Historia świata NieR | Artykuł | Cross-Play

Historia świata NieR

Choć znany nam wszystkim Yoko Taro zdecydował, żeby w NieR nie umieszczać prawie żadnych informacji na temat wydarzeń prowadzących do tych znanych z gry, to jednak kompletne kalendarium (i dużo więcej) zostało zawarte w książce “Grimoire NieR”. Jak to często bywa, książka poza Japonię nie zawędrowała i trudów tłumaczenia musieli się podjąć sami fani.


I zrobili – wiele fragmentów Grimoire NieR zostało przetłumaczonych w całości, choć niestety jakość angielskiego tekstu, który znalazłem w sieci, bywa – delikatnie mówiąc – różna. Poniżej przedstawiam moje tłumaczenie opowiadania na temat pierwszych badań z roku 2003 świata gry oraz pełne kalendarium, które stanowi pomost między zakończeniem E Drakengard a początkiem NieR.

UWAGA: lektura wspomnianego kalendarium spoiluje zakończenie E Drakengard (mała strata) oraz znakomitą część NieR (potencjalna szkoda może być dużo większa). Lektura poniższego tekstu jest surowo niewskazana tym, którzy NieR nie znają, a chcieliby sami zagrać. Polecam lekturę przede wszystkim tym, którzy NieR przeszli, a chcieliby dowiedzieć się więcej.

Tekst publikowany jest w związku z 10 leciem uniwersum NIER, które będzie celebrowane w postaci aż trzech streamów w dniu jutrzejszym. Możliwe, że ujrzymy remaster/remake pierwszej części Niera, może zupełnie nową część tej serii albo czwartą odsłonę Drakengard, a może po prostu obejdziemy się smakiem. Co tam Yoko Taro wymyślił z ekipą dowiemy się jutro, a tymczasem zapraszamy do lektury o bardzo dramatycznej, wręcz tragicznej historii świata. UWAGA! Tekst ze względu na dzisiejszą kondycję otoczenia, epidemię oraz ruchy rządów w tej sprawie może być o wiele drastyczniejszy w odbiorze. Przyznam, że odebrałem go dzisiaj zupełnie inaczej niż w przypadku czytania go po raz pierwszy kilka lat temu. (przyp. – ndl)

Jeżeli jednak nie macie sił na czytanie albo wolicie posłuchać o tych wydarzeniach to na końcu tekstu macie bezpośredni link do filmu na kanale MSainta z zawartością tekstu. 


Raport badań


Czwarty listopada 2003 roku, 22:53

Już po pierwszym spotkaniu. Sprawa jest ściśle tajna. Odmowa nie wchodzi w grę. Nie mam na to żadnej ochoty. Po co im w ogóle konsultant do spraw fizyki cząstek elementarnych, do cholery?

Dziewiąty listopada 2003 roku, 23:06

Widziałam obiekt uznawany za przyczynę incydentu. To chyba jakiś kiepski żart. Kto niby ma uwierzyć w to, że „smok” i „gigant” spadli na Shinjuku? Jednak prawdą jest, że odczyty energetyczne tej substancji nie są normalne. Jutro zaczniemy dokładne badania. Teraz rozumiem, dlaczego jestem częścią tego projektu.

Historia świata NieR | Artykuł | Cross-Play

Czwarty grudnia 2003 roku, 22:45

Jedzenie tutaj jest naprawdę słabe. Próbują nadrobić braki nawalając do niego tony glutaminianu sodu. Ale przynajmniej jest za darmo, więc nie można zbytnio narzekać. Ale chciałabym, żeby było lepsze, choćby w celu podniesienia morale.

Ósmy lutego 2004 roku, 23:17

Pojawiła się kolejna ofiara tej rzadkiej choroby. Słyszałam o tym paskudne plotki, że niby przyczyną jest ta cząstka, którą badamy. Prawdą jest, że jest ona na razie dosyć tajemnicza, co tylko podsyca wyobraźnię ludzi. Obawiam się, że to tylko opóźni badania.

Dwudziesty drugi lutego 2004 roku, 23:43

Dzwonił Watanabe. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ta cząstka faktycznie jest przyczyną choroby. Zakazano bezpośredniego kontaktu. Teraz badania będą jeszcze trudniejsze. Jednak udało się potwierdzić, że cząstki, z których składał się gigant, zmieniają swój poziom energetyczny zależnie od stanu obserwatora. Ale jaki czynnik wywołuje taką reakcję? Zmiany ciepła i fal mózgowych? Zmiany w poziomie wilgotności powietrza, zależne od potu? Niektórzy mówią, że reakcja zachodzi względem stanu umysłowego danej osoby, ale według mnie to już jakiś okultyzm, a nie nauka.

Dwudziesty piąty lutego 2004 roku, 23:07

Aby zbadać zależności między tajemniczą chorobą i cząstką, do laboratorium wwieziono zwłoki. Na początku pomyślałam, że to biała statua, podobna do giganta z nagrań, które mi pokazano. Na początku sądziłam, że biały kolor wynika z denaturacji białka, ale zwłoki to był czysty chlorek sodu – innymi słowy, zmieniły się w sól. Było jej dużo więcej, niż znajduje się w ludzkim ciele, skąd więc jest on absorbowany? Dotknięci chorobą skarżą się na omamy słuchowe, więc może substancja szara jako pierwsza ulega zniszczeniu. Ale to zagadnienie zostawiam neurologom.

Czwarty lipca 2004 roku, 02:18

Bardzo zmęczona po dzisiejszym dniu. Odpuściliby z daremnymi raportami i spotkaniami. To strata czasu.

Dwudziesty czwarty lutego 2005 roku, 01:15

Dzwonił Kobayashi. Powiodło mu się z hodowlą tkanki S z oryginalnego zbioru. Gęstość cząstki G jednak jest bardzo ważna. Teraz badania nad tkanką S będą szybko postępować. Żywotność tkanki S jest zaskakująca. Jest bardzo odporna na ciepło i uderzenia. Planujemy testy wytrzymałościowe na większą skalę.

Historia świata NieR | Artykuł | Cross-Play

Ósmy marca 2005 roku, 00:45

Jakbyśmy nie badali, zmiana poziomu energii towarzysząca hodowli tkanki S przeczy prawu zachowania energii. I to nawet nie na tak niskim poziomie, jak fizyka kwantowa – jak wytłumaczyć absurdy energetyczne na takim makropoziomie? Wygląda na to, że pozostała energia jednak pochodzi z nieznanej cząstki G.

Piętnasty listopada 2005 roku, 02:11

Wygląda na to, że podczas eksperymentów nad tkanką S miał miejsce jakiś incydent. Odcinają nas, czy jak? Ostatnio mało dociera do nas informacji. Mam wrażenie, że robimy coraz bardziej szalone eksperymenty, by uzyskać jakiekolwiek wyniki. Ciekawe, co tak rozjuszyło górę.

Dwudziesty czwarty grudnia, 01:45

Wigilia. Od czasu incydentu mamy najwyższy poziom bezpieczeństwa, co oznacza, że nawet nie mogę wyjść. Powiedziałam mężowi, żeby kupił prezent dla córki, mam nadzieję, że nie zapomni. Jednak pluszowy miś może być dla niej zbyt dziecinny. Statystyki mówią, że dziewczynki w jej wieku lubią pluszowe zabawki, ale rozkład normalny prawdopodobieństwa pozostawia na tyle duży margines błędu, że nie mogę im w pełni ufać. Następnym razem po prostu zapytam ją, czego chce.

Ósmy stycznia 2006 roku, 01:33

Coraz więcej plotek o potworach. Może to masowa panika wywołana stresem z powodu ostatnich wydarzeń? Dalej przeprowadzamy absurdalne eksperymenty. Ochrona jest przesadnie szczelna. Co się tak naprawdę dzieje? Czy jest to powiązane z tym, że nie dostajemy już raportów badań nad tkanką S?

Piętnasty kwietnia 2006 roku, 02:22

Ostatnio nie czuję się najlepiej, po prostu jestem mocno zmęczona. Ostatnio na topie jest teoria rozszerzonej zasady zachowania energii, która powstała na bazie wyjaśnienia uwzględniającego wszechświaty równoległe, i obliczenia na jej bazie się zgadzają, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to teoria wymuszona. Poza tym twierdzenie, że gigant i smok pochodzą z równoległego wszechświata to już jest science fiction. Jako naukowiec nie mogę tego przyjąć.

Dzwoni mi w uszach.

Historia świata NieR | Artykuł | Cross-Play

Dziewiętnasty kwietnia 2006 roku, 03:11

Naprawdę źle się czuję. Brzęczy mi w uszach, coś jakby dźwięk dzwonu. Jest ciężko zasnąć.

Dwudziesty drugi kwietnia 2006 roku, 06:24

Słyszę… dźwięk…


Kalendarium


12 czerwca 2003 roku

Około godziny 15:00 olbrzymi biały posąg („Gigant”), pojawia się w Shinjuku, Tokio. W tym samym czasie czerwona, latająca istota („Smok”) zaczyna bitwę z Gigantem. Jej zasady i sposób oddziaływania są nieznane. Japońskie Siły Samoobrony (w skrócie: JSS) oceniają możliwości manewrów wobec Giganta i Smoka. Zwołano kryzysowe posiedzenie rządu. Równo o szesnastej Gigant upada. Nie wiemy, z jakiej substancji jest stworzony, gdyż jego szczątki zdają się nie posiadać masy. Smok zostaje zestrzelony przez Siły Powietrzne. Jego zwłoki zostają w tajemnicy przetransportowane do rządowego ośrodka badań.

Ten incydent zyskuje miano „Six Twelve”. W jego wyniku zginęło 56 osób, 320 zostało rannych, a straty szacuje się na ponad 60 miliardów jenów. Nałożono knebel na wiadomości dotyczące Six Twelve, ale informacje wyciekają do internetu. Rozpętuje się chaos informacyjny z powodu plotek o ataku terrorystycznym i działaniach wrogich rządów.

Wrzesień

Trzy miesiące po zdarzeniu zwołano spotkanie na szczycie w sprawie Six Twelve, którego uczestnikami były Japonia, Stany Zjednoczone, Chińska Republika Ludowa i Rosja. Stany Zjednoczone podejrzewają atak terrorystyczny i planują zdecydowane kroki wobec domniemanego wroga. Rząd Japonii rozważa zwiększenie budżetu Sił Samoobrony.

Grudzień

W Shinjuku, Tokio, rozprzestrzenia się nieznana choroba, w wyniku której ciała ofiar ulegają reakcji chlorowania. Jej źródło jest nieznane, a śmiertelność wynosi 100%. Rozpoczynają się badania nad chorobą, która występuje bardzo rzadko i wyłącznie w określonych warunkach. Rokowania są optymistyczne.

Rok 2004, styczeń

Liczba zainfekowanych i zmarłych eskaluje. Chorobą zaraża się coraz więcej osób, głównie w Shinjuku.

Kwiecień

U zainfekowanych zaczynają występować napady szału. Zainfekowani gromadzą się w Shinjuku, przez co okręg ten gospodarczo zamiera. Wiele krajów naciska Japonię, aby podjęła bardziej zdecydowane kroki w kwestii epidemii.

Maj

Dalsze zwiększenie liczby zachorowań, napadów szału i przypadków śmierci w Shinjuku.

Historia świata NieR | Artykuł | Cross-Play

Czerwiec

Choroba zyskuje nazwę „Syndromu Białego Chlorowania”, w skrócie: SBC. Grupa naukowców badająca chorobę od grudnia 2003 roku przedstawia to, co udało im się do tej pory ustalić. Nie odkryli czynników powodujących szał i śmierć, ale mają pewność, że ich powodem jest ta sama choroba. Zarząd miasta zostaje przeniesiony z Shinjuku. Padają propozycje, by przenieść również siedzibę rządu oraz rezydencję cesarza, ale służba cesarska odmawia. Rząd, ulokowany w okręgu Nagatocho, również nie zgadza się na przenosiny, podając jako powód obawy co do sprawności działania.

Lipiec

Stopień zagrożenia w Shinjuku podniesiono na czwarty, najwyższy do tej pory. Dochodzi do zatrzymań transportów i ustawiania blokad drogowych. Rozpoczynają się protesty ludzi oburzonych tymi krokami. Sondaże na zlecenie gazet pokazują, że większość respondentów jest przeciwna, ale z kolei rezultaty internetowych ankiet je popierają. Lubiany celebryta zostanie zamordowany w Shinjuku przez zainfekowanego, który wpadł w szał. Media silnie eksponują tę historię, a opinia publiczna zaczyna się skłaniać ku odcięciu Shinjuku.

Październik

Zaczęto wprowadzać plan odcięcia Shinjuku – wzniesiono wysoki mur, później nazwany Murem Jerycha, aby fizycznie odgrodzić Shinjuku od reszty świata. Zapowiedziano dalsze użycie siły wobec zainfekowanych ogarniętych szałem. Wywołało to demonstracje w wielu miejscach na świecie i międzynarodową krytykę japońskiego rządu.

Grudzień

Wyciekły zdjęcia zza muru. Relacje dziennikarzy, którzy zdecydowali się pozostać wewnątrz muru, nagle ustały. Ostatnie sekundy finalnego nagrania przedstawiają białego giganta i towarzyszące mu krzyki ludzi. Nagranie nie zostało oficjalnie ujawnione, ale i tak wyciekło do sieci.

Rok 2005, grudzień

SBC się rozprzestrzenia. Japońskie Siły Samoobrony i zorganizowane grupy cywili dokonują pogromów zainfekowanych ogarniętych szałem, w istotny sposób zmniejszając ich liczbę. Rząd Japonii ogłasza, że rozprzestrzenianie się SBC zostało zastopowane. Kontynuowane są badania nad chorobą.

Rok 2006, maj

Dokonano istotnych odkryć na temat SBC, które przedstawiono rządowi. To, czy osoba zarażona SBC wpadnie w szał czy umrze, jest określane na poziomie genetycznym. Przypuszcza się, że u ludzi z drobnymi nieregularnościami w niektórych chromosomach występuje duże ryzyko wpadnięcia w szał. Wyników nie ogłoszono publicznie, a badania dalej trwają. Później odkryto, że ta interpretacja jest błędna z powodu sfałszowania danych.

Rok 2006, miesiąc nieznany

Nastąpił atak na laboratorium, gdzie przetrzymywano ciało smoka. Ochrona obiektu, policja i Japońskie Siły Samoobrony odparły atak. Krążą liczne plotki i teorie spiskowe na temat tego, kto stał za tym atakiem, od kultów religijnych po rząd Stanów Zjednoczonych. Środki zapobiegawcze, stosowane przez Japońskie Siły Samoobrony, intensyfikują się.

Historia świata NieR | Artykuł | Cross-Play

Rok 2007, październik

Na zdjęciach lotniczych Shinjuku zaobserwowano anomalię. Pojawia się na nich dziwna, czarna „kropka” – zauważono ją, ale na razie nie podjęto żadnych działań.

Rok 2008, luty

Mury Jerycha, otaczające Shinjuku, zostają zniszczone od środka. Daje się słyszeć te same dźwięki, które emitował Gigant podczas Six Twelve. Duża liczba ogarniętych szałem wielkich, białych istot, później zwanych Legionem, wychodzi zza zburzonego muru i zaczyna mordować ludzi. Jeden z potworów, mający czerwone oczy (zwany później Red Eye) zdaje się prowadzić Legion i utrzymywać go w szyku. JSS rozpoczyna manewry mające na celu pokonanie Legionu i Red Eye. Niestety z powodu sprawnego dowodzenia Red Eye JSS ponosi duże straty w ludziach.

Maj

Ponownie pojawia się epidemia SBC i rozprzestrzenia poza Shinjuku na cały region Kanto.

Sierpień

W tajemnicy przeniesiono laboratorium prowadzące badania nad ciałem smoka. Nie ujawniono dokąd, ale spekuluje się, że do Stanów Zjednoczonych.

Wrzesień

Siedzibę rządu oraz rezydencję cesarza przeniesiono na względnie bezpieczną wyspę Kiusiu.

Październik

Największa wyspa Japonii, Honsiu, zmienia się w pole bitwy. Coraz więcej osób umiera z powodu choroby albo zmienia się w Legion. Wszędzie wybuchają potyczki między JSS a Legionem, sytuacja zaczyna przypominać wojnę domową. Wielu cywili ucieka na Kiusiu i Hokkaido. Niektóre kraje zakazują wstępu obywatelom Japonii z obawy przed rozprzestrzenianiem się epidemii. Przestępczość rośnie w astronomicznym tempie, a ręce rządu japońskiego są dodatkowo wiązane przez ingerencję innych krajów. Rozważa się sojusz militarny ze Stanami Zjednoczonymi, jednak podane warunki są niekorzystne dla Japonii. Społeczność międzynarodowa odradza ten krok.

Rok 2009, styczeń

Rząd Japonii decyduje się nawiązać militarny sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Rozpoczynają się wspólne działania wojskowe, a jeńcy oraz zwłoki Legionu są transportowane do Stanów w celu dokładnych badań. Pod naporem połączonych sił militarnych Legion zaczyna się cofać.

Marzec

Liczebność Legionu zdaje się być nieskończona. Rozpoczyna się opracowanie planu mającego na celu zniszczenie Shinjuku. Rozpoczynają się naloty dywanowe, jednak zaobserwowano tylko znikome zmniejszenie liczebności Legionu. W Stanach Zjednoczonych trwają badania nad Legionem, jednak nadal brak istotnych wniosków.

Kwiecień

Rządy Stanów Zjednoczonych i Japonii rozważają zrzucenie bomby atomowej na Shinjuku. Plan ten zostaje zatwierdzony i ogłoszony publicznie. W Japonii zdania na ten temat są podzielone, ale społeczność międzynarodowa zdecydowanie popiera ten krok.

Sierpień

Szóstego sierpnia zostaje zrzucona na Shinjuku bomba atomowa. Zbieg dat jest przypadkowy, ale zdarzenie to szybko zostaje nazwane „drugą Hiroshimą”. Później, tego samego miesiąca, inne duże zgrupowania Legionu zostają potraktowane w ten sam sposób. Większa część Japonii zostaje poddana bombardowaniom. Kompletnie zniszczone Shinjuku zostaje nazwane „Ground Zero”.

Historia świata NieR | Artykuł | Cross-Play

Listopad

Potwierdzone zostaje całkowite zniszczenie Legionu w Japonii.

Rok 2010, luty

Legion pojawia się w Chinach, rozpoczynają się pogromy cywili. To pierwsze pojawienie się Legionu poza Japonią.

Marzec

SBC pojawia się na całym świecie. Wszystkie kraje intensyfikują badania nad chorobą.

Kwiecień

Legion pojawia się na całym świecie. Red Eye, dotychczas uważany za zmarłego, ponownie wykazuje aktywność.

Czerwiec

Na podstawie tajnych badań ciała Smoka postawiono hipotezę o istnieniu wszechświata równoległego. Badania nad intruzami z takiego wszechświata potwierdzają istnienie cząsteczek, które w naszym w wszechświecie nie mają racji bytu. Cząsteczki te są pozostałościami giganta, który został zniszczony w incydencie Six Twelve. Cząsteczki te zostają nazwane „maso” (魔素 – “magiczna cząsteczka”).

Maso zostają wskazane jako przyczyna SBC. Zostaje wykazane, że jakiekolwiek oddziaływanie fizyczne, w tym ataki cieplne czy nuklearne, nie są w stanie zniszczyć maso. Bombardowanie atomowe tylko przyczyniło się do rozwiania maso poza Japonię i rozprzestrzenienia choroby. Zarażenie się następuje poprzez płyny ustrojowe, tak więc kaszel czy ślina zarażają kolejne osoby. Maso rozprzestrzenia się drogą powietrzną.

Wraz z odkryciem maso następuje wiele przełomów technologicznych. Dalsze badania nad teorią wszechświatów równoległych wykazują, że poziom energii w nich wszystkich jest stały.

Rok 2011, październik

Laboratorium, gdzie badano ciało smoka, zostało zaatakowane i zniszczone, a ciało smoka wykradzione. Spekuluje się, że za atakiem stała amerykańska organizacja religijna. Raporty z przebiegu śledztwa szybko stają się mało konkretne, aż w końcu ustają całkowicie.

Rok 2014, marzec

Rozpoczyna się Projekt Gestalt, mający na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się SBC. Bada się możliwą „gestaltyzację”, proces, w trakcie którego dusza jest oddzielana od ciała. Eksperyment z gestaltyzacją człowieka zakończył się powodzeniem, podobnie jak przywrócenie Gestaltu do oryginalnego ciała.

Maj

Za pomocą maso można absorbować energię z innych wszechświatów i tym samym „tworzyć coś z niczego”. Proces ten nazywa się po prostu „magią”.

Rok 2015, miesiąc nieznany

Proces gestaltyzacji zostaje zdecydowanie odrzucony przez społeczeństwo. Badania jednak dalej trwają, w głównej mierze nad rozwiązaniem problemu gestaltyzowanej duszy, która utraci swoje ciało.

Rok 2016, luty

Utworzono lekarstwo: Lucyferazę, która znacząco spowalnia postęp SBC.

Maj

Lucyferazę podaje się wybranym jednostkom, które razem tworzą oddział militarny. Odnosi on sukcesy w walce z Legionem, co powoduje powstawanie kolejnych tego typu oddziałów. Pewna ich liczba formuje Eskadrę Pierwszej Krucjaty, która stawia sobie za cel zniszczenie Legionu. Mimo bohaterskiej walki ponoszą porażkę.

Grudzień

Odkryto, że Lucyferaza jest bardziej skuteczna u młodych pacjentów. Dzieci o wyjątkowych zdolnościach fizycznych otrzymują to lekarstwo w pierwszej kolejności i są powoływani do służby. Utworzono Eskadrę Piątej Krucjaty, złożoną w większości z nastolatków. Kolejne dzieci są rekrutowane, a w celu wcielenia ich w struktury machiny wojennej utworzono Organizację Hamelin.

Historia świata NieR | Artykuł | Cross-Play

Rok 2018

W rządzie Japonii podnoszą się głosy w sprawie wzmocnienia siły militarnej jako przeciwwagi dla międzynarodowej Organizacji Hamelin. Powołano Narodowe Laboratorium Zbrojeniowe, którego celem jest użycie maso do tworzenia nowych broni, a priorytetem są eksperymenty na ludziach. Istnienie tego laboratorium zostaje rzecz jasna utajnione i otrzymuje ono kryptonim „,murasaki” – „fiolet”.

Rok 2019

Trwają walki Krzyżowców z Legionem, ale sytuacja pozostaje patowa. W wyniku ogromnej liczby ofiar do walki posyłani są kolejni Krzyżowcy. Organizacja Hamelin zyskuje coraz większe wpływy w wielu krajach, szczególnie tych, które są w stanie dostarczyć dużej ilości młodych rekrutów. Japońska gospodarka słabnie coraz bardziej, gdyż większość ocalałych gromadzi się na Kiusiu.

Rok 2023

Ciągły wysiłek wojenny powoduje wyraźne pogorszenie sytuacji materialnej większości społeczeństwa. Rośnie liczba osób żyjących w ubóstwie, powiększają się obszary slumsów, następuje światowy kryzys gospodarczy.

Rok 2025, styczeń

Dokonano pierwszych udanych prób stworzenia „naczyń” dla ludzi poddanych gestaltyzacji. Naczynia te, stworzone na podstawie informacji genetycznej pozyskanej z oryginalnego ciała osoby poddanej gestaltyzacji, nazywane są „Replikantami”. Technika tworzenia Replikantów jest opracowywana w ramach Projektu Gestalt.

Rok 2026, czerwiec

Eksperyment Numer Sześć, nad którym pracowano w Narodowym Laboratorium Zbrojeniowym, wyrywa się spod kontroli. Jako środek mający na celu zatrzymanie Numeru Sześć, uruchomiono Eksperyment Numer Siedem. Ten incydent wykazał, że użycie maso w eksperymentach na ludziach jest niebezpieczne i prace laboratorium zaczęto wygaszać.

Rok 2030

Red Eye, przywódca Legionu, zostaje zabity w Jeruzalem przez Dowódcę Trzynastej Krucjaty. Wraz z jego śmiercią Legion traci zdolność wykonywania skoordynowanych działań. Dowódca Krzyżowców umiera wkrótce potem z powodu odniesionych ran.

Rok 2031

Wraz ze śmiercią Red Eye zagrożenie ze strony Legionu zostało znacznie zredukowane, ale SBC dalej rozprzestrzenia się po całej planecie.

Rok 2032, luty

Informacje o połączonym procesie Gestaltyzacji i Replikacji zostają podane do wiadomości publicznej. Najzamożniejsi obywatele już zostali poddani temu procesowi.

Marzec

Coraz większy odsetek społeczeństwa zostaje poddany procesowi gestaltyzacji, przy równoczesnym tworzeniu ich Replikantów. Stworzony zostaje „System Replikacji”, który może tworzyć dowolną ilość Replikantów. Pozbawionym świadomości Replikantom wbudowano jako cele: walkę z Legionem i obsługę systemu replikacji.
Projekt Gestalt wkracza w finałową fazę: walkę z Legionem pozostawiono odpornym na SBC Replikantom, a Gestalty usypia się z zamiarem aktywacji dopiero wtedy, gdy epidemia przeminie.

Stworzono też działające bez końca androidy, które rozmieszczono po świecie w celu nadzoru Systemu Replikacji.

Androidy nakazują Replikantom zebranie powodujących chorobę cząstek maso, która następnie jest odsyłana do oryginalnego wszechświata w rytuale pod nadzorem Androida-Celebransa. Z powodu wysokich kosztów w tym momencie jedynie najzamożniejsi ludzie mogą poddać się procesowi gestaltyzacji.

Historia świata NieR | Artykuł | Cross-Play

Rok 2033

Korzystając z nowo opracowanych technologii korzystających z energii pochodzących z innych wymiarów stało się możliwe umieszczenie Gestaltu w naczyniu o kształcie książki. Zostało stworzone trzynaście ksiąg pieczętujących, począwszy od Grimuaru Noir i Grimuaru Weissa.

Dzięki olbrzymiej ilości energii, która wyzwala się podczas równoczesnej aktywacji Grimuaru Noir i Grimuaru Weissa, możliwe jest wymuszenie powrotu wszystkich Gestaltów do odpowiadających im Replikantów – jest to funkcja, którą im zaprogramowano i zostanie ona użyta wtedy, gdy świat będzie wolny od Legionu i SBC.

Rok 2049

Istnieje spore ryzyko, że dusza poddana gestaltyzacji utraci swoją świadomość i wpadnie w szał po upływie dłuższego okresu czasu – ten proces nazywa się „nawrotem”. Pozostawione w tym stanie Gestalty w końcu umrą.

Ustalono, że w celu utrzymania Gestaltów w stabilnym stanie konieczne jest podawanie im czystego, stabilnego maso, uzyskanego od Gestalta zdolnego zachować swoją stabilność mimo upływu czasu. Założono, że największa szansa na utworzenie specjalnego typu Gestalta istnieje dzięki dokonaniu procesu gestaltyzacji poprzez jeden z pieczętujących Grimuarów. Wybrano do tego celu Grimoir Noir, a następnie utworzono jego kopie.

Światowa Organizacja Oczyszczenia, wespół z Organizacją Hamelin, rozpoczyna poszukiwania Stabilnego Gestalta. Kopie Grimuaru Noir są rozdawane w ośrodkach pomocy ulokowanych w skupiskach biedoty. W jednym z nich, skupiającym ludzi ze zniszczonego Shinjuku, mężczyzna imieniem Nier szuka lekarstwa dla swojej chorej córki, Yonah. Zachęcony obietnicą otrzymania dla niej lekarstwa dołącza do eksperymentu, ale widząc innych ludzi zmieniających się nagle w oszalałe Gestalty, ucieka.

Ciągle atakowany nie widzi innego wyjścia, jak poddać się procesowi gestaltyzacji i staje się świadomym, Stabilnym Gestaltem. Niestety również Yonah wchodzi w kontakt z Grimuarem Noir i z powodu braku kompatybilnych cech powstały w ten sposób Gestalt od razu ma objawy nawrotu.

Światowa Organizacja oczyszczenia kontaktuje się z Nierem i oferuje mu uśpienie Gestaltu Yonah z objawami nawrotu, a w zamian będzie on dostarczał stabilne cząsteczki maso, dzięki którym Gestalty mogą zachować świadomość mimo upływu czasu.

Szacowany czas zebrania wszystkich cząstek maso z innego wymiaru jest szacowany na około tysiąc lat, po jego upływie SBC ma zniknąć z planety. Nier zgadza się na tę propozycję.

Rok 2764

Replikanci, którzy utrzymywali system i zbierali maso, zaczynają wykształcać własną świadomość.

Około roku trzytysięcznego

Większość Replikantów uzyskała świadomość. Ich rozwój jest determinowany przez ich otoczenie i jest oderwany od oryginalnych Gestaltów. Szybko rozwijają się cywilizacje i kultury, różniące się między sobą zależnie od środowiska. Są mniej więcej na poziomie średniowiecza, gromadzą się wokół starożytnych artefaktów. Mimo uzyskania świadomości przez Replikantów, kontynuują oni oczyszczanie świata z maso pod nadzorem androidów. Liczebność Legionu do tego czasu zmniejszyła się dramatycznie.

Zainspirowany legendami młody Replikant wkracza do zakazanych ruin, zwanych Jeruzalem. Wierzy, że w tej krainie spełni się jego życzenie: jego zmarła ukochana zostanie przywrócona do życia. Gdy wypowiada je na głos, z mgły formuje się kobieca postać… Tak, to jest ona, ale ma czerwone oczy… Rzuca się na młodego Replikanta i rozrywa go na strzępy, korzystając z nadludzkiej siły.

Rok 3276

Pojawia się nowy Red Eye i obejmuje dowództwo nad pozostałym Legionem.

Rok 3287

Wraz z powrotem Red Eye wraca terror Legionu. Oczyszczany i broniony przez Replikantów świat ponownie stoi na krawędzi zagłady. Pewien android wraz z czterema Replikantami rzucają wyzwanie Red Eye, który ginie w bitwie, a ostatnie oddziały Legionu zostają zniszczone. Ostatnie cząsteczki maso zostają odesłane do oryginalnego wymiaru, co kończy proces oczyszczania świata.

Rok 3288

Wraz z oczyszczeniem świata budzą się Gestalty. Świadomi Replikanci postrzegają je jednak jako „potwory”, które chcą opętać ich ciała, co prowadzi do walk między Replikantami a Gestaltami. W niektórych społecznościach, gdzie androidy miały dużą władzę, przekonano Replikantów do przyjęcia Gestaltów i pierwsze dusze wróciły do swoich ciał.

Około roku 3300

Gestalty planują powrócić do swoich ciał-Replikantów za pomocą tak zwanej ceremonii wskrzeszenia, która ma zostać dokonana za pomocą projektu Grimuar. Obudzone Gestalty, mimo podawania im stabilnego maso, zaczynają wchodzić w stan nawrotu. Gestalt Nier, który dostarczał stabilnego maso przez ostatni tysiąc lat, dochodzi do wniosku, że jeśli ten stan rzeczy się utrzyma, to nie będzie szans na ożywienie Yonah.

Historia świata NieR | Artykuł | Cross-Play

Rok 3361

Replikant Nier znajduje Grimuar Weissa, a Gestalt Nier sięga po oryginalny Grimuar Noir, aby umieścić Gestalta Yonah w jej ciele-Replikancie. Androidy Devola i Popola ustawiają Gestalta Niera jako zbawcę Gestaltów, co jest częścią programu stworzonego przez Światową Organizację Oczyszczenia i pomagają mu w jego działaniach.

Devola i Popola kierują Replikanta Niera do Grimuaru Weissa oraz do zdobycia Zapieczętowanych Wersetów, które mają przywrócić pełną moc Grimuarowi Weissowi. Próbują go też nakłonić do znalezienia Grimuaru Noir, aby doprowadzić do fuzji obydwu ksiąg. Tymczasem Gestalt Nier coraz bardziej wątpi w powodzenie projektu. Porywa Replikantkę Yonah i chce przywrócić Gestalta Yonah, a siebie samego do Replikanta Niera.

Replikant Nier i Gestalt Nier ścierają się w „Zamku Pana Cienia”. Gestalt Nier zostaje pokonany, a ponieważ Gestalt Yonah traci swoją świadomość, Replikant Yonah odzyskuje swoją. Wraz ze śmiercią Stabilnego Gestalta Niera cały projekt nie jest w stanie dalej funkcjonować, a ludzkość zmierza do nieuchronnej zagłady.

Ostatecznie wszystkie Gestalty wejdą w stan nawrotu, a Replikanci, nie posiadający zdolności prokreacji i potrzebujący danych z Gestalta, aby regenerować swoje ciało albo stworzyć nową kopię, wyginą krótko po nich. Nie jest jasne, czy Replikant Nier dokonał tego czynu zdając sobie sprawę z konsekwencji, czy nie. O ile nie zostanie znaleziony nowy stabilny Gestalt, ludzkość niebawem przestanie istnieć.


Dla tych, którzy wolą posłuchać MSainta zapraszamy tutaj:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *