Cross News

Cross News: #4-10 grudzień 2022

Witajcie w kolejnej odsłonie Cross News!

Jesteśmy już po uroczystej gali The Game Awards 2022, która odbyła się w nocy z czwartku na piątek, między godziną drugą a piątą czasu polskiego. Wiele się wydarzyło, dlatego w dzisiejszym podsumowaniu tygodnia poświęcimy temu wydarzeniu sporo miejsca i dedykowany rozdział. Gala sama w sobie nie tylko przyniosła rozstrzygnięcia na polu nagradzania tegorocznych hitów, ale również dostarczyła świeżutką falę zapowiedzi, dat premier i ujawnionych projektów. Było sporo nowości, potwierdziła się niejedna plotka, a na gali pokazano sporo znanych twarzy. Zapraszamy do lektury!

Cross News - The Game Awards

Oscarowa noc gamingu jaką od lat niezmiennie jest The Game Awards, tym razem przerosła poziomem samą siebie i w zgodnej opinii branżowego dziennikarstwa, była jedną z najlepszych w historii corocznego cyklu. Otwierający wydarzenie zestaw zapowiedzi oraz pomniejszych wyróżnień w wykonaniu Sydnee Goodman, mógł uśpić czujność niejednego widza. Wystarczyło jednak by Geoff Keighley zapowiedział wyjście na scenę legendy kina – Ala Pacino, by ten wręczył nagrodą za najlepszy występ, aby wszyscy wprost pojęli że są świadkami czegoś wyjątkowego. Tej nocy mogliśmy zobaczyć wiele znanych twarzy, między innymi Daniela Craiga, Hideo Kojimę, Hidetakę Miyazakiego, Michaela Madsena czy Lea Seydoux. Kolejne nagrody przeplatane były blokami zapowiedzi i występami artystycznymi, a całość wyglądała bardzo profesjonalnie.

Oto lista nominowanych i zwycięzców w najważniejszych kategoriach!


Game of the YearElden Ring

Horizon Forbidden West, Xenoblades Chronicles 3, A Plague Tale: Requiem, God of War Ragnarok, Stray

Best Game Direction – Elden Ring

Horizon Forbidden West, Immortality, God of War Ragnarok, Stray

Best NarrativeGod of War Ragnarok

Horizon Forbidden West, A Plague Tale: Requiem, Elden Ring, Immortality

Best Art DirectionElden Ring

Horizon Forbidden West, God of War Ragnarok, Stray, Scorn

Best Audio Design – God of War Ragnarok

Call of Duty: Modern Warfare 2, Horizon Forbidden West, Gran Turismo 7, Elden Ring

Best PerformanceChristoph Judge – Kratos (God of War Ragnarok)

Ashly Burch – Aloy (Horizon Forbidden West), Charlotte McBurney – Amicia de Rune (A Plague Tale: Reqiuem)

Manon Gage – Marissa Marcel (Immortality), Sunny Suljic – Arteus (God of War Ragnarok)

Best Independent GameStray

Cult of the Lamb, Neon White, Sifu, TUNIC

Best Score and MusicBear McCreary (God of War Ragnarok)

Olivier Deriviere (A Plague Tale: Reqiuem), Tsukasa Saitoh (Elden Eing),

Two Feathers (Metal: Hellsinger), Yasunori Mitsuda (Xenoblade Chronicles 3)

Best AdaptationArcane: League of Legends

Cyberpunk: Edgerunners, The Cuphead Show, Sonic the Hedgehog 2, Uncharted


Poza wymienionymi wyżej kategoriami, tradycyjnie rozdano również nagrody z podziałem na gatunki reprezentowane przez kolejne tytuły. I tak najlepszą grą RPG uznano Elden Ring. Za najlepszą grę action/adventure wybrano God of War Ragnarok. Najlepsza gra akcji minionego roku to Bayonetta 3. Najlepsza gra sportowa to Gran Turismo 7. Najlepszym multiplayerem odznaczony został Splatoon 3, zaś najlepszą grą strategiczną Mario + Rabbids Sparks of Hope. Do kompletu dodać należy najlepszą grę familijną – Kirby and the Forgotten Land, najlepszą bijatykę – MultiVersus oraz najlepszą grę VR – Moss: Book II.

Jak widać nie było większych niespodzianek – Elden Ring oraz God of War Ragnarok zyskały największe uznanie krytyków i zdominowały galę. Tegoroczna propozycja FromSoftware zyskała wszystkie najważniejsze nagrody, zaś hit od Santa Monica został nagrodzony w największej ilości kategorii (łącznie 6 nagród).  Nominowanych i nagrodzonych we wszystkich kategoriach oraz wiele innych szczegółów na temat gali, możecie doczytać pod tym adresem.

Cross News - Ogłoszenia

FromSoftware nie spoczywa na laurach i 7 grudnia premierę zaliczył darmowy dodatek do ich najnowszego hitu – Elden Ring. Aktualizacja 1.11 oprócz drobnych usprawnień i poprawek, wprowadziła do gry tzw. Koloseum, będące ogromną areną do walk PVP w Limgrave. Miejsce to zawiera nowe tryby gry – United Combat oraz Combat Ordeal. Pierwszy z nich to drużynowy pojedynek na punkty, w którym każdy nasz zgon oraz zabicie jednego z przeciwników, zmienia dorobek punktowy drużyny. Druga opcja to pojedynek każdy na każdego, w którym wojownicy odradzają się do momentu upływu czasu.

Oprócz wspomnianych trybów Koloseum oferuje również tradycyjny tryb duel, w którym bez odradzania pojedynkujemy się z drugim graczem. Jeśli jesteście fanami soulsowego modelu inwazji i atakowania innych graczy – naostrzcie miecze, przyodziejcie hełmy i wyruszcie do Koloseum – powinniście bawić się wybornie!


Pierwszą ważną zapowiedzią na The Game Awards, której towarzyszył srogi aplauz zgromadzonej w Microsoft Theater w Los Angeles widowni, był kolejny projekt studia Supergiant GamesHades II. Popularne i kochane przygody Zagreusa doczekają się kontynuacji już w 2023 roku, gdy to ma zostać udostępniona gra w formule early access. Główną bohaterką zostanie Melinoë, siostra Zagreusa i uczennica bogini magii Hekate. Krótki zwiastun przedstawia nowe mechaniki walki oraz znane z kart mitologii postaci jak Apollo czy Nemezis.


Przygotowywana przez studio Hexworks gra The Lords of the Fallen doczekała się na The Game Awards nowego zwiastuna prezentującego fragmenty rozgrywki. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, między innymi na tegorocznym Gamescomie, gra będzie mocno odbiegać od pierwowzoru z 2014 roku. Po udostępnionych materiałach już teraz widać, że pod względem klimatu gra bardzo mocno inspirowana jest najlepszymi w gatunku souslike produkcjami FromSoftware. Przypomnijmy że gra powstaje na silniku Unreal Engine 5 oraz zapowiadana jest na 2023 rok na komputery osobiste oraz konsole PlayStation 5 i Xbox Series X/S.


W przeciągu minionego tygodnia wielokrotnie pojawiały się plotki i przecieki dotyczące ogłoszenia daty premiery gry Diablo IV. Wszystko ostatecznie wyjaśniło się na The Game Awards, gdzie klimatycznym wstępem z utworem Lilith popis dała amerykańska piosenkarka Halsey, poprzedzając najnowszy zwiastun gry. Tym samym jasne stało się, że w świat Sanktuarium zanurzymy się 6 czerwca 2023 roku. Tytuł ukarze się na komputerach osobistych oraz na konsolach ósmej i dziewiątej generacji. Nie wiadomo jeszcze czy Diablo IV zasili na premierę katalog usługi Xbox Game Pass.

Blizzard ujawnił również dostępne wersje gry, które zgodnie z przewidywaniami wystąpią w kilku wersjach cenowych. Edycja podstawowa, w ramach której poza grą dostaniemy wczesny dostęp do otwartej bety oraz cyfrowego wierzchowca, wyceniono na 349 zł. Diablo IV Deluxe warte 409 zł, to dodatkowa zawartość cyfrowa, przedpremierowy dostęp do gry oraz podstawowa przepustka sezonowa. Najdroższe wersja o nazwie Ultimate warta 459 zł, to dodatkowe emotki oraz karnet bojowy z tzw. pominięciami poziomów.

Wszystkie podane ceny dotyczą wersji konsolowych na PlayStation 4 i PlayStation 5. Przedsprzedaż ruszyła, w tym również fizycznych wydań gry.


Bethesda z okazji mikołajkowego święta przygotowała prezent dla wszystkich fanów bawiących się w świecie gry Fallout 76. 6 grudnia do gry wprowadzono nową zawartość o nazwie Nuka-World On Tour. W przygotowanym parku rozrywki czeka na graczy kilka ciekawych aktywności, między innymi przejazd tunelem miłości, wyzwanie przygotowane w klimatach Dzikiego Zachodu oraz starcie z Tytanem – nowym bossem regionu. Aktualizacja o numerze 17.2.9 naprawia również kilka bugów związanych z wyglądem pancerzy wspomaganych oraz z działaniem Ekspedycji. Obszerna lista wszystkich zmian do przejrzenia na oficjalnej stronie gry.

Cross News - NintendoPo ogłoszeniu fantastycznych wyników sprzedażowych gier Pokemon Scarlet i Pokemon Violet (przekroczenie 10 milionów sprzedanych kopii w pierwszym tygodniu), najnowsze gry z kolorowymi stworzonkami nie zwalniają tempa. Najświeższy ranking najlepiej sprzedających się gier w Japonii opublikowany przez Famitsu, wskazuje na jednoznaczną pokemonową hegemonię, kolejny tydzień z rzędu zdobywając pierwsze miejsce (wyprzedzając Splatoon 3 oraz Mario + Rabbids Sparks of Hope).

Pokemony świetnie radzą sobie również na zachodzie. Według opublikowanego przez portal npd rankingu najpopularniejszych gier listopada 2022 w Stanach Zjednoczonych – nowe odsłony kieszonkowych stworzonek znalazły się na podium, ustępując miejsca jedynie Call of Duty: Modern Warfare II oraz God of War Ragnarok.


Fanów zagrywających się w grę Fire Emblem Engage czeka spora dawka nowości. Studio Intelligent Systems ogłosiło wydanie do gry specjalnej przepustki, którą w pre-orderze można zamawiać już w cyfrowym sklepie Nintendo. Dodatkowa zawartość nie będzie ograniczała się jedynie do nowych przedmiotów, akcesoriów, czy zniżek w dostępnych w grze sklepach. Nowe postaci i lokacje mają zapewnić dostęp do zupełnie nowych wątków fabularnych. Całość przedzielona została na cztery fale, z czego pierwsza zapowiedziana jest na 20 stycznia 2023 roku.


Seria Bayonetta doczeka się kolejnej odsłony! Tym razem jednak nie chodzi o kolejną numerowaną, pełnoprawną część, a o prequel serii o nazwie Bayonetta Origin: Cereza and the Lost Demon. Pokazany zwiastun pokazuje koncepcję gry, która znacząco odbiega od tego co znamy z dotychczasowych trzech odsłon. Rysowana grafika oraz dwuwymiarowa rozgrywka z gatunku action-adventure, rozbudują uniwersum oraz opowiedzą nam historię tytułowej Cerezy. Za grę ponownie odpowiada japońskie studio PlatinumGames. Premiera 17 marca 2023 roku na konsoli Nintendo Switch. Pre-ordery można już składać w oficjalnym sklepie Nintendo oraz w Nintendo eShop.

Cross News - Bayonetta OriginsCross News - Sony

Jedną z najważniejszych zapowiedzi na gali The Game Awards, był efektowny zwiastun Death Stranding 2, w którym Lea Seydoux wprowadza graczy w ciężki klimat sequelu. Trailer poprzedza pojawienie się na scenie samego Hideo Kojimy, który całkowicie w swoim stylu – nie zdradził żadnych więcej szczegółów na temat gry, zachęcając do znikliwej analizy zaprezentowanego materiału. Gra ukaże się na wyłączność konsoli PlayStation 5, lecz konkretne daty jeszcze nie padły.


Sony za pomocą swojego bloga zaprosiło graczy do corocznego plebiscytu PlayStation Blog Game of the Year Awards 2022. Wydarzenie ma na celu wybrać najlepsze produkcje ostatniego roku, które premierę miały na konsolach PlayStation 5 i PlayStation 4.

Wśród ogłoszonych kategorii są między innymi Najlepsza nowa postać, Najlepsza historia, Najlepszy soundtrack, Najlepsza reżyseria czy np. Najlepsze wykorzystanie DualSense. Pełną listę 16 kategorii wraz z możliwością oddania głosów, znajdziecie na oficjalnym blogu PlayStation poświęconemu plebiscytowi. Nie dziwi fakt, że podobnie jak to miało miejsce w przypadku gali Tha Game Awards, najwięcej nominacji dostały takie hity jak God of War Ragnarok, Elden Ring, Horizon Forbidden West czy Stray.

Głosowanie kończy się 14 grudnia o 23:59 czasu zachodnioamerykańskiego (Pacific Time), czyli według czasu polskiego – około 9:00 rano 15 grudnia.

Cross News - PlayStation Blog

Cross News - Ogłoszenia

Najważniejsze branżowe nagrody wręczone. Dajcie znać w komentarzach czy jesteście zadowoleni z wyników, kogo wy widzielibyście na najwyższym stopniu podium oraz jak podobał wam się poziom tegorocznej gali The Game Awards.

Na naszym portalu zagościły w minionym tygodniu dwa świeżutkie teksty. Jeśli interesują was takie kwestie jak adaptacyjny poziom trudności czy implementowanie w grach ułatwień dla słabszych graczy, May_Day zaprasza do swojego kolejnego felietonu p.t. Dynamiczny poziom trudności w grach. Wielu fanów Resident Evil 4 może przeżyć lekki szok – ostrzegamy!

Dzięki uprzejmości firmy Cenega, możemy zaprosić czytelników do recenzji jednego z najświeższych tworów polskiego gamedevu. Najnowsze dzieło studia Flying Wild Hog (znanego m.in. z serii Shadow Warrior) – efektowną grę akcji Evil West, ograł i zrecenzował Kerrou.

Dziękuję serdecznie za uwagę i do zobaczenia w kolejnym odcinku Cross News!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *