Just Dance 2023

Nadchodzi zima, a co można zrobić by i zimą zażyć w komfortowych warunkach nieco ruchu bez udawania się do klubu? Pieniądze można zaoszczędzić i zadbać o nasze kardio, ruszając zadkiem przed konsolą i telewizorem. Jak to zrobić? Proste – zagrać w Just Dance 2023.


Recenzowana produkcja to kolejna odsłona gier muzyczno-taneczno-ruchowych mających już stosunkową długą historię i stopniowo budujących coraz szerszą grupę fanów-tancerzy. Wprawdzie ruszanie tyłkiem przed TV może wyglądać śmiesznie, ale powiem szczerze – w Just Dance 2023 to wciąga.

Just Dance 2023 wreszcie na konsoli obecnej generacji !

Czytałem opinie jakoby Just Dance 2023 było krokiem wstecz w stosunku do poprzednich odsłon. Osobiście nie jestem w stanie tego sprawdzić, więc opowiem o grze tak, jak ją widzę, bez oglądania się na przeszłość. Jeśli chodzi o inne gry z zacięciem muzycznym PlayStation 5 jak na razie nie doczekało się swoich wersji hitów w tym temacie, by wymienić chociażby Singstar, Dance Central, Rockband czy Guitar Hero, więc wspomniany taneczny tytuł nie ma wielkiej konkurencji na tej konsoli. Tak więc Let’s Dance…

Just Dance 2023 tak jak poprzednicy umożliwia zabawę zarówno w trybie offline jak i przez sieć (maksymalnie dla sześciu osób). Wybierając jedną z 40 dostępnych piosenek próbujemy zatańczyć do jej rytmu wykonując ruchy wskazane na ekranie. Czy utworów jest dużo czy mało to już sprawa dyskusyjna, ale początkowo myślałem, że oczekuje mnie jakiś durny pop czy coś na wzór ogłupiającego ludzi disco-polo (chociaż wymachiwanie tyłkiem w takt piosenki “Ruda tańczy jak szalona” miałoby posmak pewnej perwersyjności). Osobiście mile mnie zaskoczył dobór playlisty, bo znajdują się na niej tacy wykonawcy jak chociażby Evanescence, Linkin Park, Kylie Minogue, Dua Lipa czy Electric Six, nie wywołujący u mnie odruchu wymiotnego.

Nadchodzi Danceverse

Oczywiście dla chętnych są też utwory Britney Spears i Lady GaGi oraz wykonawców ich pokroju. Jednych wykonawców się lubi, innych nie, ale twórcy odrobili zadanie domowe oferując różnorodne taneczne trendy, od żywiołowych po nieco stonowane i niemal “przytulankowe”. Co może zaskakiwać to fakt, że pewne kawałki zostały wtłoczone w opowiadane na ekranie różne historie, zbiorczo określane jako Danceverse. Jeśli potrzebujemy więcej piosenek, możemy skorzystać z płatnej abonamentowej usługi Just Dance + (wcześniej znanej fanom jako Just Dance Unlimited). Sprawa jest dyskusyjna, bo obecnie oferuje ona „jedynie” 150 piosenek z ogólnej liczby ośmiuset. Myślę jednak, że dostępna liczba będzie się sukcesywnie zwiększać, a dla graczy nowych w temacie i tak nie będzie to miało większego znaczenia. Zresztą w przyszłości abonament ma udostępniać też nowe choreografie, tryby oraz wyzwania.

No właśnie – choreografie. Jeśli chodzi o wersję PS5, w stosunku do poprzednich edycji, Just Dance 2023 otrzymało od Ubisoftu nieco odświeżony silnik graficzny. Powracają kolorowe sylwetki tancerzy, a ich kroki taneczne są bardzo płynne i naturalne. Dynamizm podkręcają zmieniające się scenerie, zwłaszcza że tym razem tańce odbywają się w trójwymiarowym środowisku. Jak już wspomniałem, próbujemy w realnej rzeczywistości powtórzyć ruchy widoczne na ekranie TV, za co jesteśmy surowo oceniani przez wirtualne jury. Z uwagi, że nasz taniec musi być bardzo dokładny musimy zapewnić sobie naprawdę sporo miejsca przed TV i odpowiedni smartfon z aplikacją Just Dance (dostępna za darmo), który posłuży jako kontroler ruchowy.

Just Dance 2023 nie zawsze idealny

Niestety, o ile na zachodzie pewnie nie nie ma z tym problemów, o tyle w Polsce testując swoje telefony i znajomych z połączeniem bywało różnie, aczkolwiek trzeba najpierw samemu zorientować się w temacie. Na chwilę obecną nie skorzystamy też z kamerki dostępnej dla PS4, a szkoda. Abstrahując już od kwestii technicznej zabawa naprawdę potrafi wciągnąć i zwłaszcza w większej grupie funduje nam kupę frajdy i śmiechu.

Wracając do choreografii należy zauważyć, że są one przygotowane dla gracza w każdym wieku, nie ma tutaj gestów uważanych za wulgarne czy obsceniczne, chociaż ciężko powiedzieć, by gra była przeznaczona dla „grzecznych dzieci”. Ogólnie udało się znaleźć złoty środek w przekazywanych treściach, więc nikt nie powinien się poczuć zniesmaczony czy znudzony. W oczy rzuca się też przygotowany na modłę platform streamingowych interfejs, początkowo tych zakładek jest strasznie dużo i ogarnianie ich padem irytuje, lecz z czasem przestało mi to przeszkadzać.


Just Dance 2023 to świetna zabawa zarówno solo jak i w grupie, i zamiast siedzenia na d***e stanowi świetną imprezową rozrywkę jak i rodzaj ćwiczenia. Być może starzy wyjadacze będą kręcić nosem na usunięcie paru trybów z poprzednich odsłon to początkujący gracze będą zadowoleni Tak więc zwierać pośladki i Let’s Dance…

 

5 thoughts on “Just Dance 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *