Cross News

Cross News #11-17 czerwiec 2023

Witajcie w kolejnej odsłonie Cross News!

Miniony tydzień obrodził w gamingowe wydarzenia, wśród których królował wysoko oceniany event Microsoftu. Bomby prawdy spadły i choć nie miały siły rażenia atomu, gracze na całym świecie i tak mają czego wyczekiwać. Odwołane targi E3 zastąpione zostały szeregiem eventów poświęconych zbliżającym się tytułom. Wśród nich znalazły się szumnie zapowiadany Xbox Games Showcase wraz z deserem w postaci Starfield Direct, a także wydarzenia organizowane przez największych wydawców w branży – Ubisoft Forward i Capcom Showcase. Łącznie na tych czterech eventach zapowiedziano blisko 60 tytułów. O wszystkich tych wydarzeniach przeczytacie w dzisiejszym artykule z cyklu Cross News – zapraszamy do lektury!

Cross News - Microsoft

Xbox Games Showcase 2023

Nim na scenę wkroczyła odziana w zieloną (a jakżeby inaczej) suknię prowadząca event Sarah Bond, zobaczyliśmy zapowiedzi trzech wielkich tytułów mający pojawić się w przyszłości na konsolach marki Xbox. Zwiastuny Fable, South of Midnight oraz Star Wars: Outlaws już na starcie pokazały, że Microsoft pomimo pewnych tegorocznych niepowodzeń, nie ma zamiaru poddać się w walce o grającego klienta. Pokaz Xbox Games Showcase pełen był produkcji studiów zrzeszonych w rodzinie Xbox Games Studios, choć nie wszystkie tytuły doczekały się pokazu rozgrywki i daty premiery.

Jednym z takich studiów jest znane i cenione Obsidian Entertainment, które zaprezentowało swój nowy projekt – Avowed. Grę po raz pierwszy zapowiedziano jeszcze w 2020 roku, lecz do tej pory twórcy byli bardzo oszczędni w materiałach promocyjnych. Najnowszy zwiastun poza tłem fabularnym, prezentuje krótkie fragmenty walki z różnymi przeciwnikami, przy wykorzystaniu magii, broni białej czy łuku. Rozgrywka ma mocno nawiązywać do kultowego już Skyrima, zaś akcja gry rozgrywać się będzie w uniwersum serii Pillars of Eternity, również autorstwa Obsidianu. Wizualnie gra prezentuje wczesny poziom minionej generacji, więc póki co fajerwerków nie ma. Wstępna data premiery – 2024 rok.


Nie mniejszy hype podsycony został w sercach fanów gier wyścigowych, gdy na ekranach zawitał najnowszy zwiastun Forzy Motorsport. Trailer przedstawia okna modyfikacji samochodu oraz kilka fragmentów rozgrywki, z których wyłania się przepiękna oprawa audiowizualna. Dla pasjonatów motoryzacji dobrą wiadomość przekazał Chris Esaki, dyrektor kreatywny z Turn 10 Studios, który zaanonsował pojawienie się w grze wyjątkowych modeli Cadillaca V-Series.R oraz Corvetty E-Ray. Ujawniono również datę premiery gry – 10 października 2023! Nowa Forza będzie od dnia premiery dostępna w usłudze Game Pass na konsolach Xbox Seres X/S oraz na PC.

Cross News - Forza Motorsport


ATLUS przygotował dla sympatyków japońskich RPG niemałą niespodziankę. Na evencie Microsoftu zobaczyliśmy zwiastuny aż dwóch nowych projektów z serii Persona. Pierwszym jest remake trzeciej części cyklu o nazwie Persona 3 Reload która w 2024 roku ma pojawić się na konsolach Sony (PS4 i PS5), Microsoftu (Xbox One i Series X/S) oraz na komputerach osobistych. Drugim tytułem jest zupełnie nowy format – Persona 5 Tactica, która będzie taktycznym spin-offem piątej Persony, o charakterystycznym zminiaturyzowanym designie. Data premiery – 17 listopad 2023. Obie produkcje trafić mają również do usługi Game Pass.


W trakcie wydarzenia nie zabrakło wielu mniejszych, ale niezwykle obiecujących projektów. Jednym z nich jest 33 Immortals od studia Thunder Lotus, będącą nastawionym na kooperację rogalikiem w klimatach nieco nawiązujących do Hadesa, w której możliwa będzie współpraca aż 33 graczy jednocześnie. Póki co nie ujawniono daty premiery gry. Kolejnym ciekawym tytułem jest Jusant od znanego z serii Life is Strange studia Don’t Nod Entertainment. Ich nowa produkcja zapowiadana jest jako przygodówka, w której największy nacisk postawiono na eksplorację świata za pomocą wspinaczki. Wizualnie Jusant będzie kolorową kompozycją utrzymaną w stylistyce low-poly, co powinno interesująco wpłynąć na efekt końcowy. Tytuł ma zadebiutować jesienią tego roku na komputerach osobistych, a także konsolach dziewiątej generacji.


Kolejnymi rozwijanymi markami, które ograniczyły się wyłącznie do krótkiego trailera i których dat premier ciągle nie poznaliśmy, są między innymi Sanua’s Saga: Hellblade II od Ninja Theory, kolejna iteracja Yakuzy w postaci Like a Dragon Infinite Wealth, nowy dodatek do gry Fallout 76 o nazwie Atlantic City, czy też nowe IP od Atlusa – Metaphor ReFantazio. Xbox Games Showcase zakończone zostało wystąpieniem samego Phila Spencera, który podsumował event przypominając najbardziej znaczące zwiastuny, zapowiadając nową wersję konsoli Xbox Series S (która zadebiutuje 1 września tego roku), a także zaprosił na ciąg dalszy – wydarzenie dedykowane największemu obecnie przedsięwzięciu Bethesdy – Starfield Direct. Zwiastuny wszystkich wspomnianych wyżej produkcji, a także wielu niewymienionych, zobaczyć możecie na transmisji która w całości udostępniona została na oficjalnym kanale Xbox w serwisie YouTube – link.


Starfield Direct

Nim rozpoczęła się poświęcona Starfieldowi część wydarzenia, w ramach Xbox Games Showcase zobaczyliśmy nowy zwiastun najnowszego dziecka Bethesdy. Tytuł wygląda póki co fantastycznie i ma być jedną z najbardziej rozbudowanych produkcji na rynku. W grze doświadczymy zarówno eksploracji wielkich planet, jak również walk z obcymi cywilizacjami. Gra ma zaoferować aż 1000 planet do zwiedzenia, na których znajdziemy rozbudowane metropolie, bogactwo fauny i flory oraz mnóstwo tajemnic do odkrycia. Perspektywa może być dowolnie zmienia między trybem FPP i TPP, zbieranie surowców przypomina No Man’s Sky, zaś nawigacja po układach słonecznych robi świetne wrażenie. Ujawniono również długo wyczekiwaną datę premiery. Starfield zadebiutuje 6 września 2023 roku na konsolach Xbox Series X/S, komputerach osobistych oraz w ramach abonamentów Xbox/PC Game Pass.

Cross News - Starfield

Starfield Direct jest przede wszystkim rewelacyjnie poprowadzoną, 45-minutową promocją najnowszej gry Bethesdy, gdzie zobaczyć możemy przegląd kilku dużych miast, spojrzenie na kreator i system rozwoju postaci, sposób skanowania i eksplorowania nowych planet, czy system walki i skradania się. Całość przedstawiono w postaci wypowiedzi pracowników studia, z których każdy ma swój wkład w powstanie tej ogromnej, kosmicznej przygody. Największym echem odbiła się jednak ta jedna, niedobra informacja – tytuł na premierę będzie działał na konsolach Xbox Series X i S jedynie w 30 klatkach na sekundę. Twórcy nie zapowiadają pojawienia się w grze tzw. trybu wydajności.

Jeśli ktoś jest zainteresowany samym wydarzeniem Starfield Direct, można je w całości zobaczyć tutaj.


Ubisoft Forward

Francuzki wydawca zorganizował w minionym tygodniu kolejne wydarzenie z cyklu Ubisoft Forward, na którym zaprezentowano kilka głośnych i wyczekiwanych propozycji z ubisoftowego katalogu. Najwięcej czasu antenowego poświęcono najnowszej produkcji z uniwersum Avatara, nowo zapowiedzianej odsłonie Prince of Persia, wyczekiwanemu Assassin’s Creed Mirage oraz najnowszemu projektowi tworzonemu w kooperacji z Lucasfilm Games – Star Wars: Outlaws.

Otwierający główną część eventu obszerny zwiastun gry Avatar: Frontiers of Pandora uzupełniony został wypowiedzią samego twórcy uniwersum – Jamesa Camerona. Główna reżyserka produkcji – Ditte Deenfeldt z Ubisoft Massive najpierw podzieliła się z publicznością kilkoma szczegółami odnośnie samej produkcji, w tym odnośnie daty premiery, by następnie przejść do materiału wideo w którym zaprezentowano obszerne fragmenty gry z wersji na konsolę PlayStation 5. Zobaczyć na nich można różne aspekty rozgrywki, jak typowo fps-owe walki przy użyciu łuków i broni palnych, latanie na ikranie, wgląd w drzewko umiejętności oraz różnorodność odwiedzanych lokacji. Na podstawie zaprezentowanych materiałów gra wygląda zaskakująco dobrze. Jak będzie naprawdę przekonamy się jeszcze w tym roku – premiera 7 grudnia 2023 na komputerach osobistych oraz na konsolach PlayStation 5 i Xbox Series X/S.

Cross News - Avatar


Przedstawiciel oddziału Ubisoft Montpellier (znanego głównie z serii Rayman) i reżyser gry Prince of Persia The Lost Crown – Mounir Radi, zaprezentował na evencie nieco więcej szczegółów odnośnie nadchodzącej gry. Tytuł będzie dwuwymiarową platformówką w której wykorzystując magiczne moce zdobywane przez głównego bohatera, przechodzić będziemy najeżone pułapkami poziomy, rozwiązując przy tym zagadki środowiskowe. Do Księcia Persi wróci mechanika cofania czasu, jednak w nieco zmienionej formie względem tego, co znamy z trylogii Piasków Czasu. Premiera gry 18 stycznia 2024 na konsolach obecnej i poprzedniej generacji.


The Crew Motorfest to nieoficjalnie trzecia odsłona cenionej serii gier wyścigowych, której najnowsze materiały i zwiastuny zostały zaprezentowane w ramach eventu Ubisoft Forward. W przeciwieństwie do poprzednich odsłon, które obejmowały swoim zasięgiem niemal całe kontynentalne Stany Zjednoczone, Motorfest zaproponuje poruszanie się po znacznie mniejszej, tropikalnej wyspie. Mniejszy rozmiar mapy ma być jednocześnie gwarantem znacznie lepszego projektu i zagęszczenia atrakcji. Gra już teraz porównywana jest z serią Forza Horizon, zaś obecny na evencie dyrektor kreatywny ze studia Ivory Tower – Stephane Beley, przekonywał publikę o wartościach, jakie niesie za sobą ich nowa, wyścigowa propozycja.

Premiera gry 14 września 2023 na konsolach Xbox Series X/S, Xbox One, PlayStation 5, PlayStation 4 oraz na komputerach osobistych w ramach platform Ubisoftu oraz Epic Game Store.

Cross News - The Crew Motorfest


W ramach największej franczyzy francuskiego wydawcy omówiono aż trzy nadchodzące odsłony serii Assassin’s Creed. Pierwsza – Nexus VR, to przeznaczona na gogle Meta Quest przygoda, która pozwoli nam wcielić się w trzech znanych z wcześniejszych odsłon skrytobójców – Ezio, Connora oraz Kassandrę. Druga – Jade, będzie pierwszą w historii serii w pełni darmową, mobilną odsłoną z otwartym światem, która przeniesie nas do czasów Starożytnych Chin. Pierwszy wgląd w produkcję zaserwowano poprzez krótki trailer. Jednak odsłoną budzącą największe zainteresowanie jest oczywiście Assassin’s Creed Mirage.

Zaprezentowany na pokazie story trailer wprowadza nas w historię Basima, która rozgrywać się będzie w IX-wiecznym Bagdadzie. Tytuł opowie o jego początkach w klanie asasynów oraz transformacji z ulicznego złodziejaszka, do postaci którą znamy z Assassin’s Creed Valhalla. Za zaprezentowanym kilkuminutowym fragmencie gry, zobaczyć możemy jedno z pierwszych zleceń Basima, krótką cutscenkę w kryjówce asasynów oraz fragment rozgrywki prezentujący repertuar skrytobójczych technik głównego bohatera. Pod względem mechaniki zabawy gra bardzo mocno nawiązuje do początków serii (morderstwa, uciekanie strażnikom, chowanie się w tłumie), jednak urozmaiconymi wieloma nowymi możliwościami. Premiera gry 12 października 2023 zarówno na konsolach obecnej, jak i minionej generacji, a także na komputerach osobistych.


Za zakończenie świetnego wydarzenia zaprezentowano obszerny gameplay z dopiero co zapowiedzianej gry Star Wars: Outlaws, która będzie pierwszą produkcją Ubisoftu w świecie Gwiezdnych Wojen. Produkcja zapowiada jest na 2024 rok wyłącznie na komputery osobiste i konsole dziewiątej generacji. Cały dwugodzinny stream z wydarzenia Ubisoft Forward możecie zobaczyć pod tym linkiem na oficjalnym kanale YouTube Ubisoftu.


Capcom Showcase

Ostatnim ważnym wydarzeniem o którym dzisiaj wspomnimy, to zaprezentowany 12 czerwca Capcom Showcase. Niestety mimo iż mówimy o jednym z najlepszych wydawców gier ostatnich lat, mającym w swoim katalogu mnóstwo wybitnych marek, pod względem organizacji eventu wypełnionego zapowiedziami, japoński wydawca wypadł zdecydowanie najsłabiej względem konkurencyjnych imprez. Właściwą część imprezy poprzedził 30-minutowy tzw. Pre-Show, w trakcie którego przeprowadzono rozmowy z Aleksem Le – aktorem podkładającym głos pod Luke’a w serii Street Fighter oraz odpowiadającym w Capcomie za lokalizacje Andrew Alfonso.

Wydarzenie rozpoczęła zapowiedź Kunitsu-Gami: Path of the Goddess, czyli nowej marki ze stajni Capcomu, którą zaprezentowano wcześniej  na Xbox Games Showcase. Tytuł będzie trzecioosobową grą akcji utrzymaną w kolorowej i dynamicznej stylistyce, która inspirację ma czerpać głównie z japońskiej mitologii. Produkcja powstaje na silniku RE Engine i ma zadebiutować wyłącznie na konsolach obecnej generacji oraz PC. Data premiery nie została nawet w przybliżeniu określona.

Cross News - Path of the Goddess


Najciekawszą zapowiedzią która zadebiutowała na Capcom Showcase, były najświeższe materiały z gry Dragon’s Dogma II. Po zaprezentowaniu zwiastuna, reżyser gry Hideaki Itsuno podzielił się kilkoma szczegółami na temat sequela. Podobnie jak to miało miejsce w pierwszej odsłonie z 2012 roku, gra zaproponuje graczom system tzw. Pionków (Pawns), czyli własnoręcznie kreowanych towarzyszy, które sterowane będą przez sztuczną inteligencję oraz których wypożyczać będziemy mogli innymi graczom. Koncepcyjnie Capcom ponownie zaproponuje pełną akcji przygodę w klimacie dark fantasy, która ma być bezpośrednią kontynuacją Dragon’s Dogma: Dark Arisen. Podobnie jak wszystkie najnowsze produkcje Capcomu, również ta powstaje na silniku RE Engine i ma ukazać się na konsolach PlayStation 5, Xbox Series X/S oraz na komputerach osobistych. Data premiery – nieznana.

Wśród wielu innych tytułów zaprezentowanych na evencie, znajdziecie również zwiastuny między innymi Exoprimal, trylogii Apollo Justice Ace Attorney, nowej zawartości do wydanego ostatnio Street Fighter 6, odświeżonej wersji gry Ghost Trick: Phantom Detective, czy trybu VR Mode dla wydanego w kwietniu Resident Evil 4, który dedykowany zostanie wyłącznie goglom PlayStation VR2. Całość wydarzenia możecie zobaczyć w tym miejscu na oficjalnym kanale YouTube Capcomu.

To wszystko na dzisiaj! Do zobaczenia w kolejnym Cross News!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *