Cross-Play 3.0

Czy to w ogóle możliwe? To Cross jeszcze żyje? Oj wiele podobnych pytań słyszałem od wielu osób na przełomie ostatnich miesięcy. Mało kto już w to wierzył, ale wbrew wszystkiemu.. WRACAMY!

Po wielu miesiącach przerwy Cross-Play wraca do żywych z Krainy Śmierci (czyli ze stanu konserwacji strony). Nie ma się co dziwić, że mało kto wierzył w nasz powrót, tym bardziej, że moje zaangażowanie w projekt jest zdecydowanie mniejsze niż kiedykolwiek, no cóż takie życie. Nie wchodząc jednak w szczegóły spraw osobistych, warto nadmienić co zajmowało nasze rozczochrane łepetyny przez ostatnie miesiące. Ten kto śledził Crossa od początku zapewne był naocznym świadkiem jak wiele razy wprowadzaliśmy różne poprawki: zmiany motywu, podejście do pisanych tekstów, że o odejściu starych i przybyciu nowych redaktorów już nawet nie wspomnę. Wszystkie te zmiany były jednak na tyle kosmetyczne, że sprowadzały się do kilku dni, jakie trzeba było na nie poświęcić.

Cross-Play w wersji 3.0 to jednak zupełnie nowe przedsięwzięcie. Nowa wizja stronki, daleko idące zmiany zarówno w wyglądzie, jak i sposobie docierania do nowego czytelnika. To ogrom pracy włożony w budowę i odpowiednie mechaniki, które oczywiście nadal nie działają idealnie — pamiętajmy, że jesteśmy ekipą pasjonatów, którzy uwielbiają swoje hobby, jakim są gry, a nie wykwalifikowaną kadrą programistów php, baz danych itp. Mimo to staramy się jak możemy, by każda wprowadzona zmiana działała jak należy, a wszelkie błędy będziemy się starali na bieżąco niwelować.

No tak, ja tu pitu pitu, no ale żadnych konkretów prawda? Więc czas najwyższy przejść do najważniejszych zmian, z jakimi będziecie mieli do czynienia na CP:

 • Nowa domena Tak! W końcu się doczekaliśmy! Teraz śmiało i bez wstydu można chwalić się naszym nowym adresem, gdyż wcześniejszy po wpisaniu w wyszukiwarkę sprawiał dość mieszane uczucia, mając na uwadze to, co czasami pokazywał wujek Google. Niby to tylko dywiz, mała rzecz a tak dużo zmienia prawda? Poza domeną redakcja postanowiła się złożyć na nowy serwer. Także są to zmiany zdecydowanie na plus.
 • Nowy layout To jest chyba pierwsze co rzuca się w oczy. Strona została całkowicie przebudowana na bardziej nowoczesny styl, zachowując przy tym subtelne nuty retro, które zawsze będzie miało swoje zasłużone miejsce na Crossie.
 • Baza użytkowników Jedna z największych zmian na CP. Koniec z komentarzami na Disqussie, którego (niestety) nie każdy ogarniał, co było powodem tego, iż wielu userów odpuszczało sobie napisanie komentarza pod tekstem. Tym razem wprowadziliśmy algorytmy rejestracji i własnego profilu. Od teraz każdy może u nas posiadać unikalny profil z podstawowymi informacjami, avatarem, zdjęciem w tle czy też fotką swojego grajdołka. Warto zaznaczyć, że rejestracja na stronie nie jest warunkiem koniecznym do zostawienia komentarza.
 • Radio W bocznym panelu znajdzie się skromne radio, gdzie będą puszczane kawałki muzyczne z różnych gier, co będzie miłym wypełniaczem podczas czytania tekstów na naszej stronce. W przyszłości Tom kombinuje nad czymś większym, ale niech to będzie niespodzianką.
 • Nowe kategorie Chcemy trochę rozszerzyć horyzonty, także z czasem pojawią się na CP nowe kategorie wpisów, jak choćby Quizy, które (niewykluczone) mogą być okraszone drobnymi nagrodami za najlepsze wyniki. Ta kwestia musi jednak być dobrze przez nas sprawdzona, by nie występowały tu żadne oszustwo ze strony userów… Do tego możemy rozszerzyć swoje teksty o inne wielkie media jak filmy, książki czy komiksy — jednak należy pamiętać, że wszystkie powyższe muszą mieć swoje korzenie w uniwersum gier, bądź być z nimi powiązane. Są to tylko pojedyńcze przykłady nowych tematów.
 • Komiksy wprowadzamy również komiksy sygnowane logiem C-P, oraz Bazyliszka (przez wielu być może persona ta jest kojarzona pod nickiem Fan PPE). Ten uzdolniony grafik (a mój kumpel) postanowił wesprzeć nasz projekt swoim talentem – także raz na jakiś czas możecie wyczekiwać nowego komiksu, w którym główną rolę gra nasza maskotka: Nynek (ale nie tylko).

Oczywiście to nie wszystkie zmiany jakie wprowadziliśmy oraz jakie mamy w planach wprowadzić. Na chwilę obecną nie ma co wspominać, co planujemy, bo jak wiadomo, co się planuje to się krzyżuje — niech lepiej wszystko się toczy swoim tempem. O każdej nowej zmianie będziemy również na bieżąco informować. Na koniec nie pozostaje mi nic innego jak trzymać kciuki, aby Cross-Play trwał przez kolejne lata i się rozwijał. Warto również pozwolić sobie na małe podziękowania, które należą się dla Tom’a, który postanowił tknąć w C-P nowe życie, jednocześnie zarażając swoim zaangażowaniem i optymizmem mnie oraz całą naszą małą redakcję. Nie sposób mu też odmówić roboty, którą wykonał przez ostatnie miesiące, a wierzcie mi, że walki z motywem było co niemiara. Przy przenoszeniu serwera i dalszej pomocy, swój niemały wkład miał również Nocny Misiek. Przy większych i tych drobniejszych poprawkach w kodzie, pomógł Kw4s. Dla niego również należy się krata piwa. Duże uściski dla Bazyliszka, który w wolnym czasie postanowił otwarcie wspierać nasz projekt poprzez swój nieoceniony talent. Podziękowania również dla całej reszty redakcji, za utrzymywanie serwera, domeny i prywatne sugestie odnośnie tego jak ma wyglądać nowa odsłona C-P.


Dziękuję również za każde dobre słowo w moją stronę i wszelką pomoc i zainteresowanie całego Disco Lujów, bo bez tego nie wiem gdzie bym dzisiaj był, a tak dzięki Wam wciąż jestem tutaj i chociaż często jest ciężko, to zawsze z podniesioną głową staram się robić małe kroczki do przodu. Dziękuję.


PS.

A oto pierwszy komiks:

22 thoughts on “Cross-Play 3.0

 1. Ale się cieszę! W końcu znalazłem dla siebie miejsce gdzie nie będę musiał się przekopywać przez tonę zbędnych newsów by dotrzeć do ważnych i ciekawych informacji! Za cały projekt mocno trzymam kciuki!

  1. Dzięki za pracę włożoną w stronę artystyczną, spoko masz styl, schludny, ale i precyzyjny. Dobrze wiedzieć, że w końcu będzie oficjalnie grafik na pokładzie. Mam nadzieje, że będziesz się dobrze bawił, a nowa wersja strony przypadnie czytelnikom do gustu. Propsy dla Toma za dobrą robotę. Pozdro 😉

 2. Jak to powiedział mój zastępca Tom? Przerwa konserwacyjna C-P zaczynała się już ciągnąć jak Hubba Bubba, ale w końcu przyszedł czas i ruszyliśmy ! Oby obyło się bez problemów 😛

 3. W końcu nastał ten dzień 😀 Dzięki wszystkim za wsparcie i dobre słowo, zwłaszcza naczelnemu, że miał do mnie tyle cierpliwości, hehe. Teraz będzie tylko lepiej i byle do przodu!

 4. Hej! Jeden z krzyża wracał do życia dni trzy, wasz KrzyżPlay wracał do życia z miesiące trzy. Grunt, że jest i miska mleka każdemu się należy.

  BTW, nawet komiksy już kłamią niczym umalowane od siusiora w górę modelki na Instagramie – Nynek jest chudy. Chciałby 🙂

   1. Dałem Ci plusa jako zalogowany i niezalogowany. Ciekawe czy przez VPNy dam kolejne 10? 😉

    Ergo, nagrody w quizach to polecam tylko jak na końcu dodasz swój mail, imię (pełne) z nazwiskiem np. pierwsza i końcowa litera i adres np. pierwsza i końcowa litera (rodo rodo), dla późniejszej weryfikacji. Inaczej najpierw z VPNów i jako niezalogowani będą kombinować, by później rozwiązać quiz w 20 sekund jak kiedyś na PPE. Dłużej to ja pytania czytałem 🙂

 5. Witam,będę do was częściej zaglądał,ogólnie zapomniałem o tej stronie ,ale Persefona wrzuciła link i mi przypomniała 😁

 6. Wspaniale widzieć, że jednak działacie. Bo już wyglądało, że strona padła, a tutaj robota cały czas trwała! Będę zaglądał i czekam na ciekawe teksty…
  Btw czy adres mailowy do Was zostal ten sam?

 7. Przyjemnością było założenie nowego konta na nowym portalu! Persi jakiś czas temu coś tam wspomniała o nowej wersji stronki, ale już nie pamiętam ile miesięcy temu to było (chyba jeszcze w tamtym roku) 😀

  Trzymam kciuki za dalszy rozwój. Takie miejsce w sieci (bez m.in. spamu pudelkowych newsów) ciągle jest bardzo potrzebne!

 8. Ostatnie dwa lata były dla mnie nad wyraz wujowe, ale wreszcie wziąłem się w garść i chyba nawet skończę parę tekstów, które mam od paru lat rozgrzebane. Dobrze, że stronka wróciła, bo nie wiedziałbym, gdzie je podesłać.

  1. Czyżby wielki powrót MSainta? Co się z tobą działo chłopie. Zagadaj do naczelnego jeśli chcesz podrzucić teksty i gra gitara 😉

   1. Miałem gigantyczne ilości pracy plus parę innych problemów, ale sporo z tego chyba już rozwiązałem i za parę tygodni powinienem wrócić do pisania tekstów. Podeślę do Goma jeśli będę miał coś gotowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *