Cross News: gamescom 2023

Witajcie w kolejnej odsłonie Cross News!

Miniony tydzień stał pod znakiem jednego z największych świąt branży gamingowej – targów gamescom 2023, które odbyły się w dniach 23-27 sierpnia i kończą się właśnie dzisiaj. Do centrum targowo-wystawienniczego Koelnmesse GmbH (Cologne Fair) w niemieckiej Kolonii przybyły setki zaproszonych dziennikarzy, deweloperów, wydawców, a także fanów wszelkiej maści gier wideo. Dzisiejszy artykuł jest w stu procentach poświęcony właśnie temu wydarzeniu. Zapraszamy do lektury!

Cross News - gamescomStarfield na rozpoczęcie Opening Night Live

Kilkudniowe targi gamscom 2023 jak co roku rozpoczęło wydarzenie zwane Opening Night Live, będące dwugodzinnym pokazem zwiastunów i zapowiedzi nadchodzących gier. Na scenie ponownie mogliśmy zobaczyć niezastąpionego Geoffa Keighley’a jako prowadzącego show. Cichutkim echem obił się incydent, w którym na scenę wtargnął niezadowolony fan, domagający się premiery GTA VI. Cóż zrobić, po świecie chodzą ludzie z różnymi problemami psychicznymi – nic z tym nie zrobimy. Wie o tym bardzo dobrze sam prowadzący show, co pozwoliło mu zachować zimną krew, by po kilkusekundowym kabarecie przejść do konkretów.

Wydarzenie rozpoczął najnowszy zwiastun najważniejszej dla Microsoftu premiery tego roku – gry Starfield. Prezentacja odbyła się przy akompaniamencie muzyki fortepianowej granej na żywo przez kompozytora Inona Zura – twórcy ścieżek dźwiękowych do takich gier jak Dragon Age: Origins, Prince of Persia (2008), Fallout 4, trylogii Syberia, czy właśnie wyczekiwanej najnowszej produkcji studia Bethesda. Zaraz po nim na scenę zaproszony został sam szef Bethesdy – Todd Howard. Poza informacją, że to jego pierwsza wizyta na targach gamescom, nie wniósł niestety niczego nowego do naszej przedpremierowej wiedzy na temat samej gry. Nie chcąc niczego spoilować, zadeklarował po raz kolejny, że jest bardzo zadowolony z historii opowiedzianej w grze i nie umie się doczekać, kiedy i my ją poznamy. Trzymamy kciuki!


Cyberpunk 2077: Phantom Liberty i Alan Wake II

Premiera Phantom Liberty, czyli ogromnego dodatku do gry Cyberpunk 2077, czai się już za rogiem. W rozszerzenie zagramy 26 września 2023 roku. Twórcy ze studia CD Projekt RED postanowili przypomnieć o tym fakcie również na tegorocznych targach gamescom, gdzie zobaczyliśmy najnowszy zwiastun produkcji. Efektowny trailer prezentuje nowe bronie i pojazdy, mechanikę ataków kończących (tzw. finiszerów), a także przemodelowany system perków. Na scenie w Kolonii pojawiła się również Yulia Pryimak – projektantka gameplay’u ze studia CD Projekt RED. W kilku słowach zapowiedziała pojawienie się w grze kilku nowości, jak mechanika odbijania pocisków przy pomocy specjalnej katany, możliwość złapania wroga i rzucenia nim w dal, a także wykorzystania do walki pojazdów. Ogłosiła także, że jeszcze przed premierą dodatku, gra doczeka się bardzo dużej aktualizacji o numerze 2.0.

Przypominamy, że rozszerzenie do gry Cyberpunk 2077, pojawi się wyłącznie na konsolach obecnej generacji – PlayStation 5 oraz Xbox Series X/S, a także na komputerach osobistych. Polski deweloper ze względów technologicznych zrezygnował z wydawania dodatku na konsolach ósmej generacji.

Na kontynuację przygód Alana Wake’a czekamy zdecydowanie zbyt długo, jednak już 27 października tego roku, wreszcie się doczekamy! Najnowsza produkcja Remedy Entertainment zadebiutuje na konsolach PlayStation 5, Xbox Series X/S i komputerach osobistych. Z tej okazji po raz kolejny przy okazji dużego eventu, mogliśmy zobaczyć na żywo Sama Lake’a – znanego pisarza i scenarzystę, autora historii do gier z serii Max Payne i Alan Wake. Poprzedni występ u boku Geoffa Keighley’a miał miejsce podczas czerwcowego Summer Game Fest i przyniósł graczom zwiastun bazujący na drugiej grywalnej postaci – agentki FBI Sagi Anderson.

Tym razem Sam Lake zaprosił wszystkich na poznanie fragmentu dotyczącego tytułowego Alana, który od momentu zakończenia pierwszej części gry, uwięziony jest w wymiarze mroku i koszmaru, z którego nie potrafi się wydostać. Zwiastun jest mroczny, psychodeliczny i poza kilkoma sekundami walki, nie zdradza niestety większych fragmentów gameplay’u. Nie pozostaje nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość i zaczekać do końca października. Jedno jest pewne – będzie to jedna z najlepszych propozycji, na tegoroczne święto Halloween.


Ogłoszone nowości – Little Nightmares III i Killing Floor III

Prócz nowych zapowiedzi znanych i wyczekiwanych premier, gamescom obfitował również w kilka świeżych projektów, które doczekały się pierwszego ogłoszenia właśnie w Kolonii. Jednym z nich jest gra Little Nightmares III. Opracowanie trzeciej części cyklu zlecone zostało studiu Supermassive Games, znanemu głównie z przygodowych horrorów, takich jak Until Dawn, The Quarry, czy seria The Dark Pictures. W najnowszej odsłonie zagramy dwiema postaciami – Low i Alone, co możliwe będzie zarówno solo (druga postać kierowana będzie przez AI), jak i w kooperacji z innym graczem. Według zapowiedzi twórców, w najnowsze małe koszmarki zagramy w 2024 roku na wszystkich konsolach zarówno ósmej, jak i dziewiątej generacji.

Kolejna niespodzianka pojawiła się na gamescomie za sprawą studia Tripwire Interactive, twórców serii Killing Floor. Krótka zapowiedź prezentująca proces tworzenia Fleshpounda – jednej z najniebezpieczniejszych bestii z jakimi możemy się zmierzyć w Killing Floor 2, zapowiada tworzenie trzeciej części cyklu kooperacyjnych strzelanek. To fantastyczna wiadomość dla fanów tego formatu. Od 2016 roku twórcy zajęci byli wyłącznie rozszerzeniami do drugiej części, sukcesywnie dodając do niej nowe mapy, bronie oraz osiągnięcia. Dzięki temu, pomimo upływu lat gracze ciągle wracają do drugiej odsłony. O Killing Floor III nie wiemy póki co niczego konkretnego, jednak możemy zakładać format analogiczny do pierwszych dwóch iteracji Morderczej Podłogi.

Podczas Opening Night Live zaprezentowano również wiele innych projektów, jak chociażby arabski dubbing w grze Assassin’s Creed Mirage (premiera 5 października), nowy projekt Zacka Snydera – Rebel Moon, strategiczną grę Ara: History Untold, zapowiedź drugiego sezonu w Diablo IV, czy też najnowszy zwiastun The Crew Motorfest (premiera 14 września). Zainteresowanych seansem całego wydarzenia, zapraszamy do dwugodzinnej retransmisji dostępnej w serwisie YouTube – pod tym adresem.


Call of Duty: Modern Warfare III

Na około tydzień przed startem gamescomu w grze Call of Duty: Warzone 2.0 odbyło się specjalne wydarzenie, w trakcie którego zapowiedziano trzecią odsłonę podserii Modern Warfare, w ramach znanego cyklu Call of Duty. Fabularnie trójka ma być bezpośrednią kontynuacją odsłony z 2022 roku i ma odpowiedzieć na wiele pytań i zagadek, które wówczas zostały niewyjaśnione. Pod kątem rozgrywki wieloosobowej zaś, gracze doczekają się powrotu aż szesnastu map z oryginalnego Modern Warfare 2 z 2009 roku, wzbogacone o nowe tryby i atrakcje, a także wiele nowych map udostępnianych sukcesywnie wraz z kolejnymi sezonami. W nowej odsłonie Call of Duty powróci również tryb zombie, za który odpowiedzialne jest podległe pod Activision, amerykańskie studio Treyarch. W 60-minutowych sesjach, mamy rozgrywać pełne emocji przygody, w których na mapie znanej z trybu Warzone, sześć czteroosobowych drużyn walczyć będzie zarówno między sobą, jak również z nadciągającymi falami zombie.

Premiera Call of Duty: Modern Warfare III – 10 listopada 2023 roku na konsolach PlayStaion 5, PlayStation 4, Xbox Series X/S, Xbox One oraz komputerach osobistych. W sprzedaży dostępne są już preordery w cenie 349 zł za edycję standardową, lub 459 zł za tzw. Edycję Skarbca, w ramach której dostaniemy dodatkowo pakiet cyfrowych bonusów oraz dostęp do przepustki premium pierwszego sezonu o nazwie Black Cell.

W trakcie Opening Night Live po raz pierwszy zaprezentowano fragment kampanii fabularnej nowego CoDa. Wycinek prezentuje początek misji Operacja 627, i jest typowym dla tej formuły, liniowym i oskryptowanym podążaniem za celem misji. Podobnie jak to miało miejsce w odrestaurowanych edycjach poprzednich odsłon podserii Modern Warfare, warto zwrócić uwagę na rewelacyjną oprawę audiowizualną i fantastyczny klimat.


Nadchodzące bijatyki – Tekken 8 i Mortal Kombat 1

Mamy obecnie wybitnie dobry czas dla fanów mordobicia wszelakiego. Po czerwcowej premierze Street Fightera 6, w najbliższych miesiącach czekają nas jeszcze dwie wielkie premiery. 19 września, Ed Boon zaproponuje nam kolejną odsłonę swojej flagowej serii – Mortal Kombat 1. 26 stycznia 2024 do kompletu dojdzie najnowsza bijatyka od Bandai Namco – Tekken 8. Obie nadchodzące produkcje doczekały się swoich kilku minut w ramach tegorocznych targów gamescom.

Podczas Opening Night Live na scenie wystąpili twórcy i główni szefowie wspomnianych marek. Jako pierwszy, Katsuhiro Harada – główny dyrektor projektu Tekken 8, zapowiedział prezentowanie na targach gamescom całkowicie nowego w serii trybu zabawy – Arcade Quest. Będzie to tryb przeznaczony dla pojedynczego gracza, w którym odwzorowane mają być korzenie, z których seria się wywodzi – maszyny acade. Wcielając się w kreskówkowe awatary, weźmiemy udział w pojedynkach oraz turniejach Tekken z innymi, sterowanymi przez AI postaciami. Nieco bardziej klasyczną zapowiedź zobaczyliśmy w ramach promocji najnowszej odsłony Mortal Kombat. W najnowszym zwiastunie zobaczyliśmy w akcji takie postaci jak Sindel, General Shao, Raiden, a także sporo fabularnego wprowadzenia do historii. Nie zabrakło oczywiście efektownych wykończeni typu fatality, a także krwistego rozczłonkowywania wrogów.


Nightingale, The First Descendant, Warhaven

Jednym z ciekawszych materiałów zapowiadających nową markę, jest gra Nightingale od kanadyjskiego studia Inflexion Games. Gra zapowiadana jest od 2021 roku, jednak dopiero na tegorocznych targach gamescom dostaliśmy pierwszy zwiastun. Udostępniony materiał prezentuje fragmenty rozgrywki, a także krótki przegląd bestiariusza i lokacji. Przy projekcie pracują weterani ze studia BioWare, którzy współtworzyli takie serie jak Mass Effect czy Dragon Age, co wydaje się wystarczającą rekomendacją. Udostępniony fragment choć nie zwala z nóg gameplay’em ani piękną oprawą graficzną, urzeka baśniowym klimatem. Od 22 lutego 2024 gra będzie dostępna w formule Early Access na komputerach osobistych w ramach platform Steam oraz Epic Games.

Kolejnym ciekawym projektem o którym warto pamiętać, jest The First Descendant od studia Nexon. Tytuł zapowiadany jest jako looter shooter z perspektywy TPP, z elementami RPG, a także rozgrywką kooperacyjną. Docelowo gra funkcjonować ma w modelu free-to-play z zaimplementowanymi w grze mikropłatnościami. Najnowszy zwiastun prezentuje fabularny przedsmak opowieści, a także kilka fragmentów rozgrywki. Twórcy zapraszają na międzyplatformową otwartą betę, która odbędzie się w dniach 19-25 września tego roku. Produkcja dostępna będzie na komputerach osobistych, a także konsolach PlayStation 4 i 5 oraz Xbox One i Series X/S.

Nexon zaprezentował na gamescomie również swój inny tytuł – Warhaven. Tym razem mowa o przeznaczonej wyłącznie na komputery osobiste, wieloosobowej grze akcji TPP, w której bierzemy udział w drużynowych pojedynkach, w realiach przypominających średniowieczne fantasy. Naprzeciw siebie stawać będą dwie 16-osobowe drużyny, w ramach których konieczna będzie współpraca i wspólne realizowanie konkretnych zadań. W grze dostępnych będzie kilka klas postaci, wiele różnych map, a także spory repertuar broni białej i magicznych zaklęć. Podobnie jak przy poprzedniej grze studia Nexon – ta również udostępniona zostanie w modelu free-to-play. Najnowszy zwiastun gry zdradził datę premiery – 21 wrzesień 2023, wyłącznie na platformie Steam.

To wszystko na dzisiaj! Kolejne targi gamescom już za rok, miejmy nadzieję w niezmienionej formule! Do zobaczenia w kolejnym Cross News!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *