Cross News

Cross News #5-12 sierpień 2023

Witajcie w kolejnej odsłonie Cross News!

Jednym z najgorętszych tematów minionego tygodnia był powrót na salony serii Gothic, której temat poruszymy również dzisiaj, przy okazji wydarzenia THQ Nordic Showcase. Jeżeli jednak ktoś nie jest w temacie omawianej serii, to ma ku temu najlepszą sposobność, by nadrobić zaległości. Gabe Newell wyszedł naprzeciw bieżącym trendom i na swojej platformie Steam zaproponował zakup pakietu Gothic Universe Edition. Za skromne 11,99 zł dostaniecie aż trzy odsłony znanej serii: Gothic, Gothic II: Gold Edition oraz Gothic 3. Miłośnicy drewna, topory w dłoń i na zbiory!

The Medium to najnowszy horror studia Bloober Team z 2021 roku, którego recenzję autorstwa Gomlina możecie przeczytać od dwóch lat na naszym portalu. 29 czerwca 2023 premierę miała wersja gry na konsolę Nintendo Switch, w postaci tzw. Cloud Version, pozwalającego ograć ten tytuł w chmurze. Dzięki uprzejmości twórców z Krakowa, redakcja Cross-Play otrzymała tę wersję do przetestowania. O tym jak działa wspomniana chmura i jak wpływa na kontakt z The Medium, przeczytacie w recenzji gry autorstwa Chrno. Jeżeli zaś lubujecie się w bardziej azjatyckich klimatach, MSaint w swoim stylu opracował bardzo obszerny tekst o dodatku Future Redeemed do gry Xenoblade Chronicles 3. Zapraszamy do lektury!

Red Dead Redemption na nowych platformach!

Informację wywołującą niejedną internetową burzę opublikował na początku tygodnia duet wydawniczy Take-Two oraz Rockstar. Pierwsza odsłona serii Red Dead Redemption, która pierwotnie ukazała się w 2010 roku na konsolach PlayStation 3 oraz Xbox 360, otrzyma dwie nowe platformy dystrybucji. Mowa o konsolach PlayStation 4 oraz Nintendo Switch. Jak podano w ogłoszeniu na oficjalnej stronie gry, premiera już w nadchodzącym tygodniu – 17 sierpnia 2023 roku!

Zapowiedź nie spotkała się ze zbyt wielkim entuzjazmem społeczności graczy. Powód jest dosyć prozaiczny – po pierwsze nie mówimy tu o żadnej maści remasterze, a zwyczajnym porcie 13-letniej gry. Po drugie, tytuł został wyceniony na 50 dolarów, co przy zachowaniu pewnych ułomności tej wersji, jak 30 fpsów i mocno niedzisiejszej grafiki, zakrawa o dziwny rodzaj nieśmiesznego żartu. Co bardziej złośliwi widzą tu analogię do katastrofalnej premiery GTA The Trilogy, która okazała się jednym z najgorzej przygotowanych portów w historii branży. Oliwy do ognia dolali dyrektor generalny Take-Two Strauss Zelnick oraz wiceprezes do spraw finansów Hannah Sage, którzy w odpowiedzi na pytanie redaktora serwisu IGN odpowiedzieli, że pakiet zawiera dodatek Undead Nightmare i dlatego ta kwota jest „komercyjnie odpowiednia”. Żeby było śmieszniej, grę od lat można ograć na konsolach Xbox One, a także w ramach wstecznej kompatybilności na Xbox Series X/S za 40 dolarów. Dla polskich graczy pewnym pocieszeniem jest zapowiedź umieszczenia w nowych wersjach gry polskiej lokalizacji w postaci napisów.


QuakeCon 2023 i Remaster Quake II

Dokładnie dzisiaj – 13 sierpnia, kończy się tegoroczna edycja eventu QuakeCon, która odbyła się w dniach 10-13 sierpnia w Gaylord Texan Resort & Convention Center w mieście Grapevine w stanie Texas. W ramach wydarzenia przeprowadzono wiele pokazów, paneli tematycznych, zabaw i wywiadów z twórcami. Na oficjalnym kanale YouTube Bethesda Softwork, udostępniono ponad siedmiogodzinną relację z pierwszego dnia imprezy, którą możecie zobaczyć pod tym linkiem. Jeżeli zaś interesuje was więcej informacji o samym wydarzeniu, odsyłamy do oficjalnej strony eventu.

Przy okazji tegorocznego QuakeConu, 10 sierpnia premierę miała zremasterowana wersja gry Quake II z 1997 roku. Według pierwszych opinii i recenzji, jest to jeden z najlepiej wykonanych remasterów w historii. Oprócz bazowej gry, w pakiecie otrzymujemy dodatki Ground Zero oraz The Reckoning, całkowicie nowy epizod Call of the Machine, a także możliwość ukończenia wersji gry Quake II z konsoli Nintendo 64, w której przeprojektowana część poziomów i która dosyć mocno różni się kolorystycznie od pierwowzoru. W grze poprawiono wszystkie tekstury i animacje, dodano opcję gry w 60 lub 120 klatkach na sekundę oraz dodano dynamiczne oświetlenie. Co ważne, wszelkie usprawnienia wizualne możemy wyłączyć w opcjach gry, więc jest możliwość ogrywania tytułu z oryginalną oprawą graficzną. Całość uzupełniono trybem multiplayer, w którym możliwa jest rozgrywka międzyplatformowa.

W nową wersję Quake’a II zagrać możemy na komputerach osobistych oraz wszystkich konsolach obecnej i poprzedniej generacji. Co ważne, bogaty pakiet ulepszeń i dodatków wyceniony został jedynie na 39 zł (m.in. w sklepie Steam), co jest miłą opozycją do podejścia Take-Two opisanego wyżej. Gra udostępniona została również w pakietach Game Pass na konsolach Xbox Series X/S, Xbox One oraz na komputerach osobistych.

Wszystkich chętnym chcącym wrócić do szkolnych czasów lekcji informatyki, życzymy miłej zabawy!


THQ Nordic Digital Showcase 2023

W piątkowy wieczór byliśmy świadkami półgodzinnej prezentacji opracowanej przez znanego wydawcę – THQ Nordic. Choć wyczekiwana data premiery gry Gothic Remake nie pojawiła się w  najnowszym zwiastunie, zaprezentowana kompilacja nadchodzących tytułów i tak potrafiła zaciekawić. Co do wspomnianego Gothica – animowany zwiastun prezentujący Stary Obóz nie powala grafiką i wizualnie póki co bliżej mu do siódmej, nie dziewiątej generacji konsol. Produkcję tworzy hiszpański oddział THQ z Barcelony, który od 2021 roku znany jest jako Alkimia Interactive. Przed debiutanckim projektem Hiszpanów jeszcze ogrom pracy, więc na datę premiery chyba nie mamy w najbliższym czasie co liczyć.

Osobliwymi zwiastunami obdarzono najnowszą iterację gry Alone in the Dark. W dwóch filmikach zaprezentowanych na pokazie nie zawarto nawet krótkiego fragmentu rozgrywki. W zamian dostaliśmy jedynie monologi dwóch głównych bohaterów, które mają nas wprowadzić w klimat opowiadanej historii. Pewnym pocieszeniem jest fakt, że w rolach głównych wystąpią znani hollywoodzcy aktorzy. W rolę Emily Hartwood wcieli się Jodie Comer, zaś jako Edward Carnby wystąpi aktor znany chociażby z serialu Stranger ThingsDavid Harbour. Premiera gry 25 października na konsolach PlayStation 5, Xbox Series X/S oraz na komputerach osobistych.

Jedną z większych niespodzianek była zapowiedź gry Titan Quest II. Za sequel świetnego hack’and’slasha z 2006 roku odpowiedzialne będzie niemieckie studio Glimlore Games, a gra ma ukazać się na PC oraz konsolach dziewiątej generacji. Gra zapewne jest we wczesnej fazie produkcji, gdyż nie doczekaliśmy się nie tylko daty premiery, ale choćby skromnego fragmentu gameplay’u. Kilka pierwszych zrzutów ekranu możemy z kolei zobaczyć na karcie gry w serwisie Steam. Podobnie jak oryginalny Titan Quest, druga odsłona utrzymana ma być w mitologicznych klimatach starożytnej Grecji i opowie o starciu ludzkości z Nemezis, Boginią Zemsty.

Na opublikowanej prezentacji znaleźć możemy również zapowiedzi kilku innych gier, jak Wreckreation, futurystycznej strategii czasu rzeczywistego Tempest Rising, czy dodatku do Way of the Hunter zatytułowanego Tikamoon Plains. Do seansu wszystkich wspomnianych oraz pominiętych zapowiedzi, odsyłamy do pełnego pokazu THQ Nordic Showcase.


Ksenomorf w Dead by Daylight

Studio Behaviour Interactive bierze na tapet kolejne znane IP w ramach swojego flagowego multiplayera – Dead by Daylight. Tym razem kanadyjscy producenci zadbali o pojawienie się w grze jednej z największych ikon horroru science fiction – ksenomorfa! Jak nie trudno się domyślić, będzie on pełnił w grze rolę zabójcy. Oprócz tego dodatek DLC o podtytule Alien doda do gry nowego ocalałego – Elen Ripley oraz nową mapę wzorowaną na Nostromo – statku kosmicznym znanym z pierwszej części Obcego. Na oficjalnym kanale YouTube gry opublikowany został tematyczny zwiastun dodatku.

Premiera DLC 29 sierpnia na wszystkich platformach, na których gra jest dostępna.


Wielkie otwarcie Baldur’s Gate 3

Kończymy dzisiejsze zestawienie dosyć humorystycznym akcentem. O tym, że trzecia odsłona serii Baldur’s Gate odnosi premierowe pasmo sukcesów pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. W piątek z kolei studio Larian pochwaliło się kilkoma statystykami z premierowego weekendu, który miał miejsce w dniach 5-6 sierpnia. Twórcy za pośrednictwem swojego twittera udostępnili szereg grafik w których podsumowują najciekawsze aspekty gry, pierwsze jej ukończenia oraz wybory dokonane przez graczy.

I tak przykładowo według wyliczeń twórców, gracze spędzili z grą łącznie co najmniej 10 milionów godzin, co przełożyło się na ponad 1225 lat gry. W trakcie tego czasu przeprowadzili ponad 2,4 miliona rozmów ze zwierzętami, podjęli próbę komunikacji z ponad 1,4 milionami zwłok, pogłaskali pieska Drapka 750 tysięcy razy, a także zepchnęli jednego z NPC w przepaść 815 tysięcy razy. Najczęściej wybieraną klasą postaci jest paladyn, wyprzedzając na podium klasy typowo magiczne (sorcerer i warlock), zaś najczęściej wybieranymi rasami są półelf, człowiek oraz elf. Ciekawostką jest fakt, że już w trakcie otwierającego weekendu, aż 368 graczy zdołało ukończyć grę, co biorąc pod uwagę jej rozmiar, nie było łatwym zadaniem. Po więcej ciekawych statystyk, odsyłamy do wpisu Larianów.

Cross News - BG3 Opening Weekend

To wszystko na dzisiaj! Do zobaczenia w kolejnym Cross News!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *