Cross News

Cross News #22-28 października 2023

Witajcie w kolejnej odsłonie Cross News!

Alan Wake II w piątek ujrzał światło dzienne i z miejsca stał się kandydatem do największych branżowych nagród za 2023 rok. Najnowsza gra studia Remedy Enterteinment zebrała ogromną ilość maksymalnych not, więc jeśli jeszcze ktoś się waha, co ogrywać w tegoroczne Halloween – opowieść o agentce FBI poszukującej tytułowego pisarza, być może jest najlepszym wyborem. O pierwszym kontakcie z grą i swoich wstępnych wrażeniach, opowie dzisiaj jeden z redaktorów naszego portalu! Zaczniemy jednak od głównego tematu dzisiejszego artykułu, czyli zestawienia najciekawszych premier listopada. Zapraszamy do lektury!

Cross News - Premiery Listopad

2 listopada 2023RoboCop: Rogue City

PlayStation 5, Xbox Series X/S, PC

Rozpoczynamy zestawienie premier listopada od najnowszej propozycji polskiego studia Teyon. W grze, jak nietrudno się domyślić, wcielimy się w tytułowego RoboCopa, walczącego z przestępczością na ulicach Detroit. Pod kątem mechaniki, gra zapowiadana jest jako dynamiczny FPS, w którym poza ulicznymi bandytami, mierzyć się będziemy z robotami bojowymi OmniCorpu. W główną postać wcielił się Peter Weller, aktor znany z odgrywania roli sierżanta Murphy’ego w dwóch pierwszych filmach o RoboCopie.

Po fatalnym Rambo: The Video Game (oceny na poziomie 2-3/10) oraz nieco lepszym Terminator: Resistance (oceny 5-6/10), ciężko być hurra-optymistą w zakresie najnowszej produkcji Teyonu. Dotychczasowe zwiastuny również nie powalają i nie wróżą wybitnej jakości gry. Pozostaje mieć nadzieję, że tendencja wznosząca studia się utrzyma i ich najnowsza produkcja nie zawiedzie. W ramach zamówień przedpremierowych, dostępna jest standardowa wersja gry za 232 zł, a także edycja rozszerzona, tzw. Alex Murphy Edition w cenie 275 zł. W ramach tej drugiej, poza samą grą otrzymamy również cyfrowego artbooka, zestaw dodatkowych broni w grze, pancerz wzorowany pierwszym filmem o RoboCopie, a także 48-godzinny wcześniejszy dostęp do gry.


6 listopada 2023Football Manager 2024

PC, PlayStation 5,  Xbox Series X/S, Xbox One, Nintendo Switch

W zasadzie poza tytułem niczego więcej dodawać nie trzeba. Coroczna porcja menedżerskiej zabawy piłkarskiej, zadebiutuje w tym roku 6 listopada. Wersja 2024 jest już dwudziestą odsłoną popularnego cyklu i według twórców ze studia Sports Interactive, ostatnią przed zmianą silnika. W grze pojawi się możliwość przeniesienia postępów z Football Managera 2023.


8-9 listopada 2023Like a Dragon Gaiden: The Man Who Erased His Name

Xbox Series X/S, PlayStation 5, Xbox One, PlayStation 4, PC

Przygodowa gra akcji będąca poboczną odsłoną serii Lika a Dragon, wcześniej znanej jako seria Yakuza. Wydarzenia z Gaiden mają miejsce pomiędzy epizodami ukazanymi w grach Yakuza 6 The Song of Life, a zaplanowanym na przyszły rok Like a Dragon: Infinite Wealth. Głównym bohaterem gry ponownie będzie Kazuma Kiryu. Tytuł promowany jest szumnie zapowiadanym powrotem do korzeni, czyli wykorzystaniu zręcznościowego systemu walki, rodem z pierwszych odsłon Yakuzy. Nie zabraknie oczywiście charakterystycznych dla serii mini-gier i aktywności pobocznych, które znacząco wypełnią graczom czas, pomiędzy głównym wątkiem fabularnym.


10 listopada 2023Call of Duty: Modern Warfare III

PC, PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X/S, Xbox One

Minął już równy rok od debiutu odnowionego Modern Warfare II, z którym związana była podwójna recenzja na naszym portalu, osobno kampanii singleplayer, a po miesiącu trybu multiplayer. Nasz specjalista od CoDów – Tom, również i tym razem pragnie zakasać rękawy i utonąć w pełnym akcji hicie Activision. Czy po raz kolejny uda się pokonać owocowego mędrca o wątpliwej reputacji, w wyścigu o to, kto pierwszy opublikuje swoją recenzję? Miejmy nadzieję! Urlop zaplanowany (prawda Tom?), więc ponownie będziemy za Tomasza trzymali kciuki!

Odnośnie do samej gry. Modern Warfare III to zarówno kontynuacja zeszłorocznej odsłony o numerze dwa, jak również remake gry o tej samej nazwie, wydanej w 2011 roku na komputerach osobistych i konsolach siódmej generacji. Za tę odsłonę nie odpowiada jednak studio Infinity Ward (autorzy dwóch poprzednich części podserii Modern Warfare), a twórcy ze studia Sledgehammer Games, których ostatnimi projektami w zakresie serii Call of Duty, były odsłony WWII z 2017 roku oraz Vanguard z 2021. Teoretycznie nie wróży to zbyt dobrze, jednak przy tym projekcie twórcom ze Sledgehammer asystuje aż 8 innych studiów, w tych wspomniane Infinity Ward, Raven Sofware, High Moon Studios, czy Toys for Bob. W praktyce więc, ogromna część rodziny Activision skupiona jest obecnie na domknięciu trylogii Modern Warfare, co być może przełoży się na najlepszą z dotychczasowych odsłon w 20-letniej już serii.


14 listopada 2023Turok 3: Shadow of Oblivion Remastered

PC, PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X/S, Xbox One, Nintendo Switch

Remaster gry Turok 3: Shadow of Oblivion, która pierwotnie ukazała się w 2000 roku, jako tytuł ekskluzywny dla konsoli Nintendo 64. Najnowsze odświeżenie będzie więc pierwszą możliwością ogrania tego tytułu na innych platformach. Za grę odpowiada amerykańskie Nightdive Studios, które ostatnimi latami dało się poznać wieloma świetnymi remasterami, jak Quake, Quake II, czy Shadow Man Remastered. Ich najnowszy projekt jest jednocześnie zamknięciem trylogii odświeżeń w ramach serii Turok, po zremasterowanym Turok: Dinosaur Hunter z 2015 roku oraz Turok 2: Seeds of Evil z 2017.


17 listopada 2023Super Mario RPG

Nintendo Switch

Nintendo dopiero co wydało prawdziwy hit w postaci Super Mario Bros. Wonder (z którego pierwsze wrażenia opisywaliśmy tydzień temu), a w listopadzie czeka nas kolejna duża premiera. Super Mario RPG to remake gry Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars, która wydana została w 1996 roku na konsoli SNES. Na tle pozostałych gier o hydraulikach poszukujących księżniczki, RPG wyróżnia się izometrycznym widokiem, turowym systemem walki drużynowej, a także nietypowym sojuszem Mario i Bowsera, którzy łączą siły, aby pokonać większe zagrożenie i odbudować Gwiezdną Drogą. Muzykę do gry stworzyła znana japońska kompozytorka Yōko Shimomura.


17 listopada 2023Persona 5 Tactica

Nintendo Switch, PlayStation 5, Xbox Series X/S, PlayStation 4, Xbox One, PC

Spin-off popularnej i niezwykle wysoko ocenianej gry Persona 5 z 2017 roku. Najnowsze dzieło studia Atlus koncentrować się będzie na przygodach Widmowych Złodziei (Phantom Thieves), którzy we współpracy z niejaką Eriną, walczyć będą z organizacją wojskową o nazwie Legoniści. Pod względem mechaniki rozgrywki, Tactica różnić się będzie od głównych odsłon serii. Gra zapowiadana jest jako taktyczna strategia z elementami RPG, w której starcia odbywać się będą na dedykowanych, trójwymiarowych planszach. Persona 5 Tactica jest już dostępna w przedsprzedaży w dwóch wersjach – standardowej za cenę 269 zł, a także wersji deluxe za 349 zł. Ta druga, oprócz bazowej gry, zawiera szereg opcjonalnej zawartości cyfrowej, do wykorzystania w trakcie zabawy, jak np. możliwość przyzwania dodatkowych Person, czy około 10 bonusowych modelów broni.

Cross News - XboxXbox Partner Preview

W środę 25 października odbył się półgodzinny pokaz o nazwie Xbox Partner Preview. Motywem przewodnim było zaprezentowanie zwiastunów gier niezwiązanych bezpośrednio z grupą Xbox Game Studios. Prezentacja rozpoczęta została najnowszym trailerem gry Like a Dragon: Infinite Wealth, którego premiera odbędzie się 26 stycznia 2024 roku. Materiał skupiony jest na zaprezentowaniu mini-gier i dodatkowych aktywności wykonywanych przez Ichibana – jednego z dwóch głównych bohaterów gry. Na rajskiej wyspie Dondoko Island będziemy mieli możliwość łowienia rybek, dekorowania swojego domu na plaży oraz oczywiście wzięcia udziału w niejednej bójce. A to wszystko w środku zimy, czego chcieć więcej!

Dungeons of Hinterberg to bardzo ciekawie zapowiadający się, debiutancki projekt austriackiego studia Microbirds Games. Dyrektor techniczny Philipp Seifried i dyrektor artystyczna Regina Reisinger, dostali na pokazie Microsoftu kilka minut, by zaprezentować tytuł na nowym zwiastunie. Choć kolorowa oprawa graficzna robi świetne wrażenie, a sama gra zapowiada się na bardzo fajną mieszankę różnych gatunków, tak zaprezentowane fragmenty gry nie grzeszą optymalizacją. Twórcy mają jeszcze czas na dopracowanie produktu, bowiem nie podali jeszcze daty premiery. Wiadomo natomiast, że trafi ona na komputery osobiste, konsole Xbox Series X/S oraz premierowo do usługi Xbox Game Pass.

Manor Lords to bardzo ciekawy przypadek średniowiecznej gry strategicznej, bo tworzonej przez jednego człowieka! W dodatku naszego rodaka – Grzegorza Stycznia, który założył jednoosobowe studio Slavic Magic. Microsoft postanowił zaprezentować na swoim pokazie najnowszy zwiastun jego gry. Strategia skupiona będzie nie tylko na widowiskowych bitwach pomiędzy armiami, ale również na rozbudowie wioski/miasta i sprawnym zarządzaniu nim. Trzymamy kciuki za Grzegorza, aby zdołał dokończyć swoją grę i bez przeszkód mógł ją wydać w niedalekiej przyszłości!

Xbox Partner Preview to także kilka mniejszych zwiastunów, miedzy innymi gier Ark: Survival Ascended, Spirit of the North 2, The Finals, czy RoboCop: Rogue City. Zaprezentowano również ostatnią, przedpremierową próbkę Alana Wake’a II. Cały pokaz można zobaczyć z odtworzenia na oficjalnych kanałach marki Xbox w serwisach YouTube i Twitch.tv.


Alan Wake II – gra roku?

Najnowsza produkcja studia Remedy Enterteiment rozbiła w minionym tygodniu dorodną piniatę z dziesiątkami. Najwyższe oceny wysypały się jak grzyby po deszczu i wiele redakcji chórem ogłosiło, że Alan Wake II jest arcydziełem! Gra chwalona jest za bardzo dobrą historię, ciekawych bohaterów, warstwę artystyczną całości, a także bardzo dobrą optymalizację na wszystkich platformach. Z okazji premiery na platformie YouTube zamieszczono premierowy zwiastun gry, który obrazuje kilka fragmentów, zarówno z epizodów rozgrywanych Alanem, jak i agentką Sagą Anderson. Ponownie wracamy do Bright Falls, aby rozwikłać niewyjaśnioną do tej pory zagadkę zaginięcia pisarza oraz jego żony.

Pierwsze wrażenia

Hagen: Jako fan oryginału, który śledził sequel od pierwszej zapowiedzi, czekałem na dzień premiery Alana Wake’a II jak na wcześniejsze Boże Narodzenie. Po uruchomieniu zostałem z miejsca zaatakowany sceną, w której klimat wylewał się wręcz z ekranu, natomiast na widok karty tytułowej przyspieszyło mi serce. Oficjalnie jest to survival horror, a przynajmniej na taki gatunek wskazuje Remedy. Z survivalem mogę się zgodzić, jednak – i to muszę zakomunikować z przykrością – element horroru w grze stoi na poziomie w najlepszym przypadku średnim. Mam już za sobą jakąś 1/3 gry i straszenie ogranicza się do bardzo powtarzalnych jumpscare’ów, w formie niespodziewanych i szybkich przebitek na rozmazane i krzyczące coś twarze różnych postaci. Wrogowie nie są też tym razem anonsowani głośnymi dźwiękami, czy spowolnieniem czasu jak w oryginale. Po prostu trzeba mieć się na baczności i oczy dookoła głowy. Tak w rozdziałach Sagi jak i przede wszystkim Alana, graczowi towarzyszy stałe poczucie zagrożenia, niepewności, a właściwie i beznadziei sytuacji w jakiej się znaleźli. Z tym Finowie z Remedy poradzili sobie świetnie bez dwóch zdań. Strachu jednak, choć sytuacja ma się lepiej niż w jedynce, nadal w tym niewiele.

O fabule na ten moment nie chcę się rozpisywać, bo z uwagi na przyjęte założenia, wiele rzeczy potrafi zmienić się w Alanie Wake’u II jak w kalejdoskopie. Co do niektórych wątków, mam swoje podejrzenia. Twórcy zdają się bowiem raz za razem zadawać graczom pytania, czy nasuwają im pewne skojarzenia z elementami fabularnymi części pierwszej – ale czekam na ich rozwój. Alan Wake II nie wydaje się być bowiem grą, którą dałoby się opisać w kawałkach, bez znajomości całej produkcji.


Metal Gear Solid Delta i MGS Master Collection

No i stało się! Po wielu latach posuchy w uniwersum Metal Gear, w minionym tygodniu fani Solidnego Węża doczekali się premiery zestawu reklamowanego jako Master Collection Vol.1. Pakiet zawiera trzy pierwsze odsłony serii Metal Gear Solid, dwie wcześniejsze gry z platformy MSX – Metal Gear i Metal Gear 2: Solid Snake, a także wiele dodatkowej zawartości. Zgodnie z tym co widzieliśmy na materiałach promocyjnych, nie ma tu mowy o żadnych remasterach, a zwyczajnych portach starych gier na nowe konsole. Gry te nie posiadają podbicia rozdzielczości, ulepszenia tekstur czy udogodnień w zakresie wydajności programu. Marek Makuła w swojej recenzji w serwisie Eurogamer wprost stwierdził, że „to surowe porty służące bardziej jako muzeum Metal Gear, niż uwspółcześnione wydanie pozwalające komfortowo cieszyć się klasycznymi grami na nowych platformach.”.

Zestaw Metal Gear Solid Master Collection Vol.1 doczekał się swojej premiery na komputerach osobistych, a także na konsolach PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X/S i Nintendo Switch. Ciekawym zabiegiem, jest możliwość kupna całego zestawu za 275 zł, lub każdej z odsłon osobno, za około 90 zł. Warto również pamiętać, że dwa pierwsze Metal Geary  dokooptowane zostały do pierwszej części Metal Gear Solid, a nie jak to miało miejsce w remasterze HD Collection z konsol PS3 i Xbox 360, do części trzeciej.

Pozostając jeszcze przy legendarnej serii Hideo Kojimy, w sieci pojawił się pierwszy krótki pokaz gry Metal Gear Solid Delta. Gra zapowiadana jest jako remake MGS3: Snake Eater i twórcy mocno wzięli sobie za cel, bardzo mocne przywiązanie do oryginału. Zaprezentowane ujęcia wyglądają przepięknie i wszystko wskazuje na to, że odświeżenie nie zmieni starego gameplay’u. Czy to dobrze? Zdania są oczywiście podzielone, a jak wiadomo, wszystkich zadowolić się nie da.

Cross News - PC

The Evil Within 2 do ogrania za darmo

Użytkownicy platformy Epic Games mają w tym tygodniu możliwość dodania do swojej bazy gier, darmowej kopii The Evil Within 2 z 2017 roku. W zeszłym tygodniu darmową promocją objęty była pierwsza część gry, co wraz z sequelem jest świetnym zestawem na tegoroczne święto Halloween. Druga odsłona kontynuuje historię detektywa Sebastiana Castellanosa. Oprócz wysoko ocenianego horroru Tango Gameworks, gracze mają możliwość dodania do swojej cyfrowej kolekcji również gry Tandem: A Tale of Shadows. Debiutancki projekt studia Monochrome Paris, proponuje kilka świeżych patentów w gatunku gier platformowo-logicznych. Całość zabawy jest przy tym dosyć krótka, do zamknięcia w około 5-6 godzin. Polecamy dać jej szansę!

Obie wymienionej wyżej produkcje można dodać do swojego konta do 2 listopada. Zapowiedziano również kolejne tytuły, które darmowo udostępnione zostaną w sklepie Epic Games Store po tym terminie. Będą to F.I.S.T.: Forged In Shadow Torch – dwuwymiarowa platformówka z elementami metroidvanii, której recenzję autorstwa Chrno przeczytacie na łamach naszego portalu, a także kolorowa gra Turnip Boy Commits Tax Evasion, czyli RPG-owa przygoda wesołej rzepki, której losy śledzimy z lotu ptaka.

To wszystko w dzisiejszym podsumowaniu, do zobaczenia za tydzień!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *