Cross News

Cross News #7-13 maj 2023

Witajcie w kolejnej odsłonie Cross News!

Od najgorszej premiery tego roku, z której pierwsze wrażenia mogliście przeczytać w poprzednim artykule, w tym tygodniu płynnie przechodzimy do premiery prawdopodobnie najlepszej. The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom wjechał z przytupem w czytniki naszych Switchów, nie zostawiając złudzeń, kto będzie głównym kandydatem do nagród GOTY za 2023 rok. Najwyższe noty posypały się jak z rękawa, między innymi od redakcji IGN, The Gamer, CheckPointGaming, a także od polskich recenzentów. W serwisie Metacritic, nowa Zelda może pochwalić się aż 96 punktami metascore, bazując na 87 recenzjach. Jeżeli ogrywacie już nową przygodę Linka – koniecznie dajcie znać w komentarzach, jak Wasze pierwsze wrażenia z gry!

Cross News - NintendoHollow Knight: Silksong opóźnione

Rozpoczynamy dzisiejsze zestawienie od smutnej wiadomości dla fanów gry Hollow Knight. Druga odsłona o podtytule Silksong, została oficjalnie opóźniona, o czym w minionym tygodniu poinformował na Twitterze Matthew Griffin ze studia Team Cherry.

Planowaliśmy premierę w pierwszej połowie 2023 roku, ale prace nad rozwojem gry wciąż trwają. Jesteśmy podekscytowani tym, jak gra się kształtuje i do jakich rozmiarów urosła, więc chcemy poświęcić trochę czasu, aby uczynić grę tak dobrą, jak to tylko możliwe.

– Matthew Griffin, Team Cherry

Daty premiery niestety jak nie było, tak dalej nie ma. Z wcześniej publikowanych materiałów wiadomo jedynie, o planowanej dystrybucji na konsolach Sony – PlayStation 4 i 5,  Xbox Series X/S, Nintendo Switch oraz na komputerach osobistych. Gra od dnia premiery ma być również dostępna w usłudze Xbox Game Pass.


Czar opóźnień – Amnesia: The Bunker, Hogwarts Legacy

Hollow Knight: Silksong to nie jedyna produkcja, która w minionych dniach zaliczyła opóźnienie. Do grona wybrańców dołączył również ostatni z przewidywanych portów gry Hogwarts Legacy, o czym studio Avalanche Software poinformowało za pomocą Twittera. Wersja na konsolę Nintendo Switch miała ukazać się 25 lipca 2023, jednak z powodu niezadowalających efektów prac na obecnym etapie, twórcy postanowili przesunąć premierę tej wersji o kilka miesięcy. Nowa data premiery to 14 listopad 2023. Zamiast więc popłynąć z modnym ostatnio nurtem i wydać grę niedokończoną lub niezoptymalizowaną, twórcy dają sobie kilka dodatkowych miesięcy pracy. Doceniamy!

Kolejnym tytułem który zaliczy opóźnienie, choć już nie tak okazałe, jest Amnesia: The Bunker. Na Twitterze pojawiła się oficjalna informacja od studia Frictional Games, w której twórcy tłumacząc się problemami certyfikacyjnymi, zapowiadają premierę gry na 6 czerwca. Pierwotnie gra miała ukazać się dwa tygodnie wcześniej – 23 maja. Pozytywną informacją z kolei jest zapowiedź darmowego dema, które dostępne będzie do przetestowania na platformie Steam od 22 maja. Docelowo gra ukarze się na komputerach osobistych, a także konsolach Xbox One, Xbox Series X/S oraz PlayStation 4.


20-lecie Guerrilla Games

Na oficjalnym blogu marki PlayStation pojawił się obszerny wpis traktujący o 20 rocznicy powstania studia Guerrilla Games – twórców serii Killzone oraz Horizon. Dyrektor niderlandzkiego studia – Jan-Bart van Beek, dzieli się w nim wieloma wspomnieniami, od założenia studia w 2003 roku, poprzez 10-letni okres rozwoju marki Killzone, zakończony odsłoną Shadow Fall z 2013 roku, rozwój zaprezentowanego po raz pierwszy na targach E3 w 2015 roku uniwersum Horizon Zero Dawn, aż po najnowsze osiągnięcia w zakresie wykorzystania konsoli PlayStation 5 oraz technologii VR. Guerrilla Games przez te 20 lat, stało się jednym z czołowych twórców projektujących gry na wyłączność platform Sony. Poza wspominkowym tekstem na blogu, na oficjalnym kanale YouTube studia zamieszczony został krótki film dziękujący fanom za 20 lat wsparcia.

Poza wspominkami, van Beek pochwalił się również ostatnimi sukcesami związanymi z marką Horizon. Łączna liczba 32,7 milionów sprzedanych egzemplarzy dla serii która liczy dopiero trzy tytuły (dwa główne oraz jeden przeznaczony na gogle PSVR2), to fantastyczny wynik. Biorąc jednak pod uwagę świeżość odsłony Forbidden West, wynik ten będzie dalej śrubowany. Gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów!

Cross News - Horizon Franchise


Remnat II

W serwisie YouTube miejsce miała ponad dwugodzinna transmisja na żywo, w trakcie której zaprezentowano pokaźny materiał z powstającej gry Remnant II. Tytuł zapowiadany jest jako kontynuacja ciepło przyjętego Remnant: From the Ashes z 2019 roku od studia Gunfire Games. Panowie o pseudonimach admiralbahroo oraz tragic ze studia Gunfire, zaprezentowali w trakcie tych dwóch godzin kilka lokacji, pokazali możliwości modyfikowania ekwipunku oraz rozwoju naszej postaci, a także  wiele starć z różnymi rodzajami przeciwników. Zwieńczeniem materiału jest prezentacja kilku pojedynków z bossami. Szeroko omówiono również różnice w stosunku do pierwszej odsłony gry oraz akcenty nad którymi skupili się twórcy kontynuacji. Gra ma ukazać się w sierpniu 2023 roku, na konsolach PlayStation 5, Xbox Series X/S oraz PC.


Diablo IV Developer Update

10 maja na oficjalnym kanale marki Diablo w serwisie YouTube, odbyła się transmisja z cyklu Developer Update na temat nadchodzącej, czwartej odsłony serii Diablo. Czteroosobowa ekipa twórców, w składzie Adam Fletcher (community lead), Rod Ferguson (franchise general manager), Joe Piepiora (game director) oraz Kegan Clark (product management), omówili wiele szczegółów na temat rozwoju i popremierowego wsparcia Diablo IV. Twórcy ze studia Blizzard Entertainment planują regularne odświeżanie gry o nowe sezony w cyklu 3-miesięcznym, co da łącznie 4 sezony rocznie.

Pierwszy sezon Diablo IV wystartuje w połowie lipca 2023 roku. Wraz z rozpoczęciem każdego sezonu, w grze sprzedawane będą karnety bojowe, tzw. Battle Pass. Oprócz wersji darmowej, która zawierać będzie mocno ograniczone nagrody, dostępna będzie również wersja płatna przepustki, wyceniona na 10 dolarów (43 złote), a także wersja premium warta 25 dolarów (113 złotych). Na oficjalnej stronie Blizzarda pojawił się artykuł, który omawia nowości proponowane przez czwartą część Diablo.

Cross News - Diablo IV Developer Update

Każdy karnet bojowy będzie oferować 27 darmowych rang oraz 63 rangi premium. Darmowe rangi zapewniają elementy ozdobne oraz rozżarzony popiół za zabijanie demonów. Rozżarzony popiół to zasób, za który można nabyć błogosławieństwa sezonowe, które zapewniają premie do PD, złota lub oboli, w zależności od tego, które błogosławieństwo zostanie zakupione. Gracze mogą aktywować więcej niż jedno błogosławieństwo sezonowe jednocześnie i mogą wykorzystać dodatkowy popiół, aby ulepszyć otrzymywane premie. Premie zapewniane przez błogosławieństwa sezonowe trwają do końca danego sezonu. Wpływają one na rozgrywkę, dlatego gracze muszą osiągnąć określony poziom postaci, aby zdobyć rozżarzony popiół niezbędny do aktywacji błogosławieństw. Zdobywa się je więc po prostu grając, a kupno pominięć rang karnetu bojowego nie wiąże się z żadną przewagą.

Rod Ferguson zapowiada sporą inspirację grą Destiny 2 w kwestii podejścia do kolejnych sezonów. Okazuje się, że Blizzard planuje zmienić nieco swoje podejście do tworzenia nowej zawartości, a każdy kolejny sezon poza nowymi mechanikami zabawy, masą różnych przedmiotów, lokacji i przeciwników, ma również zawierać otoczkę fabularną tłumaczącą zaistniałe w świecie Sanktuarium zmiany. O ile koncepcyjnie jest to bardzo ciekawy pomysł, o tyle po latach Diablo IV może borykać się z problemem, jaki obecnie trapi Destiny 2 – kosmiczny próg wejścia dla nowych graczy. Oby twórcy z Blizzarda potrafili poprowadzić wspomniane zmiany tak, by nie kolidowały z oryginalnym doświadczeniem znanym z debiutanckiego ogrywania tytułu.


FIFA 23 dołącza do pakietu EA PLAY

W ostatnich dniach pojawiła się dobra informacja dla fanów serii FIFA. Już 16 maja najnowsza odsłona piłkarskiej serii dołączy do oferty abonamentu EA PLAY. FIFA 23 zastąpi w niej niejako wersję gry z 2021 roku, która wypadnie z usługi 31 maja. Abonenci usług Xbox/PC Game Pass w wersji Ultimate, dostaną więc możliwość przetestowania najnowszej FIFY w ramach subskrypcji. Posiadacze konsol Sony oraz gracze nie korzystający z usługi Game Pass Ultimate, mają możliwość wykupienia abonamentu EA Play oraz korzystania z jej oferty w ramach swojej platformy.

FIFA 23 to ostatnia odsłona serii opartej o nazwę międzynarodowej organizacji piłkarskiej FIFA (z francuskiego Fédération Internationale de Football Association), która wyjdzie na świat z warsztatu Electronic Arts. Amerykańska korporacja nie dogadała się z władzami piłkarskimi w kwestii przedłużenia licencji na korzystanie z nazwy FIFA. Elektronicy nie zamierzają jednak wycofywać się z biznesu gier sportowych i planują wydać kolejną piłkarską grę, tym razem pod autorską nazwą EA Sports FC. O tytule mamy się dowiedzieć więcej w lipcu tego roku.

To wszystko na dzisiaj! Do zobaczenia w kolejnym Cross News!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *