Cross News

Cross News: #8-14 styczeń 2023

Witajcie w kolejnej odsłonie Cross News!

Miło mi przywitać wszystkich w odświeżonej wersji portalu Cross-Play! Stałym czytelnikom zapewne nie umknęły kosmetyczne zmiany które zaszły na naszej stronie. Czas nieubłaganie mknie do przodu, a wraz z nim zmieniają się branżowe zwyczaje które do niedawna były standardem. Coraz częściej ekskluzywność gier jest jedynie czasowa, a po latach nawet najbardziej żelazne eksy potrafią wyjść na innych platformach, co dobitnie udowodniło Sony wypuszczając na PC swoje największe hity, pokroju God of War, Horizon Zero Dawn, czy Marvel’s Spider-Man. Wyjątkiem oczywiście pozostaje ciągle trzymające się tradycji Nintendo.

Postanowiliśmy pójść z duchem czasu i zrezygnować z dotychczasowego podziału naszej twórczości na platformy. W środkowej sekcji znajdziecie teraz więcej ostatnio publikowanych tekstów, bez podziału na Sony, Microsoft oraz Nintendo. Pojawiła się również przewijana sekcja z wyróżnionymi tekstami. Ciężką pracę konserwacyjną wykonał w tym zakresie Tom, więc wszelkie bukiety i upominki prosimy słać na jego adres.

Pora na podsumowanie najważniejszych branżowych nowości minionego tygodnia!

Cross News - Multiplatforma

Skull and Bones – wyczekiwana piracka przygoda w klimatach czwartej odsłony Assassin’s Creed, została ponownie opóźniona! Według wyliczeń branżowych ekspertów – już po raz szósty. Pierwotnie gra miała ukazać się jeszcze w 2018 roku. Ubisoft przekazał tą informację za pośrednictwem Twittera w specjalnie opublikowanym oświadczeniu. Nowa data premiery nie jest jeszcze znana, choć twórcy zapowiadają, że w niedalekiej przyszłości przekażą taką informację. Najbardziej prawdopodobne wydaje się lato 2023. Podziękowali również za dotychczasową cierpliwość oraz całe okazane im wsparcie.

Dodatkowe informacje dotyczące naszej nowej daty premiery i nadchodzących faz testów zostaną Wam wkrótce udostępnione, więc bądźcie czujni!

Jako rekompensatę, na oficjalnym kanale YouTube francuskiej korporacji ukazał się 30-minutowy materiał z gry, w którym deweloperzy Alexis Cretton oraz Joel Janisse omawiają poszczególne składowe produkcji. Film prezentuje obszerne fragmenty bitew morskich, mechaniki starowania okrętem, a także zarys skromnej kampanii fabularnej. W sieci nie rzadkie są głosy, że pokazane fragmenty prezentują się gorzej zarówno od Sea of Thieves, jak i od Black Flag. Czekamy więc na efekt końcowy, z nadzieją na wyeliminowanie wszelkich możliwych problemów i niedogodności.


Playground Games, studio odpowiedzialne za jedną z najlepszych na rynku serii gier wyścigowych – Forza Horizon, ma ostatnio wiele powodów do niezadowolenia. Wielu czołowych deweloperów pracujących od lat nad serią Forza, postanowiło opuścić szeregi firmy i założyć własne studio – Maverick Games. Grupie przewodzi niedawny dyrektor kreatywny serii Forza Horizon – Mike Brown.

Warto zaznaczyć, że firma Playground traci doświadczonych deweloperów w wielu kluczowych aspektach, gdyż poza Brownem, studio opuścili też między innymi Gareth Harwood (dyrektor do spraw treści), Ben Penrose (dyrektor artystyczny), Tom Butcher (producent), Harinder Sangha (dyrektor operacyjny) czy też Fraser Strachan (dyrektor audio).

Nie wiadomo jeszcze jak wpłynie to na dalszy rozwój studia Playground Games oraz na najnowsze odsłony serii Forza. Nowo utworzone Maverick Games ma podobno pracować nad nowym, otwartym światem.


Sezon rozdawania nagród za 2022 rok nie jest jeszcze zakończony. W minionym tygodniu ogłoszono nominacje w kolejnym konkursie – DICE Awards 2023! Podobnie jak w poprzednich konkursach, do największej liczby nagród nominowano gry God of War Ragnarök (12 nominacji), Horizon Forbidden West (8 nominacji) oraz Elden Ring (7 nominacji).

W najważniejszej kategorii – Game of the Year – oprócz trzech wspomnianych, zeszłorocznych hitów, nominowano również gry Stray oraz Vampire Survivors.

Cała „święta trójca” jest również wspólnie nominowana w kategoriach najlepszej reżyserii (wraz z Immortality oraz Tunic), najlepszego osiągnięcia technicznego (wraz z A Plague Tale: Requiem oraz Teardown) oraz wybitnego osiągnięcia w dziedzinie animacji (wraz z Moss: Book II oraz Cuphead – The Delicious Last Course).

Pełną listę nominowanych w 23 kategoriach, możecie sprawdzić na oficjalnej stronie konkursu. Zwycięzców DICE Awards 2023 poznamy 24 lutego 2022 roku.


Dead Space Remake będzie miał swoją premierę już 27 stycznia. Twórcy z kanadyjskiego Studio Motive ciągle podkręcają hype oraz umilają graczom czas na oczekiwane odświeżenie kultowej produkcji. W ostatnich kilku dniach opublikowali na oficjalnym kanale YouTube gry, najnowszy zwiastun o wymownym tytule „Humanity Ends Here”. Produkcja ma otrzymać szereg nowości względem oryginału z siódmej generacji konsol, które pozwolą na lepsze zgłębienie uniwersum.

Na platformie Steam z kolei ruszyła promocja, zgodnie z którą zakupienie odświeżonej wersji gry Dead Space, zaowocuje dodaniem do naszej biblioteki gry Dead Space 2 z 2011 roku. Jeżeli jeszcze się zastanawiacie, grę można zamówić na oficjalnej karcie gry w serwisie Steam za 269,90 zł w wersji podstawowej, lub 299,90 zł w edycji Deluxe.

Premiera gry już 27 stycznia 2023 na konsolach PlayStation 5, Xbox Series X/S oraz komputerach osobistych.


Wanted: Dead to najnowsze dzieło studia Soleil znanego z zeszłorocznego, średnio przyjętego Valkyrie Elysium. W minionym tygodniu ukazał się najnowszy zwiastun gry, który prezentuje nieco więcej szczegółów dotyczących walki. W założeniach gra ma być grą akcji typu slasher, ukazaną z perspektywy TPP. Podczas dynamicznych sekwencji walk, mamy naprzemiennie wykorzystywać walkę wręcz i broń palną oraz manewrować wśród nieustannych wślizgów, obaleń i uników. W sieci nie brakuje głosów twierdzących, że będziemy mieli do czynienia z duchowym spadkobiercą gry WET z 2009 roku.

Premiera gry zaplanowana jest na tegoroczne walentynki – 14 lutego 2023, na komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X/S oraz Xbox One.

Studio Avalanche Software za pomocą Twittera opublikowało wymagania sprzętowe gry Hogwarts Legacy, która premierę zaliczy za niecały miesiąc. W zależności od tego na jakie ustawienia graficzne będziemy nastawieni, wymagania te potrafią być zarówno bardzo wysokie (RTX 3090 + 32 GB RAM), jak i bardzo niskie (GTX 960 + 16 GB RAM). Pełne zestawienie wymagań znajdziecie w poniższej tabeli.

Ustawienia niskie – 30 FPS/ 720p

Procesor: Intel Core i5-6600 lub AMD Ryzen 5 1400
Kata graficzna: NVIDIA GeForce GTX 960 lub AMD Radeon RX 470 (4 GB VRAM)
Pamięć RAM: 16 GB
Miejsce na dysku: 85 GB HDD lub SSD

Ustawienia wysokie – 60 FPS/ 1080p

Procesor: Intel Core i7-8700 lub AMD Ryzen 5 3600
Kata graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti (11 GB VRAM) lub AMD Radeon RX 5700 XT (8 GB VRAM)
Pamięć RAM: 16 GB
Miejsce na dysku: 85 GB SSD

Ustawienia Ultra – 60 FPS/ 1440p

Procesor: Intel Core i7-8700 lub AMD Ryzen 5 3600 Intel Core i7-10700K lub AMD Ryzen 7 5800X
Kata graficzna: NVIDIA GeForce RTX 2080 (8 GB VRAM) lub AMD Radeon RX 6800 XT (16 GB VRAM)
Pamięć RAM: 32 GB
Miejsce na dysku: 85 GB SSD

Ustawienia Ultra 4K – 60 FPS/ 4K

Procesor: Intel Core i7-10700K lub AMD Ryzen 7 5800X
Kata graficzna: NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti (24 GB VRAM) lub AMD Radeon RX 7900 XT (20 GB VRAM)
Pamięć RAM: 32 GB
Miejsce na dysku: 85 GB SSD

Cross News - Sony

Dla użytkowników konsol Sony, jedną z najważniejszych wiadomości ostatniego tygodnia, było ogłoszenie styczniowej oferty usług PlayStation Plus – we wszystkich trzech wariantach. Posiadacze najtańszego pakietu – Essential, zagrają w gry Fallout 76, Axiom Verge 2 oraz Star Wars Jedi: Fallen Order na konsoli PlayStation 4, natomiast w dwa ostatnie tytuły również na PlayStation 5.

Posiadacze pakietów PlayStation Plus Extra oraz PlayStation Plus Premium otrzymają dostęp do aż 10 kolejnych tytułów, w tym wielu świetnie przyjętych hitów jak Devil May Cry 5, Life is Strange, Back 4 Blood czy Dragon Ball Fighter Z.

Ostatnia porcja nowości dotyczy tylko najdroższego abonamentu PS Plus Premium, w ramach którego otrzymamy 3 klasyki z konsoli PS One – Star Wars Demolition, Hot Shots Golf 2 oraz Syphon Filter 2.

Wszystkie wymienione tytuły będą dostępne do pobrana od wtorku 17 stycznia.

Cross News - Ogłoszenia

W minionym tygodniu na naszym portalu ukazał się kolejny felieton z krótkiego cyklu traktującego o serii Dark Souls. Druga część tej serii jest odsłoną wyjątkowo specyficzną. Rozwój połączony z regresem. W większości jednak branżowi recenzenci zgodni byli jedynie w tej pierwszej kwestii. O tym, a także o zaletach i wadach gry Dark Souls II w swoim najnowszym felietonieZachwyt nad regresem absolutnym opowiada hrabia.

Jeśli lubicie relaksować się na świeżym powietrzu i spędzać sporo czasu na łonie natury, być może zainteresuje Was cyfrowa wersja tej przyjemności, która nieodłącznie powiązana jest z zawodem myśliwego. Chrno zaprasza do recenzji gry Way of the Hunter, która pod wieloma względami jest obecnie najlepszym przedstawicielem swojego gatunku.

O widocznych na stronie zmianach przeczytaliście już na wstępie artykułu, więc bez zbędnego przedłużania dopowiemy tylko, że to nie koniec zmian na naszym portalu. W planie jest wprowadzenie zarówno dalszych zmian kosmetycznych, jak i nowych funkcjonalności dla zalogowanych użytkowników.

Jeśli macie swoje propozycje zmian, podzielcie się nimi w sekcji komentarzy. Każdy pomysł z pewnością przemyślimy, przedyskutujemy, a być może nawet wprowadzimy w życie.

Do zobaczenia za tydzień!

2 thoughts on “Cross News: #8-14 styczeń 2023

  1. Ubisoft cienko przędzie. Sporo stracili na akcjach. A S&Bones to pośmiewisko, z którym nie mogą się uporać od lat. Nic gorsze… a nie B&GA2 przebił DNF w czasie oczekiwania ma premierę. To nigdy już nie wyjdzie. Ubi, puchu marny…

  2. Zmiany na portalu na plus.
    Odejścia z Playground mnie specjalnie nie dziwią. Forza Horizon zjadła już własny ogon i czas na totalne odświeżenie tematu. Swoją drogą myślę że wszystkie flagowe serie na platformie MS mają ten problem (Halo, Forza, Gearsy) i najwyższa pora aby zrobić rewolucję w tych markach albo je odstawić na dłużej i postawić na nowe. Liczę że pierwszym skowronkiem będzie Forza Motorsport, która podobnie jak Gran Turismo podupadła po części 4.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *