Cross News

Cross News #7-13 stycznia 2024

Witajcie w kolejnej odsłonie Cross News!

Miniony tydzień minął pod znakiem szeroko komentowanej wersji demonstracyjnej gry Prince of Persia: The Lost Crown. Ponadto embargo na recenzje spadło tydzień przed premierą i w sieci pojawiły się już pierwsze teksty oceniające najnowszą grę Ubisoftu. O wstępnych ocenach, a także moich pierwszych wrażeniach z dema, przeczytacie w dzisiejszej odsłonie Cross News. Zapraszam do lektury!

Prince of Persia: The Lost Crown nadchodzi!

Premiera najnowszej odsłony Księcia Persji już czyha za rogiem, a lokomotywa oczekiwań rozpędza się do maksymalnej prędkości. Ubisoft na swoim oficjalnym kanale YouTube opublikował premierowy zwiastun gry (wideo poniżej), a także udostępnił krótką wersję demonstracyjną. Demo jest możliwe do pobrania w PlayStation Store (na konsolach PS4 i PS5), Xbox Store, Nintendo eShop, a na komputerach osobistych w ramach sklepów Ubisoft Store i Epic Games Store.

Pierwsze recenzje pojawiły się już na tydzień przed premierą gry i są dla na najnowszej produkcji Ubisoftu bardzo pozytywne. The Lost Crown chwalone jest za świetnie zrealizowany system walki, eksplorację mapy wypełnionej pułapkami i zagadkami, dobre wykorzystanie elementów metroidvanii, przemyślany system boskich mocy i ulepszeń bohatera, a także poziom optymalizacji i dopracowania gry. Z mankamentów z kolei najczęściej wymienia się słabą fabułę, kiepską i nieco przestarzałą oprawę wizualną oraz wyraźnie słabszy od reszty gry prolog. Jeżeli zastanawiacie się jeszcze nad kupnem najnowszej propozycji Ubisoftu, to zbiór pozytywnych recenzji powinien skutecznie was do tego przekonać. Premiera najnowszego Prince of Persia już w najbliższy czwartek 18 stycznia.

Wrażenia z ogrania dema

Hrabia: The Lost Crown jeszcze nie przekreślam, bo bardzo możliwe, że faktycznie okaże się świetną platformówką 2,5D. Wersja demonstracyjna dosyć nieoczekiwanie mnie jednak zawiodła. A może po prostu oczekiwałem po niej zbyt wiele? Nie chodzi tu o jakość samej gry, bo ta już na tym etapie prezentuje kilka bardzo dobrych cech solidnej metrodvanii. Problemem jest konstrukcja samego dema, które nie prezentuje praktycznie niczego ciekawego, a swoją długością i sposobem jego zakończenia potrafi bardzo mocno rozczarować.

Udostępniony przez Ubisoft fragment jest bardzo krótki. Pierwsze ukończenie dema pomimo czytania wszystkich opisów i oglądania cutscenek, zajęło mi jakieś 30 minut. Totalnie nie kupuję póki co oprawy graficznej, która w moich oczach razi niskim budżetem i mobilkowym rodowodem. W demie w skróconej formie zaprezentowano między innymi system boskich mocy, wzmacniających amuletów i ulepszeń wykupywanych u sklepikarzy za zebrane kryształki. Nie zauważyłem tu jakichś rażących błędów i raczej przeszedłem obok tych elementów obojętnie. A co nowy Książę robi dobrze? Na pierwszym planie to, co w platformowej metroidvanii najważniejsze, czyli cały wachlarz bazowych mechanik – bieganie, skakanie, parowanie, dashowanie, odbijanie od ścian itd. Na bardzo przyzwoitym poziomie stoi również udźwiękowienie gry. Do cyfrowego sklepu jeszcze nie biegnę, ale wpisuję tytuł na listę wysokich priorytetów do ogrania na ten rok.


Wo Long: Fallen Dynasty Complete Edition

Japoński wydawca Koei Tecmo zapowiedział ponowne wydanie zeszłorocznego soulslike’a Wo Long: Fallen Dynasty. Pozytywnie przyjęta gra autorstwa studia Team Ninja doczeka się wersji Complete Edition. Zestaw poza bazową grą, zawierał będzie wszystkie trzy wydane do tej pory rozszerzenia – Battle of Zhongyuan, Conquerer of Jiangdong oraz Upheaval in Jingxiang, a także dodatkowe cyfrowe prezenty wewnątrz samej gry. Pakiet trafi na komputery osobiste oraz na konsole Xbox One, Xbox Series X/S, PlayStation 4 i PlayStation 5. Premiera 7 lutego 2024.


Resident Evil Revelations z nową aktualizacją

Capcom w minionym tygodniu sprawił niemałą niespodziankę, wprowadzając aktualizację do Resident Evil Revelations. Spin-off z Jill i Chrisem w rolach głównych zadebiutował w 2012 roku na konsoli Nintendo 3DS, po czym trafił na wiele konkurencyjnych platform, takich jak konsole PlayStation 3 i 4, Xboksy 360 i One, Nintendo Switch, a także na komputery osobiste.

Szybko okazało się, że jedyną nowością jaką producent wprowadził do gry jest dodatkowe zabezpieczenie DRM. Blokuje ono możliwość instalowania modów do gry, a także negatywnie wpływa na wydajność programu. Nietrudno się domyślić, że fani bawiący się ciągle z RE: Revelations nie byli zadowoleni. Tym samym gra po ponad dekadzie obecności na rynku doczekała się konkretnego review bombingu na Steamie, w ciągu czterech ostatnich dni otrzymując ponad 300 negatywnych recenzji.


Kolejny pokaz Alone in the Dark

Na kanale Game Informer w serwisie YouTube pojawił się najnowszy materiał z gry Alone in the Dark. W ponad 17-minutowym filmie zaprezentowano wiele elementów rozgrywki, takich jak system walki bronią palną i białą, mechanikę miotania w przeciwników dedykowanymi do tego przedmiotami, łamigłówki i eksplorowanie nowych pomieszczeń. Całość fragmentu pokazano z perspektywy tylko jednej z postaci – Emily Hartwood i emanuje z niego ogrom zapożyczeń z najnowszych remake’ów Capcomu. Reboot Alone in the Dark był już wielokrotnie przekładany, a jego najnowsza data premiery to 20 marca 2024 roku. Tytuł ukaże się na konsolach PlayStation 5, Xbox Series X/S oraz PC.


Alan Wake w kolejnej grze!

Ciekawą niespodzianką okazała się informacja o nawiązaniu współpracy studia Remedy Entertainment ze studiem Behaviour Interactive. Owocem tej kooperacji będzie dodanie głównego bohatera najnowszego hitu Remedy – Alana Wake’a, do najbardziej rozwijanego projektu studia Behaviour – Dead by Daylight. Pisarz wystąpi w niej w roli ocalałego, który podobnie jak wszyscy jego poprzednicy, wniesie do gry trzy nowe unikatowe perki.

Podobieństwo Alana Wake’a opiera się na fizycznym aktorze tej postaci, Ilkce Villi, […] oczywiście rozdział nie byłby kompletny bez kultowego głosu Alana Wake’a, ożywionego w grze przez Matthew Porrettę. Powtórzył on swoją rolę w Dead by Daylight, nagrywając wiele oryginalnych kwestii głosowych.

Więcej informacji na temat DLC, wliczając szczegółowy opis perków, znajdziecie w ogłoszeniu na oficjalnej stronie gry. Dodatek zadebiutuje 30 stycznia na wszystkich platformach, na których gra jest dostępna.


Nadchodzące pokazy Microsoftu i Sony

W przyszłym tygodniu będziemy świadkami pierwszego w tym roku gamingowego pokazu, którego motywem przewodnim będzie przybliżenie graczom zbliżających się premier na konsole Microsoftu. Na oficjalnym koncie Xboxa w serwisie X, pojawiła się zapowiedź wydarzenia zatytułowanego Developer_Direct. Event odbędzie się 18 stycznia o godzinie 21:00 czasu polskiego. Podczas pokazu zaprezentowane mają być między innymi gry Avowed od Obsidian Enterteinment, Senua’s Saga: Hellblade 2 od Ninja Theory oraz Ara: History Untold od studia Oxide Games. Według zapowiedzi umieszczonej na oficjalnej stronie Xboksa, od razu po zakończeniu programu Developer_Direct, pałeczkę przejmie ZeniMax Online Studios, które omówi nadchodzące w 2024 roku nowości w grze The Elder Scrolls Online. Wydarzenie będzie można śledzić na oficjalnych kanałach Xboksa w serwisach YouTube i Twitch.

Naturalną odpowiedzą z obozu niebieskich byłaby zapowiedź własnego wydarzenia w ramach znanego cyklu State of Play. Event ten nie został jeszcze oficjalnie potwierdzony, jednak po sieci krąży coraz więcej plotek głoszących zorganizowanie pokazu jeszcze w tym miesiącu. Podobno mają się na nim pojawić takie tytuły jak Rise of the Ronin czy Final Fantasy VII: Rebirth. Gdy tylko dowiemy się czegoś więcej, z pewnością przeczytacie o tym na łamach naszych podsumowań!

To wszystko na dzisiaj. Do zobaczenia za tydzień!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *