Bryan Intihar. Zdradził między innymi, że głównymi czarnymi charakterami drugiej odsłony Człowieka Pająka będą Kraven Łowca oraz Venom. W przypadku tego drugiego, nosicielem symbiota nie będzie Eddie Brock, tylko zupełnie inna postać. Twórcy z Insomniac chcą w ten sposób opowiedzieć nam nową wersję tej historii, w której udział wezmą bohaterowie wcześniejszych odsłon – Peter Parker oraz Miles Morales. Ujawniono również datę premiery nowego Spider-Mana – 20 październik 2023!

Kolejną wielką kontynuacją na którą czekają fani na całym świecie jest Final Fantasy VII Rebirth. Kontynuacja FF VII Remake z 2020 roku doczekała się nowego trailera na zamknięcie eventu Summer Game Fest. Pod względem fabuły nie jest niespodzianką, że Rebirth będzie kontynuacją poprzednich odsłon odświeżonej i podzielonej na części siódmej fantazji. Cloud, Tifa, Barret i reszta ekipy opuszczą miasto Midgard i ruszą w podróż po przepięknej i dzikiej planecie Gaia, w której będą musieli odkryć pewną tajemnicę i ponownie zmierzyć się z potężnym Sephirothem. Premiera gry planowana jest na pierwszą połowę 2024 roku.


Alan Wake II na nowym pokazie

Fani studia Remedy nerwowo wyliczają czas do października, kiedy to premierę zaliczy druga część gry o amerykańskim pisarzu. Tymczasem specjalnie na zaproszenie Geoffa Keighley’a do Los Angeles przyleciał współpracujący od wielu lat ze studiem Remedy pisarz Sam Lake (autor scenariuszy m.in. do gier Max Payne, Alan Wake, Quantum Break). W trakcie wystąpienia na scenie opowiedział o strukturze nowej gry, w której zagramy dwoma grywalnymi postaciami w dwóch prowadzonych równolegle scenariuszach. Drugą po tytułowym Alanie grywalną bohaterką, będzie agentka FBI Saga Anderson, która poprowadzi dochodzenie w sprawie zaginionego pisarza. Na zaprezentowanym fragmencie rozgrywki dostaliśmy wgląd w system walki oraz mroczną atmosferę nawiązującą do pierwszej odsłony. Premiera gry 17 października 2023 na konsolach PlayStation 5 oraz Xbox Series X/S, a także na komputerach osobistych ekskluzywnie w ramach platformy Epic Games Store.

Cross News - Alan Wake II


Dying Light 2 Stay Human – kolejne DLC w 2024

Techland za pośrednictwem oficjalnej strony serii Dying Light, przekazał informację o przełożeniu premiery drugiego rozszerzenia do gry Dying Light 2 Stay Human.

Z przykrością musimy ogłosić naszą decyzję o przesunięciu premiery Dying Light 2 Stay Human DLC2 na przyszły rok. Decyzja o poświęceniu większej ilości czasu na rozwój dotyczy naszego zaangażowania w zapewnienie możliwie najlepszego rozszerzenia historii, z nową mapą i systemami.

Jak zapewne domyślacie się z bieżących aktualizacji, wciąż pracujemy nad wzbogacaniem i ulepszaniem Dying Light 2. Naszym głównym celem jest zapewnienie, aby gra spełniała, a nawet przewyższała oczekiwania – wasze i nasze. Mamy jeszcze kilka rzeczy do dodania do gry, aby osiągnąć ten cel przed wydaniem DLC2.

Twórcy zapowiedzieli również sesję AMA (Ask Me Anything) z dyrektorem odpowiedzialnym za matkę Dying Light – Tomkiem Smektałą, która odbędzie się 16 czerwca o godz. 16:00 czasu polskiego. Pytania do dyrektora Smektały możecie zostawiać do środy na discordzie marki Dying Light na kanale #DLC2-questions. Dodatkowo 29 czerwca odbędzie się organizowana przez Techland transmisja na żywo, w trakcie której omówione zostaną dalsze plany polskiego wydawcy.


Future Games Show Summer Showcase 2023

W ramach eventów zastępujących targi E3, w sobotę odbył się kolejny pokaz prezentujący nadchodzące tytuły w branży gier – Future Game Show. Wydarzenie organizowane przez Intel poprowadzili popularni aktorzy dubbingowi – Laura Bailey oraz Yuri Lowenthal. Event skupił się na zaprezentowaniu wielu niezależnych i mniej znanych produkcji, jak przykładowo Star Trucker, ręcznie rysowanej metroidvanii Cookie Cutter, dwuwymiarowego soulslike’a The Last Faith, unikalnego połączenia gry akcji i skradanki Steel Seed, kolorowej gry akcji En Garde!, czy też Laika: Aged Through Blood – ciekawie zapowiadającego się indyka od Brainwash Gang. Na pokazie nie zabrakło również gier tworzonych z myślą o technologii VR i dedykowanych na takie platformy jak PlayStarion VR2, Steam VR, czy Meta Quest.

Prezentacja nowej wersji Lords of the Fallen pozwoliła nam bliżej poznać zapowiadane, nietypowe mechaniki rozgrywki. W grze zwiedzać będziemy dwa równoległe światy – krainę żywych Axiom oraz sferę umarłych Umbral. Każda z nich udostępni unikalne ścieżki i przejścia, a także zaproponuje różnych przeciwników oraz skarby. Jeśli zginiemy w świecie żywych, odrodzimy się dokładnie w tym samym miejscu, tyle że w krainie umarłych. Dłuższe przebywanie w tym drugim nie jest jednak wskazane, gdyż środowisko tam panujące będzie dla nas z każdą minutą coraz bardziej nieprzyjazne. Za grę odpowiada studio Hexworks, przy udziale polskiego CI Games – twórców pierwotnej wersji gry z 2014 roku. Premiera gry 13 października 2023 roku na komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 5 i Xbox Series X/S.

Cross News - Lords of the Fallen

Kolejnym polskim akcentem na pokazie był najnowszy zwiastun gry Layers of Fear od krakowskiego studia Bloober Team. Przedstawiony materiał zdradza wiele niepokazywanych wcześniej fragmentów, w których podobnie jak to było w poprzednich odsłonach tej serii, zobaczyć możemy zmieniający się na naszych oczach świat gry. Oprawa audiowizualna robi ogromne wrażenie i widać fantastyczne wykorzystanie silnika Unreal Engine 5. Premiera gry już w tym tygodniu – 15 czerwca na PC i konsolach PlayStation 5 oraz Xbox Series X/S.

Całe wydarzenie Future Games Show Summer Showcase możecie zobaczyć na oficjalnym kanale serwisu IGN.

To wszystko na dzisiaj! Do zobaczenia w kolejnym Cross News!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *